Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

majoritatea le omologeaza rar-ul ,eu am avut ginion si nu mi lea omologat ! eu va garantez ca mai mari de 215/40/17 nu merg puse , distanta dintre janta partea interioara , si telescop , e de cativa milimetrii :mellow: eu am pus asemenea jante si am fost uimit sa vad ca sunt chear prea mari , si cu siguranta mai mari nu se pot pune pe aceasta masina

post-25114-1209497429_thumb.jpg

post-25114-1209497454_thumb.jpg

post-25114-1209497466_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jantele de golf 4, modelul avus II le pot pune pe polo ?

Ce probleme ar putea apare, ma refer la ET si J ? Eu am jante de tabla pe 14".

Nu am vazut pana acum niciun polo cu astfel de jante.

Am gasit pe net si dimensiunile exacte ale acestora : Avus II - 6J x 15, ET 38

Multumesc frumos.

post-9920-1209573387_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serby Sibiu

se potrivesc daca spui ca sunt de golf4 , si din cate citesc pe dimensiuni sunt pe 15 , deci nu ai nici o problema.. ale mele sunt de audi A6, si merg la limita dar latime sunt pe 215 , mai sunt cativa milimetrii intre janta si amortizor iar dimensiunea jantei e pe 17` iar a ta pe 15` .. merg linistit fara probleme

Modificat de Serby Sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cam cat costa cele de tip Varano 16?

Eu m-am uitat pe oferta de accesorii si alte tampenii de la VW si nu apar specificate akolo..... decat neste coduri...care ma baga in ceata :huh: . Ma gandesc ca nu s-or importa....!

Oricum "dau" super pe masina....!

Later Edit: am gasit...sunt destul de scumpe la vw...875 euro cu tot cu cauciucuri! :( cam scumpe..!

Modificat de claudiu slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serby Sibiu

parerea mea, si eu am cautat f.mult dupa jante , dar am ramas pe mana a -2 a pentru ca altel nu te poti apropea de ceva adevarat.. eu am gasit jantele de mai sus cu tot cu cauciucuri aproape noi , la un pret super , mana a doua , daca leas fi luat noi de banii aia nici jantele nu leas fi luat, nici nu as da 800 -1000 de coco , apoi sa dau intro groapa si sa sara numa cioburi din ea

post-25114-1209662960_thumb.jpg

post-25114-1209663001_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, sunt foarte scumpe...insa sunt si alternative...am gasit ceva asemanator...nu fabricat de vw, insa arata ca cele de tip Varano...undeva la 278 RON/buc, inclusiv TVA. Acum sa vedem daca este si adevarat ce scrie pe site-ul lor....! :salut:

Modificat de claudiu slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am un polo 1.2 70 cp luat anu' trecut. Acum am niste jante de tabla pe 14 165/70, si doresc sa-mi cumpar

pentru vara niste jante din aliaj...

Tinand cont de marimea si puterea motorului, care este marimea optima a jentii respectiv a pneului? Apar probleme la franare, creste consumul semnificativ, etc.?

In talon am trecute mai multe variante:

R14 :165/70 ; 185/60

R15: 195/55 ; 195/50; 185/55 M+S (care nu stiu ce inseamna)

R16: 205/45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut..sunt si eu nou p forum am un polo 9n 1.9tdi si ash vrea sa va adresez o intrebare in legatura cu marimea jantelor...care dintre voi a avut jantei pe 16 si pe 17 si imi poate spune cu care sa "simtit" mai bine..ca de aratat pun pariu ca cele pe 17 arata mai bine. avand in vedere gropile din bucureshti daca ar fi sa-mi iau pe 17 cauciucul ar fi mai subtzire si ma gandesc ca s'ar fortza mai tare jantele..va multzumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si 16 si 17, la ambele talonul cauciucului este mic...

195/45 R16 si 205/40 R17 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le ai pe ambele trecute in talon...sau la noroc? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

sau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am talonul la udriste direct :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serby Sibiu

intradevar se simte cel mai mult la volan jantele, adica virezi putin mai greu , dar tre sa te ti calumea de volan ca la o denivelare sau etc , iti ia volanul din mana f.repede. a crescut clar si consumul, iar va recomand cu niste roti mari cum am eu, sa nu prea faceti plecari , ca rupi tot , planetare tot, si mare mare atentie la borduri. iar a doua chestie se simte fiecare gropitza pentru ca un cauciuc cu talon mic, nu poate amortiza cum amortizeaza un cauciuc cu talon mare. marimile sunt in cm, de ex : 215/40/17 = 21.5 -cm /4.0 cm /17 inchi. deci daca e 40 sau 45 sunt 50 mm diferenta deci nu e mare diferenta

post-25114-1210490557_thumb.jpg

post-25114-1210490588_thumb.jpg

post-25114-1210490693_thumb.jpg

Modificat de Serby Sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montat Jante GTI stock R16 et 38 , cu 205 x 45 R16 83W Continental Cport contact2 pe happy de 1.2 :P :icon_cool:

imi place la nebunie cum arata din spate cu rotile astea late... inainte parca era pe cutite (165...)

post-3390-1210506508_thumb.jpg

post-3390-1210506524_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut..am si eu o intrebare..banuiesc ca daca sunt asa late si mai mari decat modelul anterior afecteaza si consumul nuh??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin, nu`ti imagina vro 20 L/100km :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca mi-a fost reinviat topicul dupa un an de catre un abia inscris care nu stie ca exista un loc in care se poate lauda cu jantele si masina sa( desi scrie asta intr-un post #18 ceva mai inainte), anunturi de vanzari pe aici( post #16).

Va rog sa puneti numai sfaturi asa cum era si titlul( eu nu am avut parte de prea multe inainte de a-mi lua jantele), macar pentru cei care vor sa faca achizitii de acum incolo; pentru restul exista topic-uri destule in care sa va documentati daca va creste consumul, ce frumos arata Polo cu jante de Toyota s.a.m.d. :icon_thumright: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
montat Jante GTI stock R16 et 38 , cu 205 x 45 R16 83W Continental Cport contact2 pe happy de 1.2 :D :D

imi place la nebunie cum arata din spate cu rotile astea late... inainte parca era pe cutite (165...)

salutare, chiar arata foarte frumos. sunt si eu in cautare de jante si m-ar interesa ceva de gen.

cat te-a costat cu totul jante+ cauciucuri, si de unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am fost de curand la West Tires ( reprezentanta LaSA, langa stadionul Lia Manoliu ) si am vazut niste jante dragute la preturi interesante ( 230 ron pt 15 inc si 260 ron pt 16 ) marca KORMETAL. au si cauciucuri marca LASA la preturi de aprox 200 ron.

ce ziceti ? merita? stie careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut

am fost la autosoft si am rezolvat problema.

Jante Arcasting Black Polished 15 inch 16,5j , cauciucuri 195 /50/15

super multumit de rezultatul vizual.

acum este o alta masina, mult mai stabila si mult mai de incredere plus senzatia de condus este dementiala ;)

post-3637-1217988716_thumb.jpgpost-3637-1217988699_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am fost la autosoft si am rezolvat problema.

Jante Arcasting Black Polished 15 inch 16,5j , cauciucuri 195 /50/15

super multumit de rezultatul vizual.

acum este o alta masina, mult mai stabila si mult mai de incredere plus senzatia de condus este dementiala ;)

post-3637-1217988716_thumb.jpgpost-3637-1217988699_thumb.jpg

felicitari

cat au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 de mil cu antifurt, azot in roti si montaj + reducere de la ei ca altfel ma ajunge la 27

Modificat de mirceaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Pretul foarte mare...

Dar important e sa-ti placa tie :D.

Foarte frumoasa, sa le stapinesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa le stapanesti sanatos

Pretu este foarte mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, :blink: Nu doneaza nimeni o roata de rezerva de tabla pt. Polo? Masina a avut trusa de vulcanizare dar acum e incompleta. M-am gindit ca aici multa lume a scapat de table si am sanse sa gasesc. Eventual cu cauciuc uzat (nu distrus total).

Doneaza=pe bani, nu pomana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!