Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Nu are nimic, mai rau e fara nivel maxim. Oricat de bine faci schimbul in motor tot mai ramane pe traseu o cantitate mica din vechiul ulei , este asimilat de cel nou.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Sunt total depasit de aceste “norme” ce trebuie respectate cand alegi uleiul. De unde stiu ce norma trebuie sa respecte tipul meu de motor?? Unde gasesc o asemenea lista?

Posed de 3 zile un VW Golf V 1.9TDI cod motor BLS cu DPF, cutie viteze DSG 6 trepte, an fabricatie 2007.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w30 ,norma 507.00 

Pune mana si rasfoieste forumul ,de acum asta e manualul de reparatie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, apreciez. Totusi, ca sa stiu pe viitor, in cazul altor uleiuri/lichide, unde gasesc normele astea, dar mai ales de unde stiu care norma e potrivita tipului meu de motor?

Multumesc tare mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva uleiurile high mileage, special concepute pentru masini cu un numar crescut de km? Uleiuri precum valvoline max life. Merita diferenta de bani sau e doar marketing? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@daniix Personal nu am folosit dar am rude în Spania care numai din ăsta bagă. Aici în țară cunosc persoane care îl folosesc și nu am auzit nemulțumiri. Dacă găsești la un preț bun eu zic că este ok. Are vâscozitatea mai mare la cald decât alte uleiuri 507, ar trebui să fie mai silențios motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, unde pot gasi ce norma are motorul 1.6 mpi, cod BSE, de pe golf 6?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat din manual

"Oil capacities:
With oil filter 4.5 l
Engine oil specifications:
→ Booklet38
  Note:   The engine is factory-filled with oil that is determined for long service intervals.
Engine oils conforming to VW standard 500 00, 501 01 or 502 00 can be used furthermore. These oils must be changed every 12 months or 15,000 kilometres. The service interval display must be programmed  "

Iar în Autodata zice aşa:

bse.thumb.JPG.268ab62a19ba5810fde49da81c2892d4.JPG

Alea cu semnul exclamării sunt long life

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

Ajutati-ma, va rog, cu o informatie: nu stiu ce si cat ulei imi trebuie pentru un VW Caddy III 1.6 TDI 77KW, cod motor CAYD, cu DPF. Nu stiu ce cantitate, ce norma si ce vascozitate imi trebuie.

De asemenea, ce producator recomandati? Castrol e ok sau a ramas doar renumele de ei?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Out4Kill Îți trebuie norma 507.00 

Dacă te ajută cu ceva, la mașina mea din semnătură sunt la al doilea schimb cu Rowe 5w30 Multi Synt Dpf și am deja pregătit schimbul 3. Merge foarte frumos, fără zgomote, chiar acum când sunt temperaturi scăzute și nu dă semne de oboseală nici la 10000 km când fac schimbul. La 140 lei cu transport inclus bidonul de 5 litri eu mă declar mulțumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rowe, Meguin si Pennasol, uleiuri germane de calitate buna, dar fara publicitate relevanta. In Germania am vazut multe reprezentante VW, Audi, care folosesc exclusiv aceste uleiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! As dori un sfat! In momentul de fata, la masina personala Passat B6, 2006, 2.0 BMP cu DPF, folosesc Ravenol VMP 5W30 de care sunt multumit (fara consum intre schimburi si de sunet motor), dar am citit de uleiul Mobil 1™ ESP 0W-30 si m-ar bate gandul sa trec la el. Ce parere aveti, este un plus pentru motor? Ce ma atrage la el este specificatia 0W care ar fi mai buna pentru clima noastra din sezonul rece. Cam astea ar fi specificatiile lui.

https://www.mobil.com/english-gb/passenger-vehicle-lube/pds/glxxmobil-1-esp-0w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ravenol VMP are niște valori excelente la rece. Nu văd vreun motiv să îl abandonezi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu as schimba Ravenol VPD cu Mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt vw passat, 2012,  motor CFFB, trebuie 504/507 00?

Ce ulei recomandati pt acest tip de motor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand Fuchs Titan GT1 Pro C-3 cu tehnologia XTL.

Il am in motor, functioneaza exceptional cu el.

La rece este ireprosabil, la cald, la fel.

Poti incerca si Valvoline Synpower.

Mai sunt cateva marci de luat in calcul.

Marci de care colegii sunt foarte multumiti.

Daca ai sa citesti experientele lor, sigur o sa faci o alegere buna.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna. Ce ulei recomandati pentru motorul 1.9 BLS? Am inteles ca trebuie ulei cu norma 507.00, dar vreo marca anume care a dat rezultate mai bune? Eu m-am gandit sa cumpar asta: https://www.emag.ro/ulei-de-motor-liqui-moly-top-tec-4200-5w-30-5l-8973liquimoly/pd/DYF2V3BBM/, pe emag are numai review-uri de 5 stele,dar pe topicul cu uleiuri liqui moly cineva spune ca e slab!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am sarit de 10mii km si ma pregatesc de schimb.inca studiez piata.

In prezent am castrol 5-30 tfs bla bla LL.

Tot BLS imi invarte rotile si mie.

De noua masina a primit Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, la motorul meu BLS folosesc Motul specific 504/507,  sunt la al treilea schimb deja cu el. Pana acum este ok, nu am completat intre schimburi.

Modificat de Birba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut... dupa sarbatori intentionez sa fac si eu schimbul de ulei. Momentan in motor am Motul care si-a facut treaba cu brio dar cum imi place sa experimentez am cumparat pentru acest schimb ulei marca Rowe Multi Synth Dpf 5W30 care dupa recenziile de pe net pare ok

...doar ca ...pe spatele bidonului pe langa germana si engleza scrie si pe ruseste...a mai cumparat cineva acest ulei? Asa trebuie sa fie sau e contrafacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum va orientati la firmele astea exotice de uleiuri, la cate comentarii sunt pe aici despre uleiuri consacrate si testate, sunteti curajos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba de curaj. Acest ulei este destul de bine vazut in Germania(confirmat de un prieten care locuieste acolo). DA ,nu este cunoscut la noi dar ,sa fim seriosi...ani la rand am turnat in motor ulei care costa mult doar datorita numelui

p.s.   sunt o gramada de marci de ulei necunoscute sau netestate la noi(pe forum) dar laudate pe afara...

Modificat de PauLLB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai băieți, mergeți cu încredere pe Valvoline că este extraordinar! Eu de când am cumpărat mașina de noua in 35mii km am făcut 3 schimburi numai cu Castrol și se auzeau injectoarele cum râcâie și motorul la turații zici că era tractor. Acum de 200 de km am făcut a 4-a revizie cu Valvoline și am zis că am schimbat motorul nu uleiul. De acum numai Valvoline o să bag, sunt foarte mulțumit de el! 

An Nou cu bucurii și fără evenimente! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tachetzii poate rontzaiau din cauza uleiului , injectoarele Comon Rail nu au nici o treaba cu uleiul pe care il folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!