Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

incearca si 0w-30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat deja Mobil1 ESP 0W30. Urmeaza la inceput de Iunie sa fac revizia completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai sa mergi pe Shell ECT C2/C3 sau AV-L 0w-30. E acelasi cu Vapsoil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut experiente foarte bune cu Mobil1. Momentan raman pe acesta. In plus, am siguranta ca de unde il cumpar ( si la un pret foarte bun ), e si original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca uleiul Castrol vandut la noi cu eticheta Full Synthetic e vandut in Germania ca Semi-Sintetic

Un ulei care se pare ca ar fi cu adevarat facut cu uleiuri Categoria 5 PAO ar fi uleiul de la Ravenol cu "tehnologia" USVO

https://www.emag.ro/ulei-motor-ravenol-vmp-usvo-5w30-5l-ravvmpusvo5l/pd/DH0GVZBBM/

https://www.ravenol.de/fileadmin/content/documents/pdfs/USVO_Newsletter_GB.pdf

Informatiile le-am strans dupa ce m-am uitat la tipu asta pe youtube: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca se vinde rivanolul la dublu pret in RO fata de DE ,imediat zic nemtii... gata e contrafacut la noi luam din RO ca e ce trebuie nu trompete precum Castrol si Mobil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ocolit rivanolul, dar probabil urmatorul schimb cu asta il fac, in Germania e 67 euro, ceea ce inseamna chiar mai scump ca in Ro:

https://www.amazon.de/RAVENOL-5W-30-Vollsynthetisches-Motoröl-geeignet/dp/B00EWJUGWW/

si spre deosebire de Castrol, la rivanol chiar scrie Vollsynthetisches 

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/21/2019 at 9:07 PM, ska said:

:)) serios?

Eu am folosit cu foarte mult succes 0W40 la masina anterioara, schimb la 10k km... masina mergea impecabil, consumul a scazut, regenerarile au inceput sa fie tot mai rare, sa nu mai vorbim de specificatii? Ca ulei universal vara/iarna, 0W40 mi se pare ideal, cel putin pt .RO.

Subscriu.Si eu am folosit la fosta masina, cel putin 8 ani, Mobil 1 0W40 New Life si a fost super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emilian Arsene

bună seara, de câteva zile mi-am luat un Golf IV 1.6 FSI (81KW / 110CP) din 2004 și habar nu am despre ce fel de ulei de motor și filtre să cumpăr. dacă mă poate ajuta cineva cu ceva sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in orice configurator de ulei de la comercianti, doar sa iti treci , modelul, anul si motorizarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RAVENOL VMP SAE 5W-30 USVO cu norma 504/507 are un TBN de doar 6,6, lucru care m-a facut sa il ocolesc.

Conform fisei MSDS nu imi dai seama ce baza are de fapt si de drept.

vmp sds.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@V.M. fisa postata de tine nu e de la VMP USVO ci de la formula veche, fara USVO, din 2015.

Uite o fisa mai noua (2019): https://www.ravenol.de/uploads/tx_ravenol/pdf-print/RAVENOL_VMP_SAE_5W30_1.pdf

Se vad diferente la vascozitate, densitate, iar in data-sheet ul postat de tine nu am gasit nivelul de SAPS deloc. 

in cea noua zic asa: "MID SAPS = reduced Sulphated ash, Phosphor and Sulfur" si "Sulphated ash %wt. 0,7"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pentru un Golf plus 2007 motor 1.6 benzina si gpl (nu din fabrica) ce ulei si ce norma trebuie.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste cu atentie pagina si gasesti toata informatia de care ai nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales sa pun pentru Golf Plus 1.6 benzina cu gpl ,Motul specific 5w30 cu norma 504-507 ,sper sa nu fii gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pagina 31 din manualul de intretinere ai gasit 507.00 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că mai degrabă a găsit 504. Sau 502, care e “sub umbrela” lui 504.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De gasit..... gasea A3/B4 daca cauta 

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci norma 504 00 nu este buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista uleiul original OE VW G052195M4 LONGLIFE III 5W30, dezvoltat special pentru motoarele VAG.

https://www.compari.ro/lubrifiante-c3678/volkswagen/longlife-iii-5w-30-5l-p78616980/

,,Producator: Volkswagen
Model: 5W-30 Longlife III 5L

Caracteristici
Tip: Full sintetic
Vascozitate: 5W30
Norma: VW 504.00/507.00

Uleiul VW LONGLIFE III 5W30 face parte din cea mai noua generatie de uleiuri de inalta performanta dezvoltata special pentru motoarele pe benzina sau diesel cu sau fara filtru de particule ale grupului VAG. Uleiul ofera protectie ridicata pentru majoritatea motoarelor grupului VAG si contribuie la reducerea consumului de combustibil si a emisiilor de noxe. Este potrivit si pentru autovehiculele cu intervale de schimb extinse LongLife Service.''

A folosit cineva acest ulei de motor?Este ok?Oare cine il produce?Castrol?

Pentru clima Romaniei s-ar potrivi mai bine un 0W40 decat 5W30 care este potrivit pentru clima Germaniei.

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit acest ulei la al meu phaeton. Am deja vreo 4mii de km cu el. Sta fff bine in temperatura chiar dacă nu am mers tocmai regulamentar. Și nu-l mănâncă cum se mai întâmpla cu alte tipuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la uleiul VW?

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   2 membri

    • aysmen
    • Xman_ghio
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!