Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

On 2/12/2018 at 3:30 PM, EEXCALADE said:

@SergiuD Elsawin

Multumesc, am vazut si tabelul atasat, deci se refera doar la diesel.

 

On 2/12/2018 at 8:48 PM, b17liviu said:

A folosit cineva acest ulei Shell Helix Ultra ECT 5W-30 Specificații: BMW LL-04; Aprobare MB 229.51; VW 504.00 / 507.00; Porsche C30 , 

as vrea sa il folosesc pt un Golf 6 2012 1,6 cr-tdi ,dar nu stiu daca e pt intervale lungi de schimb (LLL) ,sau ce ulei shell folositi pt motoare cu filtru DPF.

Intamplator folosesc Shell 0w30 de cateva schimburi.

La 100 de grade nu e diferenta la acest producator intre 0w-30 si 5w30.

Ca si experienta pot spune dupa 2 schimburi cu Shell 0w30 AV-L ca imi pare foarte bun, acesta numai din germania se poate procura si are doar norma de VAG.

Se pare ca Shell 0w30 nu mai scade la minim pe joja cum facea Motul 5w30, ci ramane la nivel mediu, asta pentru intervalul meu de schimb.

Acum am bagat 0w30 ECT si e la fel de ok. Pe fisele tehnice si de securitate (continut blend) sunt cam la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt identice. ect 0w-30 cu av-l 0w-30. iar av-l 0w-30 e defapt si vapsoil 0w-30(care e fabricat doar in germania pt toate pietele, dar greu de gasit pe la noi zilele astea), deci ramane ect cel mai usor de procurat, online sau comanda la service-uri(si schimbul gratuit astfel).

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultimul schimb am bagat ulei Polytron 5w30 Tiguan 2.0 dupa 4000km pare un ulei deosebit motorul mult mai silentios si senzatie de cp+.(vezi info net).

Modificat de philip67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am procurat Vapsoil 0w30 din Germania si urmeaza sa fac schimbul in primavara. Sunt curios daca o sa observ diferente in functionarea motorului de 3L de pe Touareg, dupa 90tkm cu Castrol de reprezentanta. Sper sa se reduca si consumul de ulei, care este de cca 0,8L la 10000 km facuti pe autostrada. Pana la 5000 km de la schimb nu consuma aproape deloc, dupa incepe sa pape. Acum am 9000 km de la ultimul schimb si astept sa mai fac 1000, apoi fac schimbul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal dupa 5k sa pape ulei, asta am observat si eu la mai multe motoare/uleiuri.

Personal am observat imbunatatire de la Castrol din Romania la Motul si acum la Shell.

Nu stiu daca Vapsoil e 100% ulei Shell, ca idee nici Aral din RO nu e Castrol din RO, desi sunt sub aceasi umbrela BP, Aral din RO e net superior Castrolului din RO, am prieteni care folosesc Aral din RO fara completare. Probabil Conteaza ca pe Aral scrie ca facut in Germania sau are cod bare de Germania. La fel si Castrol facut pentru piata germana e net superior celui vandut in Romania.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei sa obtii ?

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiabilitate, protectia motorului la mers normal. Nu mi se pare un pret foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ce crezi ca se poate intampla? In orice caz nimic rau cand folosesti un ulei superior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ! Daca nu faci racing mergi cu ulei full sintetic cu norma recomandata de producator .Pune Fuchs ,Valvoline....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A venit momentul sa schimb uleiul. Vechiul ulei Shell 0w30 C3 rulat in conditii de iarna si urban 9700km. De pe la 8500km am simtit o usoara degradare, culoarea nu mai este exact ca la inceput.

 

Trebuia sa aleg intre Valvoline mst c3 5w30, Fuchs 5w30 C3 XTL sau Mobil 1 ESP 5w30. Din ce stiu Mobil a mai umblat la reteta, si am zis sa nu-l mai incerc, l-am folosit in trecut si eram multumit de el. Fuchs am gasit foarte greu, si voiam sa comand totul din acelasi loc (filtre+ulei) asa ca am luat Valvoline 5w30 xtreme mst c3.

 

Mi-a venit uleiul si ce sa vezi, nu e Valvoline 5w30 xtreme mst c3 ca au schimbat si astia eticheta, si acum se numeste Valvoline 5w30 mst c3 (Fara extreme) in rest aceleasi culori la ambalaj. 

 

 

IMG_20180307_191512.jpg

IMG_20180307_191517.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-l linistit ,asta e ambalajul nou (SYNPOWER XL-III C3 5W-30)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca in primii 3 mii km cu valvoline eram fericit si culoare era aceiasi..dupa altii 3 mii  a devenit zmoala! de ce, nu stiu..cert ca, cu uleiul care a  folosit toata viata masina nu era asa negru  la aceiasi km...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am mai zis ce inseamna asta, ca motorul tau a fost intretinut foarte bine pana ai cumparat tu masina, cu revizii la 10-15.000km, not.

 

Inseamna ca Valvoline curata zmoala ce o ai in motor generata de reviziile in regim longlife.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, daca un ulei se inegreste nu este prost, asta trebuie sa faca.

Parerile soferilor despre uleiuri sunt subiective, fiecare este cu preferatul lui, ba i s-a parut ca se aude motorul mai silentios, ba trage masina mai bine, ba consuma mai putin. Toate astea nu se pot masura cu acuratete, pot sa fie simple coincidente. Pe toate forumurile auto subiectul ulei de motor este cel mai dezbatut, de departe, iar fiecare tine la uleiul lui de suflet si ii gaseste numai calitati.

Voi credeti ca taximetristii cu sute de mii de km pe Logan-uri pe benzina au folosit numai uleiuri esterice? Nici pe departe, folosesc ce-i mai ieftin pe la supermarket si cu toate astea masinile au rulaje impresionante in regim de oras, deci destul de greu pentru ulei.

Modificat de YRX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Innegrirea uleiului prematur este generata si de alte cauze, galerie cu depunere, injectie, filtru de particule incarcat, mers mult urban.....nu e o problema a uleiului cat schimbul se face la 15K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_332004

Care ar fi ordinea dpdv al calitatii pentru urmatoarele tipuri de ulei: Fuchs Titan GT1 cu tehnologia XTL 5W40, Motul specific 505.01 5w40, Valvoline SynPower Xtreme MST C3 5W-40 si Repsol Elite TDI 505.01 5w40.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compara fisele tehnice. Cel mai bun o sa fie cel pe care o sa-l tii mai putin in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE nu depasesc niciodata 10.000 ca drum zi de zi cel putin 12 km.. dus 12 intors servici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   2 membri

    • halamadrid
    • ct_act
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!