Jump to content

Probleme Caseta De Directie?


Dr.G.Silviu
 Share

Postare recomandată

Dr.G.Silviu

Tocmai m-am intors de la revizie cu toate bune si frumoase in afara de una! Si anume, daca iau scurt stanga-dreapta de volan si repede se aude un tacanit undeva in dreptul rotilor (cred).

I-am aratat consilierului si dupa ca a verificat foarte riguros (zice el) mi-a spus ca este un sunet normal si ca asa face la toate modelele Audi/Volkswagen (a incercat la A6, alt A3, Passat, Golf).

Intrebarea mea este daca si la voi face asa sau trebuie sa incerc alt service, poate stiu ei mai multe?

Mentionez ca daca tin frana apasata zgomotul se atenueaza...

Pun si un filmulet care explica miscarea volanului:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Dr.G.Silviu

Eu centrez, eu dau cu capul....

Am fost la o alta reprezentanta si mi s-a spus si acolo ca este un tacanit normal (tare ciudat..)

In fine, se pare ca asa este la modelele mai noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

poti verifica uleiul din caseta... nu te costa nimic, poate e scazut nivelul :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, caseta este electrica. Nu are ce ulei sa verifice.

Silviu, si eu am auzit un zgomot la mai multe masini generatie noua. Nu pot spune ca este normal, insa din cate stiu se pot regla casetele. Se slabeste cadrul motor si se regleaza. Poti incerca varianta asta. Poate dispare zgomotul.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai fost la cateva reprezentante (PBV2, Nurvil-Valcea) si acolo mi-au confirmat ca e de la caseta de directie si mi-au spus ca e ceva normal! Au zis ca capatat un joc "normal" de la gropi. :biggrin:

Si de reglat, nu se poate regla... "Nu este ca la dacii" (citat dupa consilierul de la PBV2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti garantez ca se pot regla aceste casete. Cat despre baiatul de la PBV2, este o diferenta intre "nu se poate"/"nu stiu"/"nu am chef" ...

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce sa le fac... De obligat nu am cum sa-i oblig. Ce regret acuma e ca nu am ales sa mi-o schimbe pe garantie... Am fost naiv si am crezut ce m-au mintit (prea s-au potrivit 3 reprezentate la declaratii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai, nu te grabi sa schimbi caseta de directie..

Trebuie mai intai sa te asiguri ca este defecta - cat depre mecanicii romani ma umfla rasul/plansul cand ma gandesc la ei.

Zicea bine cineva ca aici nu exista mecanici decat "inlocuitori de piese" - sunt pilaf 90% dintre ei...

In seara asta sper sa-mi amintesc sa testez si eu sa vad daca se aude acelasi zgomot si revin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit.. :

Dr G Silviu, se pare ca mecanici au dreptate.

Ieri am incercat de 3-4 ori la intervale diferite directia, exact cum ai descris si intr-adevar nu se aude niciun zgomot. N-ar fi rau sa mai testeze si altcineva sa avem cea de-a doua opinie, pana sa fii sigur ca ceva nu este in regula acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca am avut dreptate (din pacate). Ieri s-a accentuat acel sunet si devenit mai mult in scartait... Am fost la PBV2 si mi-au schimbat niste rulmenti la amortizoare (asa au zis ca trebuie) dar tot nu a disparut acel sunet...

Intr-un final mi-au zis ca trebuie schimbata caseta de directie... (35 mil)

Si mai mult.. nu intra pe garantie ca nu as fi semnalat problema la ei (PBV2). Dar problema este semnalata la Midocar (pe perioada garantiei) si la Nurvil Rm.Valcea (in afara garantiei :icon_thumright:)

O sa merg la Midocar sa vad ce rezolv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, preventiv, stie cineva un cod de caseta de directie pentru A3 2007?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre cod nu te pot ajuta, vorbeste eventual cu Volksman sa intre in program pe VIN-ul tau.

Care sa fi fost cauza defectiunii? Cati km are masina? ....totusi mi se pare ciudat sa pice caseta asa de repede(din 2007).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am sesizat problema inca de la 22.000km... Acuma are 44.000...

Din ce am mai vazut pe alte site-uri externe, am vazut ca e o problema comuna la modelele 2006-2007... Multi au renuntat la masini pentru ca dupa schimbarea casetei, tot asa facea (caseta fiind nou-nouta).

Sper ca au rezolvat problemele si sa-mi dea o caseta mai buna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Nurvil Rm Valcea ce anume ti-au zis. Sunt si eu programat la ei pt ceva asemnator. Un scartait si mi-au zis ca sunt rulmentii din capul amprtizoului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Midocar si PBV2 si Nurvil Rm. Valcea au avut acelasi verdict (de-aia nici nu m-am mai agitat) adica "este normal!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu pateam la fel la A3-ul meu. Da' dupa 1000 de pareri cu "asa tre' sa faca... e normal" am lasat-o balta. la mine din fericire nu a apucat sa se accentueze acele tacanituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors de la Midocar si.... "e un sunet normal!"

Au invartit-o, au cotit-o si pana la urma cica nu are nimic...

Am zis sa-mi dea in scris asta si ma duc vineri pentru constatare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ceva vreme conduc un A2 1.9 TDI model 2000 si in urma cu ceva vreme am dat piept cu o problema majora.Fiind in trafic prin bucuresti,la o curba la dreapta am sesizat ca am ramas fara servo-directie.pur si simplu volanul se misca ca la o dacie(poate mai greu).are momente cand merge bine(rare acele momente) si momente cand abia pot trage de volan :vaidecapulmeu

ce stiti despre aceasta chestie?

va multumesc

de ceva vreme conduc un A3 1.9 TDI model 2000 si in urma cu ceva vreme am dat piept cu o problema majora.Fiind in trafic prin bucuresti,la o curba la dreapta am sesizat ca am ramas fara servo-directie.pur si simplu volanul se misca ca la o dacie(poate mai greu).are momente cand merge bine(rare acele momente) si momente cand abia pot trage de volan :vaidecapulmeu

ce stiti despre aceasta chestie?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladucu

Cel mai bine faci un drum la reprezentanta.

;) cred ca ai postat un pic aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Any news..ceva??

Cu generatia noua, adica modele fabricate 2009-2010, sunt probleme la caseta???

Stiu...e cam veche discutia, insa eram curios daca s-a rezolvat...

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a rezolvat nimic.. "toate face la fel" Asta e explicatia lor! Am urcat in Jetta 2009 si face la fel...

Pe forumuri de afara cu GTI-uri au aceeasi problema... Dar la ei se schimba pe garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info... :)

Am vazut ceva pe la mahag.de (A3-170 CP, TDI...etc) si nu prea stiu nimic de A3..in general!

Curiosa treaba asta cu caseta, mai ales ca masina nu costa foarte putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

si eu am avut aceeasi problema la masina din semnatura dar am rezolvat-o prin schimbarea amortizoarelor cu flansi si rulmenti noi "boge"...si la insistentele mele asupra mecanicilor am mai desfacut si burduful din dreapta casetei si am uns axul casetei cu vaselina...prin urmare am rezolvat problema cu zgomotul acela...

Modificat de misu b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
cristy_4speed

si eu am o problema de genu dar la mine se aude un sunet de cauciuc..care scartie....nu tot timpul dar ma streseaza ideea nu am joc in caseta capete de bara....etc....ma gandesc ca s-ar putea sa fie bucsele de la bara de torsiune(daca o avea) sau flansele de la amortizoare.......este vorba de un audi s3 8l...

daca cineva a mai intalnit o problema de genu v-as ramne recunoscator ptr un sfat

o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am probleme la cutia de directie/motorul servo. Nu am gasit pe nimeni care reconditioneaza in Romania.

Am posibilitatea sa cumpar de la Autoeset caseta reconditionata in Germania la 450-500 Euro sau sa cumpar noua ZF cu 2600-2700 lei. Este de recomandat sa cumpar reconditionata sau noua? Am inteles ca ZF produce casetele Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!