Jump to content

Audi A8 2,5 Tdi Model '98_manual/automatic


ventolino
 Share

Postare recomandată

Salut

Ma bate gandul sa achizitionez din DE un Audi A8 model 97-98 si rog pe cei care au sau au avut asa ceva sa descrie cate ceva despre acest model : intretinere, parti pozitive si negative, consum, quatro sau nu ?? etc...

Ma refer in special la cea mai buna alegere intre modelul quatro cu cutie automata si cel simplu cu cutie manuala 6 trepte ?? (numai varianta 2,5 TDI - 150 cai). Eu prefer manual, dar cred ca varianta quatro te da pe spate, risc insa cam mare daca te lasa cutia....

Din cate m-am interesat pana acum as avea ceva sanse (cu ceva rude in Germania) sa il gasesc undeva intre 8000-9500 euro, problema e la taxe, dupa 1 iulie 2008 (daca intra noua taxa in vigoare) ar fi in jur de 3300 euro pentru cel din 98 si 2600 euro pentru cel din 97 (numar km destul de accepatbil, carte de service completa).

Nu stiu daca e corect dar cred ca varianta 2,5 TDI a fost pus pe A8 doar din 97 iar sistemul quatro doar din 98 ?

Orice alte pareri/ recomandari/explicatii despre Audi A8 2,5 TDI (1997-1998) sunt binevenite !!

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform Wikipedia, quattro a fost disponibil ca optiune incepand cu anul 1997. Legat de intretinere, pot sa iti spun ca nu gasesti peste tot mecanici/service-uri care sa accepte masina.

Eu am avut surprize si la PoRo :vaidecapulmeu:.

Modificat de vap_66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as opta catre una cu sase,quattro.Nu are ce sa se strice la ea,practic te tine-o viata(daca nu traiesti mult.. :salut:

Automatica s-ar preta mai bine la un A8,este adevarat,dar poti avea si surprize cu ea.

Deci..sase cu quattro.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A8 2.5TDI quattro din '97-'98 are cutie manuala cu 5 sau 6 trepte, pana la urma ?

PS: Nu stiu la cate firme poti sa iti faci CASCO pentru o masina de 10 ani, sau ce franciza ai la polita, si piesele sunt destul de sus ca pret. Sa te interesezi si de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am lasat dus de val..versiunea quattro este doar cu cutie automata.

exista doar cutie cu sase la a8,dar varianta cu tractiune.

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu eram sigur de cutia manuala + quattro. Dar sigur a fost disponibila si o cutie manuala cu 5 trepte, ca si o automata cu 4 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, nici nu ma asteptam sa primesc ajutor asa repede...

Astept daca se poate in continuare cat de multe detalii despre diferente intre tractiune si quatro si intre manuala (6 trepte) si automatica.

Eu conduc in general intre tare si f tare, sunt sigur ca in curbe si depasiri face mult acest nemaipomenit quatro de la audi, insa cum ziceam nu stiu ce sa zic de cutia automata (la anii ei sper sa fie buna ca sa mai duca inca mult si bine), probabil ca sa o inlocuiesti trebuie sa scoti multi bani din buzunar.

Va rog mult detaliati cate ceva de consum la acest motor, despre fiabilitate, atat motor cat si altele....orice amanunte le astept cu mare interes.

Multumesc inca o data !

Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multe dintre raspunsuri le gasesti pe aici pe forum daca ai sa cauti cu atentie..

ca idee,asta nu prea este masina care se preteaza la un mers sportiv,este ditamai magazia,iar motorul de 2.5 nu prea ajuta aici.

mie imi consuma la a6 quattro,cutie cu sase cam 13-14% in oras,iar afara intre 8.5 si 9.5.a8 cred ca ia cam 17-18% in oras.

daca spui ca mergi tare s-ar putea sa fii dezamagit de masa mare a masinii,combinata cu motorizarea cam mica dupa parerea mea..

quattro merita fiecare banut in plus,nu numai pe ploaie si iarna ci si vara.

nu sunt fan al cutiei automate,dar asta-i genul de masina pe care nu prea are ce cauta cutie manuala.

fiabilitate la 2.5..cauta pe forum,multi spun de axele cu came dupa 200.000..eu am un amic care are vreo 260.000 cu masina si motorul sfiraie..

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A8-ul pare facut sa te duca din punctul A in punctul B cat mai confortabil. Dar poti sa mergi si agresiv cu el, iar in curbe si la viteze mai mari parca se lipeste de asfalt (poate ca in afara de quattro il mai ajuta si caroseria din aluminiu, cu rigiditate crescuta). Al meu ajunge pe la 17%-19% urban, si in jur de 9% - 10% extraurban (quattro + tiptronic). Motorul de 2.5 e rezonabil, in ciuda greutatii (masina are in jur de 1.9 tone la gol, deci 2 tone cu mine :)). Poti sa incerci sa ii faci si o remapare.

Legat de fiabilitate... Depinde cum a fost intretinuta masina. Singura problema pe care am avut-o pana acum a fost legata de racirea motorului: a cedat vascocuplajul care antrena ventilatorul principal. A fost inlocuit, treaba de 30 minute, si 800 ron :)).

PS: Eu as lua quattro, fara ezitari. De altfel, e singurul (bine, nu singurul, mai e si Audi Space Frame) motiv pentru care am ales A8 si nu Seria 7 sau S-Klasse (desi aici era disponibil 4Matic-ul) :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep sa inclin tot mai mult pentru quatro - automatic, dar mai astept sugestii.

Mai devreme poate m-am exprimat un pic gresit, imi place viteza si merg tare, dar nu ca un bezmetic, ma gandesc ca acest a8 quatro 2,5 tdi, daca are un motor intretinut bine te poate duce pe autostrada cu o viteza decenta (160-180-200 - daca e nevoie... ;) ) iar in rest oricum in Romania nu prea ai unde. Asa ca nu astept de la A8 viteze de masini sportive, doar e ditamai limuzina....

Cu consumul eu speram la un 15 maxim in oras, mers normal (Sibiu) si afara la un 9-10 mers rezonabil, 17-18-20 probabil daca mergi tare sau prin Bucuresti in blocaje.... ?

Ce alte bube (mai grave) poate avea acest model, la ce sa am grija? mai ales la anii lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 170 km/h sunt aproape 3000 rpm, deci masina suporta viteze ridicate de croaziera fara problema :D. Legat de consum, datele de mai sus erau pentru Bucuresti (am ajuns si la valori de 20.3%, pe BC ce-i drept, dupa ce am stat mult timp cu masina pe loc, si mers doar urban), dar cred ca in Sibiu poti sa obtii un 15%. Consum extraurban nu am reusit sa scot mai mic de 9%, media fiind de 9.5%-10% (mers tare). Momentan am pe BC un consum de 13.2%, in regim combinat.

Sa inspectezi masina bine pe dedesubt, sa nu aiba pierderi de ulei (verifica semeringurile de la cutie), iar daca e quattro, sa inspectezi si diferentialele.

Am uitat sa precizez: 2.5 TDI avea, inainte de facelift-ul din 1999/2000, 150 cp, fata de 180 cp dupa. E posibil sa gasesti si cutie automata fara posibilitatea de a schimba treptele manual (tiptronic-ul a aparut si el tot dupa facelift, din ce stiu).

Modificat de vap_66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am fost cateva zile plecat

am discutat si la targul din Vitan cu 2 indivizi care vindeau asa ceva, cel care avea tractiune fata sustinea ca cele quatro sunt mai "puturoase" la plecarea de pe loc si la drum intins.

Repet inca o data ca nu vreau masina sport si nu ma astept la asa ceva de la a8, insa e misto cand te mai superi din cand in cand, la plecari de la semafoare, etc ...sa mearga daca o calci...

Eu totusi cred ca sistemul quatro (cel putin ce de audi care e super tare) nu incetineste masina, ba chiar ajuta la treaba asta !??

In rest A8 din 97 si 98 cate vrei cu tiptronic...nu stiu sigur daca toate sau nu, insa pe net nu am gasit din 97-98 fara tiptronic. Cu caii asa e, sunt 150, poate cu o prelucrare la Rapier :Driver: o aducem la 180 si e ok, intradevar parca 150 la caroseria asta (plus niste uzura) nu sunt foarte multi, mai ales pentru cei care prefera mers mai sportiv.

In DE, la un autohandler, in afara de motor, cutie si sistemul de tractiune ce altceva e important de verificat ca nu cumva sa fie defect??

Astept in continuare orice fel de opinii legate de A8, modelul mai vechi.

Merci mult !

Cat despre masina: mi se pare mie sau e super tare?, atat la exterior, cu tot cu anii ei, cat si la interior. Pe net am gasit una care avea 440 mii km, deci duce daca o ingrijesti :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipul are dreptate,intr-adevar cele quattro sunt mai lenese,pleaca mai greu si daca nu ma insel si viteza maxima este mai mica.

puterea se pierde prin diferentiale,ca sa nu vorbim de greutatea mai mare a acestora,impreuna cu toate subansamblurile.

in germania la handler nu prea ai posibilitatea sa verifici nimic la masina,decit ochiometric..

dar daca masina arata bine si motorul suna la fel ia-o si..doamne ajuta.

luigi vicol

ps..am impresia ca nu prea esti hotarit..nu stii ce vrei..sunt mai distractive discutiile pe forum..tot astepti sfaturi..dar tot ce era de zis ti s-a spus!

o masina trebuie sa-ti placa tie si numai tie,iar daca iti place cumpar-o fara probleme,cu ce te incalzeste ca place sau nu la altii?

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de placut, masina ma inebuneste de chiar :icon_thumright:

pareri cum am zis, sunt ff.bune indiferent ca sunt pozitive sau negative.

cat despre viteza maxima, asta ma intereseaza mai putin, ca e 210 in loc de 240, chiar nu conteaza, insa trebuie neaparat sa fac cumva probe: sitemul quatro in comparatie cu tractiune fata, sa vad eu cum se prezinta.....si ma refer la cutie automatica, nu la manuala, ca si asta conteaza. De grea e clar ca este, insa ma tot gandesc ca la demaraj, la tractiune integrala trag 4 roti nu 2, si asta ar trebui sa ajute nu?

Am inca nelamuriri legate de cutia automatica :

- la modelul 97-98 cutia are 5 trepte nu (la mers inainte)? exista cumva si cu 4 (la modele 94,95) si cu 6 trepte la modele noi ??

- si tot aici, cum e cu pozitia "S" adica sport, pe langa "D" (si bineinteles pe langa tiptronic). Ca am vazut ca unele au S altele au "4", "3", "2". La ce ani e varianta S si la ce ani varianta cu cele 3 pozitii ? Si cum e cu acest S?

Merci inca o data, stiu ca sunt insistent, dar mai bine asa.... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puturoasa nu cred ca poate fi catalogata nico masina cu Quattro.

Una la mana trebuie sa sti sa pleci in tromba cu un Quattro si a doua la mana, si cel mai important de altfel, este ca situatia se inverseaza la plecare de pe carosabil alunecos.

Le: Ma refer la masini cu puteri rezonabile, pana in 250 cai sa zicem. La foarte multi cai tractiunea fata este depasita.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog daca puteti sa raspundeti la intrebarile mele legate de cutie si pe langa, daca stie cineva cum e cu euro??

Am gasit din 2000, 2001, 2002 cu euro 3 (si 179 de cai, nu 150), mai scumpe dar cu taxa mai mica si tot din 2002 (iunie) cu euro 4. Se poate sau a gresit vanzatorul ? la euro 4 e misto ca e taxa mica rau.

Cu euro 2 am gasit pana in 99 inclusiv. Gasesc cu euro 2 si dupa 2000 ??

Merci.

PS: Andy, la puturoasa trebuia sa pun ghilimele, a sunat prea dur :) , azi am lamurit-o ca am mers cu varianta quatro si sunt f incantat. Asa e, pleaca mai greu, primii metri, dar apoi cupleaza a doua (misto ca schimba ff repede) si rupe tot. Deci 95% raman pe quatro. Daca eu aici in Sibiu nu as alege quatro, unde e chiar indicat la imprejurimile astea, ce sa mai zic.... :lol:

Sper sa nu par extrem de insistent.....de-abia acum incep cu intrebarile :eek:

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia cu P,R,N,D,4,3,2 e modelul ceva mai vechi (are tot 5 trepte de mers inainte, si e de asemenea echipata cu DSP - Dynamic Shift Program). Modul "S" al cutiei mai noi (dupa 2001, din ce am vazut eu pana acum) iti permite sa mergi ceva mai sportiv, in sensul ca intarzie schimbarea treptelor de viteza (te lasa sa te apropii, si sa stai pe langa zona rosie), lucru util cand te grabesti.

Pe A8 D2 nu a existat cutie automata cu 6 trepte de mers inainte, doar cu 4 (inainte de facelift) si cu 5 trepte. 2.5 TDI-ul e incadrat la norma Euro 3 :Driver:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si merci de raspuns

o mica neclaritate - ce inseamna inainte de face-lift, adica ce an?? ca sa aiba numai 4 trepte de mers inainte e nasol, nici nu se pune problema.

Din cate am studiat pana in 99 - euro 2, si din 2000 pana prin 2003 - euro 3 si 29 cp in plus, euro 4 dupa....

Acel 4, 3, 2 nu iti permite sa mergi ceva mai sportiv?? De exemplu la semafor te bagi mai "rau" :vaidecapulmeu: si esti nevoit sa pleci la verde rapid, nu poti sa pui pe 2?? si ea se tureaza ceva mai tare intr-a doua si nu mai schimba a treia decat daca muti pe alta treapta ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un facelift major a fost introdus in 1999/2000. Cele care aveau doar 4 trepte de mers inainte nu au modul Tiptronic, deci nu poti sa te joci tu cu schimbatul treptelor, din ce stiu eu. Nu am vazut vreun motor TDI pe A8 D2 care sa fie incadrat E4 :lol:.

Cutia cu P,R,N,D,4,3,2 are DSP, si iti permite sa mergi sportiv (dar doar cand ii dai talpa, deci tu decizi cand merge asa), pe cand la cutia mai noua, cand comuti in modul "S", cutia iti permite sa tii masina mai mult in ture, chiar daca tu mergi cu o viteza constanta.

Da, daca esti pe "2", nu trece automat in alta treapta - stiu ca 4,3,2 se foloseau iarna, sau cand vrei sa ai ceva frana de motor pe un drum alunecos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Acum, dupa mai multe cautari si un studiu legat de taxa auto (cea care va intra in iulie...cred :) ) caut modelul A8 cu Euro3, cel mai indicat ar fi din 2000 sau 2001. M-am hotarat pe quattro, automatic cu tiptronic, evident 2,5 V6 tdi 179 cai, fata de modelul pana in 1999 are un mic facelift la grila fata si faruri si mai multe la interior si la partea mecanica.

Intrebare : pentru modelul de mai sus, exista mai multe coduri (tipuri) la acest motor de 2,5 si 179 cai? e vreunul mai indicat ? (cum s-ar zice mai reusit...) sau nu conteaza ?

La acest model exista suspensii mai complexe (se ridica/echilibreaza in curbe)? sau sunt normale ?? Cred ca m-a indus in eroare un individ care nu prea se pricepe la masini.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ar mai fi ceva

la modelul cu navigator plus, cum e cu TV-ul. Am vazut ca acelea au si asa ceva, la noi in tara functioneaza??

Daca da, cum? cum se vede? se prinde doar in orase, trebuie antena separat, semnalul are legatura cu antena de gps?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru alegere :P. Mai ramane sa gasesti o masina okay. Pe rand:

- e un singur motor de 179 cp, cod AKE.

- suspensiile sunt normale, fara posibilitate de reglare.

- merge si TV-tunerul, doar ca e analog, si peste 5 km/h imaginea e inlocuita cu un mesaj de avertizare, deci nu pot sa iti spun cum se vede in mers :(. Probleme cu receptia apar printre blocuri.

- nu ai nevoie de antena separata, e totul integrat in aripa stanga spate.

- TV-tunerul nu are nici o legatura cu GPS-ul (exceptie facand senzorii GALA - de aici e citita viteza de catre HU).

Next question :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu TV-ul oprit atunci cand se depaseste o oarecare viteza poate fi anulat de "baietii" priceputi cu o scula care se conecteaza la OBD.

Sa intelegi ca TV-ul este blocat voit de "sistem" pentru a nu te distrage de la condus.

Doar cateva sfaturi la achizitionare:

- atentie la display-ul din bord daca are liniute lipsa;

- atentie la integritatea burdufelor planetarelor;

- atentie la pierderile de ulei pe la palier (o urci pe rampa);

- atentie la zgomotele motorului ce pot indica uzura axelor cu came;

- atentie la jocul casetei de directie.

Ar fi bine daca ai "trage un ochi" in topicul de Probleme caracteristice Audi A6 , Hai sa vedem daca sunt aceleasi......., Pentru penultimul model.

Bafta la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri

sunt chiar bune aceste detalii.

pregatesc in curand un alt set de intrebari ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu TV-ul oprit atunci cand se depaseste o oarecare viteza poate fi anulat de "baietii" priceputi cu o scula care se conecteaza la OBD.

Sa intelegi ca TV-ul este blocat voit de "sistem" pentru a nu te distrage de la condus.

Doar cateva sfaturi la achizitionare:

- atentie la display-ul din bord daca are liniute lipsa...

Anulezi restrictia TV-ului, pierzi si informatiile transmise GPS-ului de la senzorii GALA (deci se actualizeaza mai greu pozitia masinii).

Stiam ca BC-ul nu are problema aceea cu liniile - modelul color, cel putin :icon_cool:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!