Jump to content

Geamuri Electrice Lupo


ista
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ma bate gandul sa-mi dotez Lupo cu geamuri electrice in locul celor manuale.

A mai facut cineva operatia aceasta? Sfaturi? Costuri?

Multam'

Ista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat daca se pot pune si mi-au zis ca fara kit original nu prea sunt fiabile, ca apar pb, asa ca renuntasem la idee...

Daca cineva si-a montat, si sunt ok, as fi interesat si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a spus ca tot asa cu comanda si cu macarale originale......

Astea aftermarket cica fac probleme.....

Si eu sunt interesat daca si-a montat cineva ....unde .....si....cat...... costa!

MULTAM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va pot spune ca macaraua si motorul originale costa singure 1000 RON/ fiecare parte! +modificarile facute portierei + instalatia electrica! Se investeste cam 1000 euro cred in toata chestia! Da' ai geamuri elecrice :) :)) :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..mai bine invarti de maner..e gratis! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...e mai gratis, dar incet manerele de la usi si cele de a geamuri incep sa arate groaznic din cauza materialului cauciucat fin de pe ele.

Am impresia ca mai toti producatorii (am vaz si la renault si alte modele) opteaza ptr utilizarea unor materiale mai putin rezistente la manerele ptr ridicat geamuri si manivelele de inchidere usi...ca dupa cativa ani sa aibe aspect de uzat....si....sa-ti mai faci un upgrade la masina.

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

crede-ti ca se potrivesc la 3L macaralele electrice de la cele care au motor de 1.o L ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu se potrivesc 99% desi au alte coduri. De fapt constructiv difera putin pentru ca cele de 3L sunt construite cu mai mult aluminiu in loc de fier dar ca montaj sunt interschimbabile.

Eu am avut in cap sa-mi montez electrice dar mi-am canalizat energia (timpul) pentru instalatia de AC si am ramas cu un kit aftermarket nemontat. Daca il vrea cineva sa-mi dea un PM. Pretul cel mai mic de pe net minus 20%.

Aveti foarte mare grija cu cele din dezmembrari pentru ca sunt destul de scumpe si daca au cel mai mic joc in prinderile capacelor au zilele numarate (sunt acolo niste nituri nenorocite care se rup dupa ce isi fac cel mai mic joc si nu mai merg reparate.

La cele aftermarket (daca nu sunt glume proaste) fiabilitatea o da montajul. Ele vin cu un kit pentru montare universala dar de cele mai multe ori ai nevoie si de suporti de tabla customizati pe usa si daca montatorul are o lene e bai mare. In mare, un set nou costa mai putin decat o singura macara luata din dezmembrari si trebuie sa te gandesti ca mai ai nevoie si de instalatia electrica.

Modificat de husky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FiReBuRn are dreptate frate...mai bine cu maner ca-i sfant, decat sa te intrebi dupa aceea de ce ai vrut electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este recomandat sa montati geamuri after market , am avut eu montat dar am revenit la geamul clasic , geamul e prea mare si motorasul nu face fata distractiei.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu acum te referi la geamuri originale inlocuite cu cele after market ori la modul lor de actionare, intreb pt. ca nu e clar

, din ce ai scris: am avut eu montat dar am revenit la geamul clasic , geamul e prea mare si motorasul nu face fata distractiei ( asa ai scris)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
crede-ti ca se potrivesc la 3L macaralele electrice de la cele care au motor de 1.o L ?

daca ai gasit undeva pt 1.0L si nu se potrivesc sau daca ai renuntat la idee, ma intereseaza pe mine pt un1.0L (please pm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca are un set , husky am vorbit eu cu el (si sunt rezonabile la pret. ) are si cablaj electric din ce imi aduc aminte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare.

al meu buburuzoi nu are in dotare geamuri electrice.m-am gandit de ceva timp sa-i pun dar nu oem ci aftermarket.am vazut pe net net ca exista kituri complete de geamuri electrice dar nu stiu ce sa fac daca sa pun sau nu gandindu-ma la fiabilitatea lor.ce crede-ti sa incerc sau sa raman la clasica manivela.multumesc tuturor de pe acum pentru sfaturi si pareri.respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de greu geamul la Lupo, nu stiu daca o sa reziste un kit aftermarket.

De fapt personal am intrebat cativa care monteaza si mi-au confirmat ca merge pus doar original.

S-a mai discutat asta.... vezi si http://vwforum.ro/index.php?showto...amuri+electrice

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da merci am vazut dar m-am gandit ca au mai aparut lupi cu geamuri pe buton.scuze daca am gresit cumva.

si explicatia ca ar merge doar pe original care a fost ???????????? ca de sunt kituri universale.doar nu are lupo cele mai mari si mai grele geamuri?

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicatia a fost ca sunt mari si grele.... si motorasele care sunt la kiturile aftermarket nu rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic de zis dar poate sunt masini care au geamurile daca nu la fel de mari poate la fel de grele si de aici de unde sunt kituri universale????

suna bizar nu?eu unul nu inteleg............. sau poate trebuie sa risc ?

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa cumpar un kit dupa paste.

La mine s-a rupt o maneta, una noua costa ~70-80ron, si tre` sa rezolv intr-un fel sau altul...

O a revin cu detalii...dupa ce il cumpar/montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ai cumparat kit-ul? si eu am o maneta rupta :D poate faci o oferta pentru cea buna :P

poate pe viitor as pune si eu, sa imi spui ce ai gasit si la ce pret, poate realizezi un tutorial daca te bagi tu la montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am platit, o sa vina coletul la sf sapatamanii...

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Le-am montat....

Deocamdata sunt multumit, functioneaza....dar mi se pare ca motorasele sunt destul de solicitate (cu toate ca sunt mari si solide)

Montajul a fost usor, se da jos manerul / fata de usa/ partea de jos cu difuzorul; de desfac 4 sau 5 suruburi de la macarale, se scoate geamul pe sus; macaraua veche iese prin decupajul de jos al usii. (kitul nou e compus din - macara cu tot cu motoras / butoane / dopuri pentru usi / cablaj /releu/ suruburi)

S-a potrivit la suruburi, nu au fost facute alte modificari gen gauri nou in kit sau in usa.

Mai complicat mi s-a parut trasul cablurilor de alimentare, cablurilor prin usi / pus butoanele in bord. La butoane a fost o mica "ajustare" ptr ca sunt putin mai mici ca cele pe care le avem in bord.

Ramane de vazut (la capitolul fiabilitate) daca a meritat investitia sau nu.

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Kiturile sunt marca "electric-life" .... http://www.electric-life.com, aduse din UK.

Daca sunteti interesati puteti sa le vedeti pe ale mele si sa-mi ziceti daca mai vrea cineva.

O sa ma interesez daca mai pot aduce cateva si la ce pret....(am inteles ca la 5 buc se poate negocia putin pretul)

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus cateva poze din manual....(sa va dati seama cat de cat despre ce e vorba) si poza cu butoanele... (asa cum le-am pus la mine in bord)

Poze manual si butoane

Mai astept cateva zile, apoi dau comanda....deocamdata e doar un doritor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!