Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Ce a postat colegul @R Z F ar trebui sa fie noul ulei de la VAG.
Ca si idee, multe masini au venit cu prima umplere cu Shell Ultra ECT C2/C3 5W-30, chiar si cand era in contract Castrol. Mai foloseau Shell, Aral si altele la prima umplere. Acum trecand la 0W-30, fisa tehnica ar trebui sa fie cam ce a pus colegul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KV100 ma asteptam sa fie peste 12... ( bine, oricum nu e o diferenta mare )

Flashpoint arata bine a 226, dar nu vad un TBN...

Nu arata rau uleiul... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca nu e greu sa faci ulei cu specificatia vw 507.00, din moment ce se gaseste si in Kaufland. Produs de my project!?

Resizer_15975709003820.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 1.5tsi GPF reprezentanta mi-a oferit ca alternative:

-VAG 0w20

-Mobil1 ESP X2 0w20

Probabil o sa merg pe Mobil1, am folosit  uleiurile Mobil la toate masinile pe care le-am avut si am fost multumit, incerc si la Skoda.

In 19.000 km motorul a halit 0.75 litri din uleiul original, adica destul de putin.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un Superb1 2006 motor bss recent achizitionat.proprietarul  mi-a spus ca a pus ulei castrol 5w40 (in 3ani de cand a adus masina din germania), in carte se zice ca trebuie ulei 507(respectiv 5w30).Are ceva aceasta trecere inapoi?Masina are 298000km.Si ce as putea alege dintre un Motul 5w30 sau un Valvoline 5w30(mentionez daca pot face aceaste trecere) si daca ar merge undeva la 12000-13000km.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Model 2006 5w30, ca merge si 5w40 e alta problema, eu as merge la fel pe 5w40 tinand cont ca are 300k.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ca la medicamente, cand constati ca ai luat ceva gresit, cum sa faci rau cand iei pastila recomandata de medic?

As alege oricand Motul fata de Valvoline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minute în urmă, calin.g a scris:

Model 2006 5w30, ca merge si 5w40 e alta problema, eu as merge la fel pe 5w40 tinand cont ca are 300k.  Valvoline e f. OK- pret calitate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc 2 pareri diferite total,am uitat sa precizez ca am filtru de particule(la care cica trebuie 5w30), vechiul propietar cu care am vorbit cu el chiar astazi cand am definitivat actele,mi-a spus ca nu a avut probleme cu dpf-ul acesta se regenera singur la 1000km, eu nu am facut acesti km, de aceea am cerut pareri, caci trecand de la un ulei mai  ,,gros''in speta  5w40 la unul mai subtire 5w30 nu as vrea sa afectez motorul dar reversul este ca nu ar fi bun pt dpf.Apropo de tipul uleiului si km nici un sfat?Asa este cand avansezi in masini mai pretentioase,traiasca ALH-UL(tocmai am postat ca i-am schimbat distributia la 125000km si 14 ani asta ca fapt divers) momentan este la unul dintre copii si cred ca va mai sta mult la el.Multumesc inca odata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VolkswagenManagement

@c.iulian daca masina merge ok,trage motorul este silentios, eu iti recomand sa mergi tot pe castrol 5w40, nu schimba tipul uleiului pentru ca am facut-o si eu si nu mi-au placut deloc diferentele.

Cum doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, c.iulian said:

am uitat sa precizez ca am filtru de particule

Neapărat ulei cu norma 507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mai este acel filtru. 

Vezi tu, imposibil sa nu fi fost afectat datorita faptului ca a folosit ulei total greșit. 

Dar poate nu a circulat mult cu ea, sau habar nu are ce ulei a pus în motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c.iulian mergi linistit pe 5W-40 in continuare, dar de preferabil ceva mai de calitate decat Castrol, eu iti recomand Ravenol RUP 5W-40. La cati km are masina ta, e buna o vascozitate mai mare.

Pe forumuri pe afara (DE) se recomanda la greu 5W-40 de la oameni cu masini mai noi si cu multi km si n-au avut nici o problema. Important este intervalul de schimb sa fie mic, in rest merge orice ulei si isi face treaba cu brio.

Daca ai timp, arunca un ochi pe oil-club.de, acolo vezi si analiza uleiurilor de nou si apoi uzate. Daca n-ai timp, mergi linistit pe 5W-40, chiar daca n-are norma 507, nu afecteaza nimic. 

LE:
@marius976 inainte sa imi dai downvote, e bine sa te documentezi, te rog.

Quote

Vezi tu, imposibil sa nu fi fost afectat datorita faptului ca a folosit ulei total greșit.

Arunca un ochi peste fisele tehnice acestor doua uleiuri:

Castrol Magnatec 5W-40 C3

Castrol MAGNATEC Diesel 5W-40 DPF

Dupa cum vezi, are SA 0.8% ceea ce este acceptat motoarelor cu DPF.

Mai sus am spus ca nu recomand Castrol, poate pune ceva mai bun, dar acel Castrol pe care l-a pus, nu a stricat motorul. Nu induce oamenii in eroare aiurea. 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, nu induc în eroare cu nimic, spun doar ca sa pus în motor ulei nerecomandat. 

Asta poate însemna multe. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus mai sus niste linkuri. Te-ai uitat pe ele? Ti-am aratat destul de clar faptul ca acele uleiuri au SA 0.8% ceea ce este corect pt un motor cu DPF. 

Intelegi diferenta dintre recomandat si obligatoriu? Ai zis bine, nu este recomandat 5W-40 de catre producator. Dar nu inseamna ca nu e bun. E o diferenta, nu? 

Acum s-a trecut de la 5W-30 la 0W-30. Inseamna ca 5W-30 nu mai este bun? Incearca sa intelegi principiul uleiurilor, ce fac ele in motor, ce inseamna eficienta si ce inseamna protectie (eficienta si protectia se bat cap in cap), aditivii si multe alte detalii si ai sa vezi ca uleiul pus de el nu a facut nimic rau.

Bafta! ;) 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,până la urmă ,oare ce sa pun ???

Norma 507.00.

Am avut Castrol și într-un an am pus tot bidonul de 5 l.

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum bine a spus un coleg "norma bate vascozitatea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ,norma 504.00-507.00,dar producător?

Ravenol văd că are prețul cel mai mare,până și noul 0w.30 original ,e mai ieftin că ravenol.

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius976

Ai primit ceva sfaturi pe care ai putea să le urmezi. În primul rând dacă sunt probleme mecanice (ai spus că îţi dă multe gaze pe la epurator, plus că acum ai adăugat că îţi şi consumă ulei cam mult) atunci trebuie remediate pentru că nici un ulei nu repară motorul (ca să nu spun că având un consum mare de ulei buşeşti şi dpf). Dacă ai de gând să utilizezi intervale scurte de schimb atunci poţi folosi cam orice ulei recomandat pe aici, bineînţeles cu norma aferentă, iar dacă vrei intervale mai mari de schimb atunci te orientezi către uleiuri superioare calitativ şi bineînţeles scumpe. Aici este decizia ta, nu putem decide noi în locul tău.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

600 ml într-un an e mult?

Am mai avut o scurgere pe la mufa injectoare ,pe care am rezolvat-o.

Mda,pe la epurator zic eu că este fiindcă e un pic ulei la admisie și turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, marius976 said:

Am avut Castrol și într-un an am pus tot bidonul de 5 l.

De aici nu mi-am dat seama dacă ai pus ce a rămas într-un bidon de 5l sau ai pus un bidon întreg:D

1 hour ago, marius976 said:

600 ml într-un an e mult?

Consumul de ulei se raportează la km parcurşi. Într-un an poţi parcurge 1000 km sau 30.000km. Dacă a fost un rulaj de 10-15000km se încadrează  la un consum normal. Unele maşini consumă mai  mult, altele mai puţin, depinde de mulţi factori (stil condus, condus preponderent în localitat/în afară, etc).

Eu zic să nu-ţi faci griji inutile. Mergi la un mecanic să evalueze dacă este o problemă cu pierderile de ulei, dacă da să remedieze. Apoi pune un ulei din cele despre care se discută pe aici pe topic (nu din cele scumpe, unul cu un preţ mediu care să îndeplinească norma) de care să fii sigur că nu este contrafăcut, îl monitorizezi şi la 10.000 km faci o evaluare a consumului sau a altor aspecte şi te hotărăşti dacă schimbi la alt ulei sau nu.

Altfel nu ştiu ce sfat ai mai putea primi,  plus că lungim discuţia la nesfârşit şi o dăm inevitabil şi în offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,mulțumesc.

Deja am comandat uleiul și filtrul.

Sunt curios sa vad rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!