Jump to content

Impresii chiptuning...


andREI
 Share

Postare recomandată

Da, totul a ramas la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

Ma bate gandul sa fac un chiptuning la un Touareg 3.0TDI V6 240CP, 2008, 120.000km. Am tot rasfoit forumul nu am gasit (inca) pe nimeni care a facut asta...cum se comporta masina, daca au aparut probleme dupa, consum, etc, etc.

E careva pe aici?

Multumesc

Modificat de Cristi MV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salut

De aproximativ 7 saptamani, la masina din semnatura, am facut o softare stage 1 la TCM, acum promisi am aproximativ 185 cp si 410 nm

Mentionez ca nu am pus masina pe dyno, dar cu primul drum in Bucuresti o sa o pun

Un stage 2 la motorul meu inseamna aproximativ un plus de 10-15 cp, si mar bate gandul sa trec la stage 2

Are cineva pe motorul 2.0 tdi cr, CBAB stage 2, facut la TCM?

La cati cai sa ajuns acum si ce cuplu?

De cati km e facuta resoftarea si daca au aparut ceva probleme in urma resoftarii stage 2?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor tsi cbza 85 cp, 160NM remap facut de vreo luna la Amc Motorsport, mapa heinz performance,  ~125CP SI 215NM, masina trage bini di tat :)  consumul a crescut cu un 3-400ml, sunetul este mai pronuntat cand accelerez, per total foarte multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are cineva in cluj facut soft eventual turbina upgradata pe golf 5 ,  1.9 , 105 cp? as  vrea sa vad care e dif intre stok si soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RACECHIP PRO 2

are cineva montat pe vreun passat cc  (cutie DSG automata 2.0 tdi -de 140 cai )  ?

si daca ati avut sau nu probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cam ce timp ar trebui sa scoata un 2.0 TDI 110 CP remapat la ~150 CP in viteza a 4-a intre 80-120 km/h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Audi A4, 2009, 2,0 tdi CAGA 143 cp, cutie viteze multitronic

Are cineva chiptuning pe aceasta cutie de viteze? A avut ori ce fel de probleme cu ea dupa resoftare? Cati KM are de la resoftare?

Motorul stiu ca duce, dar ma cam tem de cutia de viteze!

Daca are cineva facuta resoftare motor pe aceasta cutie multitronic, rog sa impartaseasca din experienta lui

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Havoc said:

Cam ce timp ar trebui sa scoata un 2.0 TDI 110 CP remapat la ~150 CP in viteza a 4-a intre 80-120 km/h?

 

Daca te ajuta cu ceva, golf-ul meu 5 stock de 140 cp face cam 6 secunde, cronometrat pe video, deci nu cu precizie foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. 

Am o skoda octavia2 fl 4x4, motor cfhc 140cp 170k km. 

La cat pot urca puterea motorului cat sa fie safe pentru ambreiaj, cutie, haldex, motor... Etc

Sunt mulțumit si de cei 140 de ponei dar daca se poate mai mult, de ce nu? 

Cine ma poate ajuta si la ce costuri aproximative. Eu sunt din Prahova, dar distanta nu e o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ! Am facut un chiptuning la un golf 6 2.0tdi 140cp dsg care teoretic a ajuns la 170cp si 370nm ! Am facut reprize in treptele 3 , 4 , 5 inainte de chip si dupa chip , exact in aceleasi conditii + ”[cenzurat] ” cu un golf 5 2.0tdi 140cp de la 80-140 tr 4 ( inainte de soft il faceam cu jumate de masina )  dupa soft cu aprox 4-5 masini ! Cum vi se par diferentele ? 

Fara soft - 40-140 tr 4 ( 18,37s  )                  Cu soft - 40-140 tr 4 (15,25s )

                   80-140 tr 4 ( 12,43s )                                   80-140 tr 4 (9,65s )

                   60-100 tr 3 ( 4,60s )                                     60-100 tr 3 ( 3,90s )

                   80-140 tr 5 ( 13,87s )                                   80-140 tr 5 ( 12,44 )

                   Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu esti multumit, ce conteaza niste cifre ?

Sunt normale diferentele de timpi, insa este suspect ca erai mai rapid decat acel G5 cand masina ta facea 12.43 secunde 80-140, fiindca eu am G5 si repriza asta dureaza 10 secunde si un pic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil  sa fie drumul un pic in rampa , e cam mica probabilitatea sa traga amandoua mai slab :) , ma intereseaza diferentele altor masini fara soft si cu soft , sa imi fac o idee daca chiptuning-ul a fost facut cum trebuie ! 

Drumuri bune ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe youtube reprize ale g6 de 170 cp si masoara timpii cu ce ai tu. Eventual si cu alte masini cu putere si greutate similara. Mie mi se pare o imbunatatire considerabila, ca si timpi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am facut si o accelerare de la xxxxxxxxx si mi-a dat  26,7s (fara vant , drum drept ), din datele oficiale gasite pe internet am vazut ca GTD-ul face in 28,5s , 2.0tdi 140cp in 39s ! Nu am masurat pe gps cei xxxxxxxxxxx dar am observat azi ca la xxxxxxxxxxx vitezometrul masinii corespunde aproape perfect cu gps-ul , poate o diferenta de 1km/h , o sa fac si la xxxxxxxxx cand am timp ! Diferentele cele mai mari intre stock si chip se simt dupa 3500rpm , cel putin asa e la mine ! 

O zi faina ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a montat cineva turbina 1749 vb pe golf 5 1.9 bls? ce trebuie modificat sa poti pune terbina asta. acum am kkk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1749 vb e de arl...pe bls poti pune turbina de bmm sau bmp,au prinderile la fel

de arl poti pune pe bjb,bkc,bxe...

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut10a , nu informa omul prost. 

@Floryn Dany da, poti pune turbo de arl pe motorul tau, desi, as opta pentru alta ( desigur acel turbo de arl trebuie modificata tubulatura, sunt niste costuri in spate, inclusiv un soft iti va trebui)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

informatia nu e eronata,turbo de arl plug and play nu merge pe bls...

2 hours ago, playerstts said:

desi, as opta pentru alta

alta care?daca tot stii si te pricepi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vb nu merge . asta pe bls.  e invers evacuarea si admisia pe ea fata de kkk. colegu ionut: stii ce as putea monta? bmm bmp citi cai are? vreau ceva mai mare sa pot pune 180 cp.

colegu playerstts  am si furtunu in s la vb da nu e pont ca nu merge. soft am facut de la 105 la 145 da mai vreau si cu turbina originala si dpf nu merge mai mult. suspensii si franele is rezolvate.

Modificat de Floryn Dany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma gandesc foarte serios sa fac un stage..e vorba de 1.4 tsi de 122 cp. Cei care au facut pe motorizarea asta, la tcm, cum este consumul?? In oras ...pe autostrada??..fata de dinainte. Cum se simte noul cuplu? De la ce turatie? Cum se aude motorul?

Posibil sa se incalzeasca mai repede motorul la temperaturi scazute??

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 1/17/2017 at 9:52 AM, duduratoy said:

Salut

De aproximativ 7 saptamani, la masina din semnatura, am facut o softare stage 1 la TCM, acum promisi am aproximativ 185 cp si 410 nm

Mentionez ca nu am pus masina pe dyno, dar cu primul drum in Bucuresti o sa o pun

Un stage 2 la motorul meu inseamna aproximativ un plus de 10-15 cp, si mar bate gandul sa trec la stage 2

Are cineva pe motorul 2.0 tdi cr, CBAB stage 2, facut la TCM?

La cati cai sa ajuns acum si ce cuplu?

De cati km e facuta resoftarea si daca au aparut ceva probleme in urma resoftarii stage 2?

Multumesc

Salutare, sunt pe pragul de a face și eu stage 1 la TCM de la 110cp la 185 cp, spune mI te rog dacă în tot acest timp ai avut ceva probleme sau nemulțumiri, ca totuși mi se pare cam mult 75cp din prima, pareri despre mers, consum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!