Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Salut. Ce ulei sa pun la un Golf 4 1.6 16V  cu ~160000km? Pana acum am pus Magnatec 5W40. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

continua la fel daca nu te-a deranjat nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva Valvoline All Climate Diesel C3 5w40 ? Cica inlocuieste vechiul Durablend si ca asta e full synthetic si include si norma 505.01.La 130 lei bidonul de 5 l parca e tentant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e prea nou sa fi folosit cineva macar 2-3 schimburi... din fisa tehnica pare destul de ok, nimic iesit din comun. Pare a avea o baza intradevar complet sintetica, are punctul de curgere destul de jos, -48 grade C..., dar si asta poate sa insemne pachet mai avansat de aditivi...

Oricum pretul nu e rau.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se poate gasi uleiul asta la un magazin mai de incredere (online sau offline) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o varianta de aici.

 

PS: Laurentiu M nu aveai cont si pe softpedia ? Iti urmaream topicul cu masina dar parca n-ai mai postat de mult.

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pune cineva o fisa tehnica aici cu acel ulei de la valvoline? ma intereseaza vascozitatea la 100 gr C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este si fisa tehnica.

Daca mai ai fisa tehnica de la fuchs si poti face o comparatie intre cele 2.

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

moroenius ca o mica comparatie, analiza VOA (ulei nou din sticla la Fuchs) vs fisa tehnica la noul Valvoline. Ca si pret si specificatii sunt cam la fel, deci nu e nimic nou, e doar trendul pietei. Eu am nevoie de un ulei mai vascos la cald, am sa mai caut.

 

fe63947535.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in Olanda este fabricat Valvoline pentru EU? Pretzurile sunt ridicol de mici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu scrie Castrol sau Mobil 1 pe cutie normal ca e mai mic ca pret pana intra pe piata. Am folosit Valvoline Durablend 5w40 si mi-a mancat cel mai putin dintre uleiurile folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/6/2017 at 8:49 PM, deenman said:

moroenius ca o mica comparatie, analiza VOA (ulei nou din sticla la Fuchs) vs fisa tehnica la noul Valvoline. Ca si pret si specificatii sunt cam la fel, deci nu e nimic nou, e doar trendul pietei. Eu am nevoie de un ulei mai vascos la cald, am sa mai caut.

 

fe63947535.jpg

Ce inseamna mai vascos la cald , un 16 la 100 de grade de exemplu, asta cauti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca uleiul nu se face apa cand rulezi mult extraurban la viteze mari. Eu circul doar extraurban si mereu fac drumuri de cateva ore, iar vara din cauza caldurii uleiul se subtiaza pana cand se face asa subtire ca nu mai ofera protectia necesara. Caut un 15, majoritatea avand 14-14.5. 

 

Uleiurile groase ofera un sunet mai placut al motorului cand le turezi, ex: Shell Rotella, Mobil Delvac, mobil nu cumpar pt ca nu e sigura sursa, iar shell rotella nu gasesc in ro. A mai ramas sa cumpar OE 5w40 Special 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vâscozitate are la 100 grade OE 5W40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevaratele uleiuri LLL-ONG LIFE! si ne mai miram ca zornaie lanturile,se uzeaza axele prematur,bat tachetii,consum exagerat de ulei.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei tu deja se incadreaza la  5w50 ca vascozitate.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit la pareri despre uleiuri de m-am plictisit.

Si la vechiul Opel si la actualul VW. Discutile sfarsesc inevitabil in cifre, viscozitati, analize, TBN, cASTM , caca-maca, etc. 

In primul rand,  toate valorile sunt date pt uleiuri noi , nu se stie ce se intampla dupa 5000 de km sau dupa 15 000 km cu fiecare ulei...

(sunt unele analize parca pe blackstone , poti sa "trimiti uleiu' la analiza", ....bla, chiar sa nu ai altceva mai bun de facut ?)

In al doilea rand , majoritatea dintre noi nu avem posibilitatea sa verificam ce scrie acolo si nici nu intelegem pe deplin ce inseamna toate numerele respective.

Eu zic sa folositi un ulei cu caracteristici recomandate de fabricant , dintr-o sursa cat de cat  sigura , ce preferati voi (Mobil , Valvoline, Castrol, Motul, etc) 

Daca chiar vreti sa tina motoru' 1000 de ani , eventual schimbati uleiul de 2 ori pe an (primavara si toamna , as zice eu)

In cazul asta chiar cel mai slab din cele de mai sus, schimbat de 2 ori pe an,  se va comporta mai bine decat cel mai bun care a fost schimat doar odata pe an.

Orice motor modern, servisat corect (cu schimb la max 15000/1 an) duce lejer  200 - 250 000 km.

Modificat de mihai_tmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, deenman said:

inseamna ca uleiul nu se face apa cand rulezi mult extraurban la viteze mari. Eu circul doar extraurban si mereu fac drumuri de cateva ore, iar vara din cauza caldurii uleiul se subtiaza pana cand se face asa subtire ca nu mai ofera protectia necesara. Caut un 15, majoritatea avand 14-14.5. 

 

Uleiurile groase ofera un sunet mai placut al motorului cand le turezi, ex: Shell Rotella, Mobil Delvac, mobil nu cumpar pt ca nu e sigura sursa, iar shell rotella nu gasesc in ro. A mai ramas sa cumpar OE 5w40 Special 505.01.

Am inteles ce ai vrut sa spui din prima ma refeream strict la vascozitate ! Eu am folosit Motul X-Maxx 0w40 vreo 3 schimburi si am fost foarte multumit de el ! Fisa lui e foarte buna sa arunci o privire ! Si eu caut ceva mai vascos pentru masina mea chiar am pus o intrebare pe un alt topic ; in legatura cu Shell nu stiu c sa zic am citit si lucruri negative gen UOA despre el !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Octavia 3 1.6 TDI cu interval flexibil de service.

Din cate stiu, acesta e un ulei Long Life.

Ca sa trec pe interval fix, ce fel de ulei trebuie sa folosesc? Ce caracteristici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai filtru de particule deci ai nevoie de norma  Vw 507.00, in general uleiurile 5w30 au aceasta norma.

 

Ca si recomandari, ai de unde alege, Valvoline 5w30, Ravenol 5w30, LM 5w30 toptech.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   2 membri

    • tavitara
    • acidone77
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!