Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Pt ca de obicei nu au norma 507.00 si uleiurile 5w40 sunt uleiuri medium/high saps, continut ridicat de cenusa/sulf care duc la colmatarea dpf-ului. 

 

PT dpf cauti 507.00 norma intalnita la 5w30 si 0w30 mai nou. spor.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei recomandati pt o Skoda motor 2.0 TDI Common Rail 125kw - norma 507.00  dintre: 

shell helix ultra professional av-l 0w30 

shell helix ultra ect c2/c3 0w30 

Liqui moly top tec 4200 longlife III 5w30

Valvoline SynPower XL-III c3 5w30

Motul 8100 X-Clean+ 5w30 

 

nu conteaza pretul, ma intereseaza doar care e mai bun dintre acestea.

Modificat de Mihail.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihail.ro Oricare din ele. Am rezerve în ceea ce privește Motul X-Clean+, nu l-am folosit însă cunosc proprietari care nu au fost satisfăcuți. Ai putea să schimbi cu Motul 504/507 care este foarte ok, rezultate bune și feedback-uri pozitive. De asemenea fii atent la Shell de unde îl iei pentru că s-au plâns colegi de pe alte forumuri că au primit bidoane din loturi vechi. În rest este un ulei bun.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Până la urmă am decis sa incerc Elf Evolution FULL-TECH TDI. Mâine îl schimb și revin cu impresii.

21767658_1850433294972823_1576616345_n.jpg

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trofin Liviu Salutare, multam de raspunsul prompt! 

Cu privire la shell - conteaza ca uleiul e din loturi vechi, daca nu e folosit? adica pana si uleiurile au termen de valabilitate, chiar daca nu st folosite "expira" / isi pierd din proprietati? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihail.ro Este o discuție amplă pe Softpedia legată de Shell pe topicul dedicat uleiurilor. S-au schimbat rețete, componente și erau nemulțumiri că Shellul din bidonul lor nu este din ultima rețetă. 

Eu personal am în motor (1.6 tdi) Rowe Multi Sinth Dpf 5w30 care s-a comportat până acum ( un pic peste 5000 km) foarte bine. Dacă se va comporta la fel până la 10000 km (mai mult nu îl țin)va fi o recomandare neapărat de luat în calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multam de clarificari.

Revenind la Motul , am observat ca in anumite teste - Motul 8100 X-Clean+ 5w30 - este peste 504/507.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fbb9qtL-yWlzDPLzvxzpF01gRRtH8fKxeVtXt6HPpgg/edit#gid=0

Cel putin asa reiese din datele omului^

Sa vedem, singurul avantaj care l-ar avea motul in comparatie cu ceilalti ar fi ca se poate gasi la cantitate de 5l spre deosebire de celalte care le-am gasit doar in cantitate de 4l - in motor imi intra 4,3.  

Masina pana in mom de fata a mers numai cu Castrol 5w30 - si nu st multumit mai deloc, mi se pare foarte zgomotos motorul, mai ales la rece, masina are in jur de 115.000 km - dar nu a fost nevoie sa completez niciodata cu ulei. Maine vreau sa comand ceva, sa vad pe ce ma hotarasc pana la urma. 

Modificat de Mihail.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihail.ro Dacă pentru tine testele lui Piotr sunt edificatoare bagă uleiul care are cel mai bun rezultat. Băiatul ăsta depune un efort considerabil însă trebuie luați în considerare mai mulți factori. Un simplu test de fricțiune chiar făcut la 100 de grade tot nu poate reproduce condițiile din motor. Dacă ești atent rezultate foarte bune obțin uleiuri 10w40. Ori asta trebuie să te pună pe gânduri.

Rowe face motorul foarte liniștit dar l-am folosit în condiții de vară, iarna vine curând și nu pot garanta ca va fi la fel. Am folosit Valvoline 507 iarna trecuta și a fost ok. Am prieteni fani Liqui Moly care susțin că motoarele lor sunt mai silențioase cu Top Tec 4200. 

Totuși dacă vrei cel mai bun ulei 507 cumpără de pe ebay.de Addinol Giga Light LL 5W30. Cu ajutorul unui coleg de aici de pe forum am intrat în posesia unui bidon, el va fi următorul testat. Cred că nu este ulei care să aibă atit de multe recenzii pozitive. 

@jagMulțumesc pentru atenționare, am revăzut discuția și ai dreptate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi, am luat asa:

ulei pt iarna asta si nu numai, sa vad cum se comporta - shell helix ultra ect c2/c3 0w30 

ulei pt vara/toamna viitoare - Liqui moly top tec 4200 longlife III 5w30

filtre mahle/knecht.

O sa vad pe viitor carei marci (de uleiuri) ii raman fidel. Am in plan sa incerc si Valvoline. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihail.ro Uleiurile sunt ca parfumurile. Multe, diferite ca preț, compoziție etc. Așa cum un parfum îți vine mișto anul acesta și peste doi ani nu îl mai suporți, și un ulei îi vine mănușă motorului tău acum și peste ceva timp îi face greață. Și parfumurile și uleiurile de motor se reformulează, asta nu înseamnă că vor fi obligatoriu mai bune. Acum ai ales bine, mai târziu nu se știe....!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O informație tehnică pentru toți colegii. Uleiul Valvoline SynPower Xtreme XL III C3 SAE 5W-30 nu se mai fabrică și a fost înlocuit/fuzionat de Valvoline SynPower XL III C3 SAE 5W-30.

Quote

In order to bring a strong and consistent message for our approved products we have decided to position them under one brand name. We chose to Synpower as this is one of the strongest globally supported sub-brands in the Valvoline portfolio. The choice for SynPower means that SynPower Xtreme as a sub-brand has disappeared. The name has changed but the premium quality formulation, strong performance and special characteristics of the products have remained the same. SynPower motor oils are the benchmark for product innovation and performance. Premium quality motor oil with OEM approvals.

Sursa: http://www.valvolineeurope.com/english/products/expired_products

Modificat de Mavet
Wrong spelling
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut urmeaza schimbul de ulei si vroiam sa va intreb ce recomandati?

Pana acum am avut Castrol 10 w 40 Magnatec ultimele 3 schimburi

Am un wv golf 5 (2008) 1.4 benzina +Gpl Cod motor Bud

Pe site celor de la castrol apare ca as avea nevoie de 0 w40.

Cateva sfaturi ar fi foarte utile:) mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de 5w40, Liqui Moly sau Motul. Castrol 10w40 e cea mai proasta varianta pe care o puteai pune in motor... Nici 0w40 nu e ok pentru motorul ala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi.

Revin cu o intrebare..După 7000 cu mobil formula 1 esp uleiul este fff negru... contrar celuilalt ulei care îl aveam înainte  la acești km și anume castrol 5w30! 

Ce sa însemne ăsta. .e de bine e de rau? Mai merg cu el înainte. .îl dau jos.. pe viitor sa schimb și acest ulei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau,

Si eu am avut Mobil1 ESP si la fel ca la tine dupa 6000 km era negru, eu la 6500 l-am schimbat.

Castrol arata bine dupa 4000km .

Nu stiu ce sa-ti spun , din ce am citit mai sunt uleiuri ce se fac negre dar isi pastreaza proprietatile . Culoarea poate fi cauzata de depunerile din motor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 Esp este un ulei excepțional. Se face negru din cauza faptului că înglobează aditivi care își schimbă culoarea. Nu faceți rău că îl schimbați la 7000 kilometri pentru că atât este durata lui de viață. Asigură o protecție de excepție dar nu pentru mulți kilometri lucru evidențiat și de analizele de ulei uzat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Valvoline cu norma 507 are toate șansele să devină uleiul anului 2018. Ăștia spun că noua formula este revoluționară. 

Acum nici eu nu știu ce să fac, să rămân fidel lui Rowe, motorul toarce de ți-e mai mare dragul, sau să ascult de reclame? Și cei de la Petronas se laudă că au umblat la rețete și vor rupe gura târgului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..Pai și eu am auzit la fel și știu și de la alți colegi de aici...si de la @EEXCALADE dar cand mi.a spus el nu am găsit. .intre timp am luat din România  și am sa trec pe el la următorul schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Sa zicem ca sunt de acord!dar pana acum de ce nu se inegrea așa de repede cu alt tip de ulei?!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu este incoronat miss uleiul anului 2018 de "astia" .Nu are nici o revolutie la activ nu este panaceu universal ca altele nu vindeca consumul de ulei, lipsa de compresie ,cancerul, pistoanele blege  si altele. In plus nu se marketeaza in niste threaduri ratacite pe forumuri ? poate poate mai cumpara cineva un bidon .

Iar revenind la intrebarea ta, ai avut ceva bun in motor inainte ramai pe ce a dat rezultate pt tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ai mers mai mult in oras. sau o fi curatat dupa castrol. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!