Jump to content

Impresii chiptuning...


andREI
 Share

Postare recomandată

Buna tuturor!

Am cautat cat am putut informatiid despre resoftare pentru masina din semnatura si nu am gasit mai nimic la nivel de pareri/opinii.

Ideea este ca ma bate gandul sa fac un chiptuning la motorul asta dar nu stiu cum se comporta mai ales ca am cutie DSG?

Ajutati-ma cu niste pareri/sfaturi.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

merita sa fac un chip tuning la un golf 6, 1.4, 80 cp? Am găsit o firma de chip tuning și mi-a spus că îmi poate mari cu max 9 cp. Întrebare: mă pot aștepta să ceva necazuri după asta? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita daca nu platesti bani. Altfel, singurul necaz pe care il vei avea va fi cașul minus din portofel / pusculita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Cineva pe aici care sa-si fi facut chip tuning la Passat B8 2.0TDI 240CP?

Povestea pe scurt e asa, am un prieten care a facut operatiunea, chip tuning + cutie resoftata + DPF off, iar pe dyno schimbarea a fost de la 23xCP/523Nm la 294CP/596Nm . Acum daca merge ceva mai tare pe autostrada (sa lasam cifrele exacte deoparte, cu cat merge ?), ii da eroare in bord. I s-a spus ca nu e de la soft, ca masina are nevoie atat de downpipe schimbat, cat si de intercooler cu suprafata de racire mult mai mare pentru ca motorul nu evacueaza si aerul de pe admisie nu se raceste corespunzator.

Bineinteles ca atunci cand a intrebat un alt tuner informatiile au fost fix invers, ca masina ar scoate spre 300CP cu soft facut de majoritatea tunerilor, doar DPF off, fara alte modificari. Nu se schimba downpipe-ul ca pe urma scoate fum, nu se umbla la sistemul original de intercooler. Suspect este ca astia initial nu resoftau nici cutia, mergea si asa.

1. E plauzibila ipoteza ca erorile s-ar rezolva cu modificarile pieselor de mai sus?

2. Daca totusi s-ar monta, se poate face resoftare cu un rezultat chiar mai bun?

3. De ce al doilea tuner nu se baga sa resofteze cu schimbarea downpipe-ului? E mai greu de gasit parametrii in care ar functiona optim motorul, sau pur si simplu nu se poate / strica ceva?

Multumesc anticipat!

 

Modificat de ovidiugm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti de cutiile multitronic daca este safe stage 1 la 2.0tdi 177 cuplat la multitronic? 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiugm, ce eroare ii da in bord? Depinde si cat de des "ii da tare pe autostrada".

Castigul de pana la 300-310cp si pana in 600nm cred ca se putea obtine si cu DPF on, de catre un tuner de top :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva softul modificat pe 1.5tsi 130cp (96kW)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

As dori sa modific si eu soft-ul masinii (golf 5 1.4 TSI GT 170 cp), un stage 1. Nu am gasit informatii referitoare la codul BLG si ce se intampla dupa tuning? E safe daca il duce 200? Afecteaza fiabilitatea (se promite totul in parametrii optimi).

Astept sfaturile/ impresiile voastre!

Cu respect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va salut si sper ca postez unde trebuie.

In week-end am facut un soft Stage 1, la masina personala (Passat CC, DSG, 2009, 2.0 tdi, 140hp). Initial masina a scos 146hp si 300Nm (cai a scos ceva peste cei declarati iar Nm sub, teoretic trebuia sa aiba 320Nm stock).

In urma softului valorile au fost: 182hp la 4000rpm si 340Nm la 2620rpm. Nu stiu daca aveam eu asteptari mai mari (fiind prima masina la care ii fac soft) insa ca si senzatie nu mi se pare nimic Wow (poate doar o mica imbunatatire).

Cresterea cuplului mi se pare oarecum "modesta", vazand la diversi tuneri valori de 380-390 Nm, si ma gandesc ca poate de aici nu se simte o mare diferenta in comportamentul masinii. 

O parere cu privire la aceste valori este binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Resoftare Golf 7.5 1.5 TSI 110kw an 2017, 150.000 km.

Am avut o surpriză neplăcută când am fost la resoftare.

Auto nu avea puterea declarată de VW de 150 CP ci doar 129 motor cu 109 la roată și 230 Nm ....

După resoftare s-a reușit o creștere de putere la 144 CP cu 130 la roată și 267 Nm. 

Se simte creșterea de putere, dar nu am găsit motivul scăderii puterii motorului.

La diagnoză am găsit o eroare pe senzorul de presiune din evacuare și am schimbat bujiile (depășisem mult intervalul de schimb), dar nu s-a întâmplat nimic spectaculos.

Aveți ceva păreri?

Screenshot_20210418-151244.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Alin Dragan caii par ok. Ti-a pus ceva limitare de cuplu pentru a proteja cutia?
Eu pe CBAB (103kW declarati), cutie manuala am avut 95kW(3100rpm) si 348NM(2400rpm). Dupa chiptuning am ajuns la 131.7kW(3950rpm) si 435NM(2250rpm). Diferenta a fost sesizabila bine de tot din spatele volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vad ca nu e prea activa lumea pe aici asa ca las si eu un grafic pentru un 1.5tsi DPBA 96kW. 
Surpriza tuturor a fost putearea stock (aproape 150cp) si cuplul dupa modificarea softului 327Nm :D. Se conduce ca un diesel acum :)).

Benzina omv max motion 100.

dyno.thumb.jpg.ca5f6443d2d77f6dc48701c7e5196711.jpg

 

L.E. Efectul de cangur a disparut. La fel si fluctuatiile de turatie la preincalzirea catalizatorului. Masina poate fi condusa mult mai liniar.

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi_vw si eu am tot 1.5 DADA 150CP manual cu mic efect de "cangur". O sa fac acest soft in primavara cand iese din garantie. Exista ceva riscuri cu acest stage 1? Nu ma intereseaza caii sau nm castigati ci doar sa scap de "cangur" dar fara sa pierd din fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi_vw Salut, ce versiune de soft aveai pe ECU inainte de Stage 1? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vwmkv eu am ultima versiune si este 9692. Mai sus de atat nu au scos pentru acest model. Mai departe ne lasa singuri sa ne batem capul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BeciAcustic eu am DPBA cu ciclu Budack de 130cp, dar surprinzator, a scos aproape 150cp pe dyno stock. Cred ca daca e facut bine, riscurile sunt minime. Nu inteleg de ce fabrica nu poate scoate un soft ok. Am facut un test drive cu 1.3tce 140cp  pe megane care pleaca de pe loc si se conduce mult mai placut ca 1.5tsi 130cp, deci ii clar problema de soft.

@vwmkv 9641 aveam inainte de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
12 hours ago, J3mil said:

Interesant, diferenta mare de putere, declarata de producator si ce a iesit pe dyno, fain de tine😁, esti un caz fericit


Mai putin placuta e situatia colegului care a postat inaintea ta cu motorizare ca a mea si putere mult mai mica decat cea declarata, vreun defect mai mult ca sigur, sper😁

 

O fi diferente si intre dyno, unele sa arate mai putin si altele mai mult, ma gandesc, dar oricum e diferenta mare

 

@J3mil Da, chiar a fost o surpriza placuta. Posibil sa fie de la benzina de 100 si producatorul sa dea 130cp pentru benzina de 95.
Tot acolo am facut si masina dinainte care era diesel de 140cp cu peste 100.000km si pe dyno a scos 131cp. E drept ca e diferenta de cativa ani intre cele doua masuratori, dar ma gandesc ca metoda de calibrare e aceasi.

 

54 minutes ago, tzuicomicina said:

La motoarele cu ciclu Budack se folosește turbină cu geometrie variabilă care functioneaza la max 850C la EA211evo si 950C la evo2 parcă. De acolo limita de temperatură pe evacuare. Stock temperatura gazelor în evacuare se învârte in jurul a 725C.


@tzuicomicina Asa e. Sunt curios daca EA211 evo 2 de 150cp trage ok stock sau se simte mai lesinat ca evo 1 de aceasi putere. Avantajul sigur o sa se vada la consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tzuicomicina

Depinde de cum e noua turbina la evo2. Limitarea motoarelor cu ciclu Budack e faptul ca timpul de admisie e cam scurt, de acolo si nevoia de turbina cu geometrie variabila. Nu cred ca vor fi minuni la capitolul asta dar probabil ceva imbunatatiri fata de evo1 tot o sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!