Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

  • 5 weeks later...
  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi-am comandat niste jante 7,0J X 16H2. Vreau si eu o recomndare de anvelope (dimensiuni si model) si daca o sa am probleme pe drumurile noastre cu noile incaltari :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

am un polo 9n din 2003 de 1,2. aveam cauciucuri de 165/70/r14 si jante et35. j-ul nu il stiu. mi-am luat cauciucuri de 175/80/r14 cu jante et38. acum arata mult mai mari, se umple golul care era pana la aripa, arata super. am virat rotile la maxim si imi incap degetele intre roata si interiorul aripii, adica ar fi cam 1 cm jumate pana sa atinga. oare e vreo problema sa sunt asa de apropiate? ma gandesc ca daca iau o curba si dau de o groapa sa nu atinga interiorul aripii. alte probleme ar mai fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e totusi cam mare diferenta intre cauciucurile vechi si cele noi.

s-ar putea sa-ti atinga la gropi (in special daca ai o persoana sau doua in spate)

si vezi ca nici vitezometrul nu prea mai are legatura cu realitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns. nu pot circula totusi cu ele asa? si zici ca vitezometrul o sa indice diferit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iti indice mai putin decat ai in realitate cu 2-4km/h, problema o sa fie, cum ai zis si tu, la gropi risti sa iti atinga cauciucul de aripa mai ales daca ai masina plina, demarajul de asemenea o sa fie afectat. De ce ai ales tu demensiunea asta la anvelope? eu am 185/60/r14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am ales eu dimensiunea, taica-miu. nu ne pricepem, le-a adus cineva din germania cu 5 mil 700, 4 cauciucuri de iarna cu jante si capace originale vw si am zis ca e un pret foarte bun. am observat si eu ca demarajul nu mai e la fel. o sa am grija nu pot sa le dau inapoi. la rotile din spate nu prea e pericol sa atinga, la cele din fata cand sunt virate la maxim mai sunt vreo 2 cm pana sa atinga.multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa mai intreb ceva...o sa vorbesc ca un necunoscator. atunci cand cineva isi pune jante de aliaj mari si cauciucuri din acelea flat sau cum se numesc, la fel e roata, pana sus. nu e aceeasi problema? nu ating?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand optezi pt niste jante mai mari, gen 15-16", talonul cauciucului se va modifica si el in sensul miscorarii pt ca diametrul total al rotii sa se incadreze in specificatile producatorului, deci nu poti sa pui cauciucuri cu talon de 70 pe jante de 16" :lol:

pt masina ta, variantele optime sunt:

165/70/14, 185/60/14

195/50/15, 195/55/15

205/45/16

acum sa nu te stresezi foarte tare pt ca nu mai e mult din iarna insa pt iarna viitoare sfatul meu ar fi sa renunti la ele pt ca pe langa faptul ca motorul 1.2 e cam pic pt greutatea masinii tu il mai si fortezi datorita diametrului mare al rotii, repet, nu il fa pe dracu in 4 ca sa le schimbi acum insa daca poti pe viitor, parerea mea ar fi sa o faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfaturi, chiar o sa ma ajute. am inteles acum despre ce e vorba, 165/70/14, 185/60/14

195/50/15, 195/55/15

205/45/16

la 185 vine 60, la 195 vine 50 etc pui intr-o parte si iei din alta. mersi

i get it now

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!!Tot vorbind de jante, am si eu o intrebare!?

Stie cineva un catalog virtual, unde as putea gasi jante frumoase pt polo meu?Nu va ganditi ca vreau cine stie ce jante, vreau jante normale pe 14 de duraluminiu.Multumesc anticipat!!! :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.reifen.com/show.do

Alegi meniul "Felgen", mai departe marca, modelul,.... hai ca te descurci. Sunt cateva modele, le vezi cum ar da pe masina ta, si daca-ti place vreun model il cauti cu Google in Romania. Eu asa am facut si apoi am cumparat de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa-mi spuna cum se numasc jantele din imagine in catalogul vw si care sunt exact dimensiunile acestra ?

Sau poate un link, unde as putea vedea jantele OEM cu care poate fi echipat polo 9n din fabrica.

Mltumesc anticipat.

post-9920-1202231949_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se numesc "Varano"

6 1/2 x16 cu anvelope 205/45 R16,

Modificat de dache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca sti situl asta doar cu polo-uri:http://www.polo9n.info/polo9ngalerie.html

poti sa si vezi cum arata jantele pe masina dai: Suchen si apoi Suchbegriff: si scrii numele jantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ma bag si eu in hora : pe al meu polo 9N din '03 vreau sa iau jante si cauciucuri noi. de unde le iau si la ce suma sa ma astept? in 2-3 sapt am posibilitatea de a merge pe la nemti.. sa iau de acolo?

acum am 165/70 R14

si vreau 205/45 R16 ...neavand dimensiunea asta in talon...probabil ca o sa iau 185/55 R15 , din cate am inteles e mult de umblat si bani de dat pt modificarea talonului

Modificat de ciocanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu e asa greu sa treci in cartea de identitate a masinii alte dimensiuni pt anvelope, doar un pic de alergat.

Gasesti aici mai multe detalii.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jantele de tabla din fabrica pe care am cauciucuri dunlop 165/70/r14...cred...pe aceleasi jante pot sa pun si alte cauciucuri mai late - de vara? poate merge mai bine...cine stie?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele sunt 185/60/14 atat cele de iarna pe jantele de tabla cat si cele de vara de pe jantele de aliaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna eu am pe polo jatele din fabrica cele din tabla r14 cu cauciuc goodyear 165/70 ma intereseaza daca pot sa pun r16 fara ceva omologare de la RAR ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in urma cu cateva zile am achizitionat la un pret super bun niste jante de aliaj, ceva cantoni cred k scrie , ara super , sunt de audi A6 , m-am inebunit putin singur ca sunt pe 215/40/17, e ceva de genul micul gigant , oricum arata superb , sunt f.late.. au fost pe o toyota celica, si nu au inele dar ele defapt in butuc se centreaza , la mine stau perfect desi sunt prea mari totusi arata f.bine , iar maximele in talon sunt 185/55/15 sa va arat cum dau niste jante pe 17 cu cauciucuri yokohama pe un polo in doua usi violet metalizat , poti spune ca e alta masina cu acele jante sunt f.mandru de culoare , nu am mai vazut asemenea culoare pe nici o masina, nici asemena noanta de mov, dupa cum se vede si in poza , mai ales cand e soare afara pare cameleon dar nu este :rolleyes::eek:

post-25114-1209419981_thumb.jpg

post-25114-1209420003_thumb.jpg

post-25114-1209420021_thumb.jpg

Modificat de Serby Sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie omologate in talon , unii au trecute , unii nu au trecut, depinde de istoria masinii.. dar daca nu sunt trebuie trecute in talon , pentru ca doamne fereste , sa zicem scapi de o amenda , dar daca faci accident si nu ai rotiile care sunt trecute in talon , nu-ti despagubeste asigurarea nimic.. stiu o gramada care au patito, iar despre mine nu pot sa omologhez jantele pe care le am acum pe masina 215/40/17

post-25114-1209419763_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!