Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Parerile sunt impartite in privinta uleiurilor de motor, fiecare masina se comporta intr-un anumit fel din cauza stilului de mers a celui ce o conduce, important e respectarea intervalului de schimb 10 000 km cu un  ulei uzual obsnuit iar cu unul mai bun 15 000km. Eu m-am cam lamurit foloseam un ulei de 15 000km si nu am reusit sa fac 8000km intr-un an, solutii sunt multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre mobil1, valvoline si shell, toate pt DPF, ce sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shell, mobil 1, valvoline. dar dupa shell poate fi si fuchs si eneos. acuma depinde si ce sortimente alegi de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare, insa atentie sa iei varianta care trebuie, pt ca au mai multe produse:

 

iti trebuie norma 507 eci 5w30.

 

Valvoline 5w30 extreme bidon gri cu capac albastru

Mobil 1 ESP 5w30 bidon  bidon gri cu eticheta verde - ca sa iei ultima varianta de esp (cea imbunatatita) trebuie sa apara pe bidon norma dexos 2.

Shell 5w30 iti trebuia ultima reteta cu denumirea helix ultra  si tehnologia pure plus.

 

O alta varianta demna de luat in considerare ar fi Shell 0w30  cu norma 507 pt DPF si perfect pt vremea toamna-iarna, eu asta cred ca-l pun luna viitoare.

 

SAu pt cineva cu buget putin mai generos, si care are si cai putere recomand cu incredere Fuchs 5w30 PRO S eticheta rosie- un ulei bun, de calitatea lui motul 300V. (merge bine in motoare care vad rosu - aviz Cezar, Roberto, si altii care au masini de 250-400CP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut ~5.000 km cu Valvoline Synpower XL-III 504/507, dupa ce inainte am avut SHU AV-L. Nu sunt la fel de multumit de Valvoline ca de SHU, in special la rece motorul e mai zgomotos, poate chiar ceva mai zgomotos decat era cu OE, nu-mi place cum suna. Cand am pus SHU dupa OE am simtit diferenta in bine, din toate pdv. Cred ca-l dau jos cat de curand, iar urmatorul schimb va fi probabil din nou cu SHU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luati-va mai bine AV-L 0w30 respecta norma pt motorizarile voastre si sta mai bine pe fisa tehnica. Eu il iau de la evolube.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MyKe mi l-au turnat la precedenta revizie intr-o reprezentanta VW din DE.

Acum a fost inlocuit 5W30-ul cu 0W30, AV-L sau ECT (cel din urma are mai multe aprobari). In Ro se gaseste in cateva locuri, unul fiind cel postat de deenman.

Edit reason: spelling.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un Passat b7 2.0 TDI euro 6 ce ulei recomandați ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am deja 2 schimburi pe masina personala (5w40 full synthetic), si alti minim 10 prieteni/rude care au bagat la recomandarea mea si nu se mai despart de el... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:  prima data am bagat la lupo  280 mii km 5w30 full synthetic, iar acum o sa bag la polo 1.4 fsi  117mii mile tot aceeasi norma. Este un ulei exceptional, randamentul este peste masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde-i castrol?

IMG_20170830_163539.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari baieti, stiu ca este topicul destul de larg si trebuie citit, insa pe scurt daca ma puteti ajuta cu o informatie, pentru ca tocmai am facut rocada de la un Golf 7 1.2 TSI catre un Audi A3 2.0 150 CP cod motor CRB(C) si vreau sa fac revizia si sa aleg un ulei cat mai bun din comert, bineinteles. Insa, nu stiu de cati litri este nevoie in primul rand si mai ales daca ati recomanda acest ulei pe care am pus ochii , scuze pentru reclama https://www.emag.ro/ulei-de-motor-liqui-moly-top-tec-4200-5w-30-5l-8973liquimoly/pd/DYF2V3BBM/?ref=similar-exp_center-1_11&recid=j6wmopee-eqvk664j8f5-C.c17_a185.S.SIMILAR-01xemnc   (este vorba de Ulei de motor Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30, 5L daca se va sterge siteul). Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shell 0w30 cu norma 507 pt dpf. Vin si temperaturile mai negative si e bun, mai ales daca faci mult oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin temperaturile negative, dar toata lumea zice sa bag 5w-30 , parca nu as baga 0w30 sincer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shell Helix 5w30 cu tehnologie active cleansing, norma 507.00. Cand cumperi sa fie in termen bidonu produs in 2016-2017, altfel nu cumpara.  

Fuchs 5w30 Gt1 507.00.

 

Daca nu gasesti dintre cele doua ia mobil 1 esp 5w30 bidon verde, dar atentie de unde-l cumperi.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca insist, dar despre Liqui Moly ce parere aveti ? Fiind si comercializat prin emag chiar daca de alta firma ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shell-ul ECT 0w30 are norma 507.00. Acel 0 inseamna ca uleiul rămâne fluid la temperaturi mai scăzute, nu ca ar fi mai fluid la temperaturi de 30° sau 100°. Eu il gasesc chiar mai vâscos decât alte 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Merlinboy Liqui Moly își va face treaba foarte bine, nu vei avea nemulțumiri din cauza lui, ba chiar s-ar putea să îi rămâi fidel dacă nu te deranjează prețul. Am folosit multe produse de la Liqui Moly și nici unul nu m-a dezamăgit. Top Tec 4200 nu am avut ocazia să îl testez dar cunosc persoane care îl folosesc exclusiv. 

Ca alternativa mai ieftina vezi uleiurile 504-507 de la celelalte mărci germane, sunt foarte apropiate ca și concepție și compoziție. Nu vei da greș cu nici unul! Mă refer la Addinol (cam greu de găsit în România), Fuchs, Rowe, Ravenol ( cel mai avansat tehnologic, ei folosesc aditivi de ultimă generație, sunt foarte inovativi). 

 

 

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa mergi pe liqui iti recomand sa il comenzi de pe ebay.de (costa un bidon cam cu 50 lei per total cu tot cu transport peste pretul de la noi) ... ai garantia ca e original si bun.

Eu iti recomand Polytron 5W30 , respecta norma 504-507, sunt mult mai multumit de el decat de liqui care dupa 8k  km era "pipi".. am testat pe multe masini pana acum acest ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreidumitru

Salutare, urmeaza sa fac schimbul de ulei la masina din semnatura (1.9 TDI AXR PD) si as vrea sa incerc un ulei de la Shell. Care ar fi mai recomandat pentru acest motor? Service-ul unde o sa fac schimbul mai are ulei de la Castro, Mobil, Motul. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shell helix ultra 5w40 bidon gri sa scrie active cleaning jos in dreapta pe piston, si sa te uiti la data, sunt niste stocuri vechi de prin 2013-2014 pe piata. Sa nu cumperi bidon albastru.

 

 

eu as incerca fuchs gt1 pro 5w40 pt axr.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreidumitru

Inteleg. Este ok uleiul chiar daca nu are norma 505.01?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are porche a40 , dar poti pune fuchs 5w40 ca are norma 505.01.  Sau daca vrei neaparat shell este 5w30 cu norma 507.00 care inglobeaza 505.01. Daca mergi mult afara pune 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!