Jump to content

Probleme Caseta De Directie?


Dr.G.Silviu
 Share

Postare recomandată

Contacteaza-l pe colegul de aici

E cel mai aproape de tine si are feedback bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nici search nu ai dat. am reconditionat la el si nici o problema.Tu alegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba am dat search, dar mai demult. Problema mea e una electrica, servodirectia vine si pleaca cand vrea. Caseta e electrica, nu hidraulica. Am cautat mult pe net si nu am gasit pe nimeni care sa repare partea electrica, toti rezolva probleme mecanice, batai.

Edit: Am sunat la papi_grasu, a spus ca se baga sa o repare. Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa revin cu un feedback.

Modificat de psebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

AUDI A3 8P 2.0TDI  2010 90.000km

Geometria ok, rotile ok, tren fata spate ok.

Problema care o am:  masina devine putin nesigura la viteza mai mari de 100km/h, nu se lipeste pe sosea, parca tinde sa fuga in toate directiile(nu stiu cum sa exprim fenomenul clar).

Daca trag de volan stanga/dreapta, masina nu raspunde corect la comenzi, iti da o oarecare stare de nesiguranta, directia nu este precisa!

S-a lovit cineva de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveam si eu aceiasi problema cand foloseam anvelope cu dimensiuni diferite decat cele originale.Adica in loc de 205/55/R16 foloseam 205/60/R16.Simteam masina cum danseaza si nu era sigura la viteze mari.Era din cauza balonului anvelopei prea inalt.Dupa ce le-am schimbat a disparut problema.Poate la fel si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Posbilitatea 1:Fenomenul se numeste " tramlining" si are ca urmare instabilitatea masinii pe drum cu denivelari( sleauri in asfalt). Poate aparea in urma schimbarii jantelor de fabrica,cu altele cu ET mai mic,practic latirea ecartametului, sau montarea unor anvelope mai late decat trebuie,sau folosirea de ET-uri diferite fata cu spatele. Pe drum drept fara denivelari nu apare instabilitatea aceea.

 

Cel mai bun exemplu sunt eu: cu jantele de fabrica cu et56 nu am nici o problema,cand am trecut la rotile de vara,resimt din plin acest tramlining,pentru ca am ET35 spate si ET42.

 

Solutiile de remediere (in cazul in care nu se doreste a se renunta la jante) este montarea unor anvelope mai inguste,cu stretch.

 

Posibilitatea 2: ai capetele de bara praf,biletele de directie,joc in caseta de directie,bucsele de la bascula praf,bielete antiruliu duse.

 

In cazul tau,mizez toti banii pe Posibilitatea 1 :)

 

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus ambele variante.

Cum am spus mai sus, tren fata spate ok. Masina merge pe roti OEM.

Eu tind sa cred ca este ceva de la servodirectie, ceva electronic...

Problema nu este una constanta si apare din cand in cand pe drum impecabil la viteze peste 100km/h

In rest masina este foarte "legata"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Suspensia sport stock este reglabila? manual, electronic?

Am impresia ca puntea fata nu este echilibrata, o suspenise e mai moale si alta e mai tare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe fata am suspensie sport fabrica, pe spate am gasit montate pe masina amortizoare Monroe!?

Schimb amortizoarele spate cu unele OEM la fel ca cele din fata fabrica.

Revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut! Ma poate ajuta si pe mine careva cu o schema electrica pentru directia asistata electric la un A3 8P 1.9 TDI din 2004? Am urmatoarea eroare:

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530-V1.clb
Part No SW: 1K0 907 530 B HW: 1K0 907 951 
Component: Gateway H08 0090 
Revision: 08 Serial number: 24001039021CD6
Coding: 7D0F0BC0070100
Shop #: WSC 06435 000 00000
VCID: 264310139112D62ECEF-8073

1 Fault Found:
01309 - Power Steering Control Module (J500) 
004 - No Signal/Communication - Intermittent
Freeze Frame:
Fault Status: 00100100
Fault Priority: 2
Fault Frequency: 13
Reset counter: 63
Mileage: 241805 km
Time Indication: 0
Date: 2015.12.16
Time: 01:00:55

Aceasta are momente cand apare si dispare si tind sa cred ca pe undeva, ceva nu face contact cum trebuie si vreau sa verific continuitatea firelor, dar nu stiu de unde pleaca firele catre modulul de pe caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!