Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Mobil 1 esp 5 w 30 sau Fuchs Pro S 5w30 incearca unu din astea doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce parere aveti de uleiul de la VW Vapsoil 5w40 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari ,am un vw bora din 2003 1.9 TDI

292,789 km 

Folosesc castrol 5w 40 de 3 ani de cand am luato 

Vroiam sa va cer o parere despre methabond,afecteaza cu ceva daca schimb??

Am auzit ca face minuni uleiul asta 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic rau, poti incerca si alta marca, daca e schimbat pana in 15k. e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Melmar am folosit o singura data ulei de la Metabond. În fapt este un ulei produs de Total, bun ce-i drept, dar totuși prețul nejustificat de mare în condițiile în care sunt destule uleiuri bune la preturi avantajoase. Cât privește aditivul de ulei ai opțiunea Ceratec de la Liqui Moly, aproape aceeași compoziție, exact aceleași efecte la doar 45 lei pe eMag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Salut la golf 6 motor 1.6 tdi cayac

ulei FUCHS TITAN GT1 PRO C-3 5W-30 (XTL-Technology) normal 504 507

 1 L 46 lei?

 

TITAN GT1 PRO C-3 5W-30-228x228.jpeg

Se gaseste doar pe comanda pe internet sau cel putin eu nu am gasit in magazine.

La passat b6 1.9 tdi BCK am folosit FUCHS 5w40 gti xtl technology. Consum in 10000 600ml. Sunt multumit de acest ulei voi folosi la passat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Emag are pret bun...135 lei -4l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După 3 mii k cu mobil formula 1 esp se pare ca uleiul e c am negru fata de cel care îl foloseam înainte la aceiași km..

Nu stiu ce sa zic dacă e de bine sau nu...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata marmelada lasata de castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ulei se innegreste, nu inseamna ca uleiul anterior a lasat marmelada. este comportament normal la diesel.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei la 9000km in motor TDI PD -kilometraj masina 310.000km (mai daunator dpdv al oxidarii si uzurii decat TDI CR):

 

Egr-ul este pe masina si functional, chiar nu inteleg de ce mai insist, daca tot nu se intelege dupa atatea pagini interminabile, daca schimbi un ulei prost la 15.000-30.000km o sa inceapa sa lase depuneri usoare in motor, pentru ca tot jegul produs de egr este captat de ulei si reintrodus in motor. Daca uleiul folosit nu are detergentii necesari neutralizarii, atunci o sa ai negreala in motor, sau ulei negru dupa 500km de la revizie.

 

Pe forum s-a demontrat, ca nu e neaparat adevarat ca uleiul se face negru la orice diesel, andrei, eu si Catalin dar si altii au pus poze cu ulei uzat din diesel care nu e negru. Negru e la cei care nu schimba uleiul la timp, au o problema tehnica la masina (prea mult carburant ars, amestec incorect, injectoare care scapa, debimetru defect). 

 

 

IMG_20170309_111240.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde de fiecare ce intelege prin negru, daca il compari cu unul de benzinar dupa 2000km. ai soc, ala e ca mierea pe cand la PD e negru pe joja, ca pe deget pare maro inchis e alta treaba , si eu il schimb la 10k. chiar sub si tot negru e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterge joja cu un servetel, si vezi ce culoare ramane dupa 1 minut, daca e maro e ok, daca e negru ca zmoala nu e ok. In poza de mai sus e ulei maro dupa 9000km de la revizie in fosta mea masina diesel, nu in benzinar, se poate!

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu și eu la ceea ce spune colegul @deenman. La diesel trebuie să fie nuanța spre maro iar la benzinar chihlimbar închis. Un ulei negru fie este extrem de contaminat fie ars, adică a fost supus la solicitări termice intense. 

Uleiul se mai schimba și când sesizezi modificări de tonalitate la motor sau turbină.

De asemenea trebuie urmărite schimbările de fluiditate comparandu-l cu uleiul proaspăt, nu trebuie să fie subțire ca apa sau prea vâscos chiar dacă la culoare este ok. 

Și trebuie înlăturate preconcepții de genul mașina trebuie să meargă cu o anumită marcă de ulei. Exceptând fluctuațiile de calitate a lubrifiantului, sunt producători care fac produse mai bune, mai avansate tehnologic. Puțină documentare nu strică iar mecanicul care de când a terminat școala nu a mai citit o pagină cap coadă nu este o sursă de informare tocmai bună. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline 5w30 ,507.00,dupa 8000 km . 

In primii 4000km a fost galben/maro

2.0 CR 

IMG_0956.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul eu îl schimb mereu la 10.000... e prima data când folosesc alt ulei  și anume mobil  formula 1 esp..si se pare ca e c.am negru... nu înțeleg de ce celălalt la acești km nu era asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am avut la schimbul trecut Mobil 1 5w30 Esp. Pana la 4000 km a fost destul de limpede după care și-a schimbat brusc culoarea. Am pus-o pe seama faptului că am fost în Grecia și pentru ca am avut destulă autostrada și drumuri libere am călcat-o bine de tot. La 7000 km l-am dat jos pentru că își schimbase motorul tonalitatea însă până atunci a mers super. Pentru intervale scurte însă rămâne un ulei foarte bun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde mult si modalitatea de rulaj, mergi mai mult urban se imbacseste mai repede, la motoarele CR se coloreaza mai greu, decat la PD spun asta ca verific la ambele masini, cert e ca nu sunt depuneri, asta e cel mai important,  inseamna ca detergentii lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei imi recomandati pentru Skoda Octavia 2, 2012, 1.6 Mpi, BSE. Nu vreau sa mai pun Castrol. Norma 5W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De când am pus acest ulei 1000 km în oras peste 2000 km în autostrada... nu stiu care sa fie motivul de e asa negru deja...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, recent am zis sa incerc si altceva asa ca am achizitionat un bidon de 5 litri ulei motor marca Wolf 0w40 ecotech fe , ca pret e ok, deocamdata merge bine si nu se sesizeaza o diferenta fata de ce am avut inainte in motor (mobil 1 0w40 new life).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce ai schimba un ulei cu care functioneaza bine motorul? Poti avea si surprize neplacute, nu doar placute. Intotdeauna recomandarea este sa ramai la uleiul cu care motorul tau se simte bine, e suficient de rafinat si nu il papa.:flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De bou cred.. ca m.am luat după lume ca cel ce am pus e mai bun cica... ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acum în motor Rowe 5w30 Multi Synt Dpf. Motorului îi place atât de mult încât este foarte silențios. În România marca asta este complet necunoscuta. Când am întrebat aici pe forum nu am primit nici un răspuns. Nu știu cât de longeviv este dar pana acum (am 1500 km cu el) m-a uns la suflet. Și este până la urmă un ulei hidrocracat clasic care respecta norma 507.00, nu ar trebui să emită mari pretenții. Dar dacă este bine făcut... Oricum silențiozitatea motorului m-a cucerit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi am cumpărat valvoline ...de mâine masina mea va merge doar pe acest ulei! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • dragos suma
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!