Jump to content

Lumini La Picioare


WooZie
 Share

Postare recomandată

In speranta ca nu o sa-mi iau castane prea dure va solicit ajutorul intr-o mica nedumerire. M-am hotarat sa imi luminez degetele la picioare vara cand merg in papuci, problema e ca nu stiu unde sa leg ledurile. M-am tot sucit prin sigurantele alea si nu e nici una care sa-i vina curent cand aprind pozitia. Am gasit una pe pozitie care lumineaza tot ce e pe bord, inclusiv brichete, prize, butoane consola...etc. Dar are + pe ea permanent, doar cand sucesti butonul de faruri se duce plusul spre becuri. Deci, solicit ajutor va rog si eventual idei, cum sunt cele originale de fabrica ? Cand se aprind ? Odata cu plafoniera pe "usi deschise" ? Sau pe pozitie cum ma gandeam eu sa le leg ? Scuze pt postul lung, dar am vrut sa fiu destul de clar. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se aprind o data cu plafoniera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cand pui contactul se sting ? Explica-mi te rog toate fazele...cum se aprind, daca aprinzi manual o lampa de citit se aprind ,etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originalele se aprind odata cu plafonierele, luminile exterioare de pe oglinzi (asta cand se deschid usile sau se aprinde intentionat plafoniera) + faruri,pozitii daca ai coming/leaving home.

Cred ca nu ar fi o idee rea sa se aprinda pe pozitii acele lumini, dar trebuie, dupa parerea mea o lumina mai slaba ca intensitate ... astfel iti ia ochii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca nu e puternica, le-am pus in spate de tot lipite pe panoul dinspre motor, plus ca au rezistente de limitare deci nu sunt puternice. Problema e ca nu stiu unde sa le leg, le-as pune pe plafoniera, dar ideal ar fi sa stiu pinul de pe care pleaca plafoniera din computerul de habitaclu....sau cum i-o zice. Asta in ideea sa nu urc cu firul sus in plafoniera. Va rog care aveti idei spuneti, merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu vrei ca luminile alea sa se aprinda odata cu pozitiile ... deci alimentarea plafonierei nu este o solutie, pt ca ar insemna ca trebuie sa mergi si cu plafoniera aprinsa

trebuie sa iei curent de pe siguranta de pozitii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat....n-am zis ca vreau pe pozitii, ma gandeam cum sunt alea originale legate de ei.Iar siguranta de pozitii nu prea e inauntru, o fi afara la motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale se aprind doar cand se descuie masina sau se deschide o usa si se sting o data cu plafoniera. Cand se aprinde doar plafoniera sau o lumina de citit nu se aprind si ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa editez postul anterior, deci scriu altul. M-am tot chinuit vreo 4 ore si n-am rezolvat nimic.Am desfacut plafoniera sa vad pe ce fir vine comanda de la usi "deschise", am aflat firul, problema este ca nu stiu ce traseu are acel fascicul de fire, ca sa il interceptez undeva prin zona sigurantelor si sa iau o comanda pt ledurile de la picioare. Are cineva idee pe unde coboara firele din plafoniera? Ajutati-ma va rog care aveti vreo idee ca stau cu matele atarnate la picioare nelegate la nimic....sunt si cu pragurile scoase si mastile de pe sub bord. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub capacul de la picioare de pe stalp ar trebui sa fie o gramada de mufe. Printre ele si ceea ce te intereseaza pe tine. Ramane sa descoperi tu care e respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ajunge acolo, am luat fir cu fir.Si nu am pe stalp nici un capac cu mufe, la mine este sub volan ca un tablou cu vreo 6 mufe.Trebuie sa stai culcat si cu fata in sus ca sa il vezi.As da ornamentul stalpului jos sa urmaresc fasciculul de fire, dar mi-e cam frica sa nu deranjez ceva la airbag. Alte idei daca sunt nu ezitati, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am pe stalp nici un capac cu mufe, la mine este sub volan ca un tablou cu vreo 6 mufe.

Nu capacul este cu mufe. Este un capac normal, insa daca il dai jos din suruburi sau clipsuri, sub el gasesti gramadoaia de mufe prinse pe stalp. Ce ai tu sub volan or fi sigurantele. e cu totul altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ca sub volan am mufele alea multe,pe stalp doar tabloul cu sigurante.Iar capac cu suruburi nu exista...nu stiu unde zici tu ca ar fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pe stalpul de la sofer daca il tragi afara vin vreo 3 fire te uiti de cel de culoare maro cred daca e la fel ca ala vine la plafoniera oricum i sti culoarea ca ai demontat plafoniera , firul deci vine pe stalpul de la sofer , il gasesti usor ca de obicei sunt 3 fire date cu banda.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta care comanda plafoniera este rosu cu o dunga sidefata asa, din mufa plafonierei pelaca 5 fire matisate cu banda. Eh cordonul asta nu il gasesc nicaieri pe sub tot bordul, credeti-ma ca am stat vreo 2 ore jumate lungit pe spate cu pragul in carca si cu fata in sus pe sub bord. Nu am dat de acest cordon cu firele astea 5, sau macar cate or ajunge dar sa fie la culori...ciuciu,nu e. S-or innadi pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea inteleg ceva (nu am nimic de comentat, doar ca nu imi dau seama). De ce ai nevoie de lumini la picioare?

Nu se prea intelege, asa a te intreb - daca sunt sa lumineze pedalierul pe interior - de ce ai nevoie? Sunt curios daca in afara de lumina colorata in plus mai foloseste la ceva?

Daca ai lega sa vezi cand cobori din masina (asa cum multe masini acu din oglinda spre sol), ar fi mai simplu, de la becul de atentionare portiera deschisa, daca ai asa ceva, daca nu, cred ca e usor sa tragi niste fire prin manunchiul care si asa intra in portiere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis sa pun ce era optional dar care nu luasem,doar ca sunt albastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii se refereau la stalpul A. Pe acolo cred ca se duce manunchiul de fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e stalpul A ? Eu am presupus ca e vorba de cel din fata de la sofer, sa fie oare cel dintre usa fata si spate de pe stanga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, te uitai bine, ala e stalpul A, daca nu e acolo manunchiul de fire (cel putin la Golful Iv care l-am avut pe acolo treceau) nu stiu ce sa zic. Sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e frica sa trag de montantul ala care urca pana la plafon,tapiteria masinii sub care e airbagul lateral....ca acolo cred ca l-as gasi,oare stie cineva daca ala se poate scoate fara sa defectez airbagul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un pdf jetta_electrical, poate te-ar ajuta cu ceva, dar nu pot sa-l uploadez e cam mare 9.200 k.

Daca vrei ti-l trimit pe mail. Cred ca totusi e riscant sa te "joci" cu instalatia electrica de pe masina - (hic parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar te-as ruga din suflet, vezi ca iti dau pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre capacele astea e vorba

post-8441-1209595615_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel de la sofer este scos, e demontat aproape totul acolo, dar in dreapta la pasager nu vad legatura,ce sa caute firul de la plafoniera in dreapta ?hmm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!