Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Salut,

As vrea si eu pana sa vina caldura, sa ma hotarasc la niste jante frumoase, pe 16 sau 17. Postez cateva modele care imi plac, dar va rog sa mai veniti si voi cu idei. Mersi. :huh:

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

viziteaza situl http://www.polo9n.com

In galeria foto gasesti foarte multe POLO cu jante pe 16" 17" si chiar 18" . Poti sa-ti faci o idee de design care se potriveste cu gusturile tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau vezi pe www.4tuning.ro,ca au o sectiune cu link-uri despre jante. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca iti tai avantul, dar cu jante de 17" nu ai nici o sansa prin Bucuresti o sa le faci praf in 2 saptamani. Si 16" e problematic, dar mai merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu as vrea sa-mi cumpar niste jante, dar imi voi lua pe 14'' (numai am bani de cauciucuri pt jante mai mari :banghead: )

astea va plac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Cauciucurile de 185x65xR14 se potrivesc pe jantele 5Jx14 care vin in standard cu cauciucuri 165x70xR14?

eu sincer nu cred, ca la cauciucuri de 185/65 R14 ei iti dau 6jx14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca a venit momentul sa aleg niste jante pentru masina din semnatura. Am gasit un set Dezent T 15"(nou) la pretul de 11.5 milioane. Ce parere aveti? Am pus janta pe masina si se pare ca este nevoie de un inel de centrare pentru ca diametrul ei este mai mare decat cel al "butucului" cu foarte putin (estimez vreo 2-4 mm pe diametru, n-am avut cu ce masura); la prezoane este ok adica 5X100; ET 40 scrie undeva pe ele -nu sunt lamurit daca e ok; scrie pe ele "made in germany", dar fabricate in CE (oare Turcia?). Deja v-am pus o multime de intrebari si va sunt recunoscator daca as primi cateva sfaturi punctuale (am dat deja cu search si am citit destule despre jante si cauciucuri insa nu totul este pe intelesul meu).

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu am avut problemele tale acum vreo 2 saptamani. Mi-am gasit niste jante pe 16", care initial am crezut ca sunt originale vw, dar de fapt nu erau. Am aflat la vulcanizare cand m-au intrebat baietii unde sunt inelele de centrare. N-aveam.... Mi-au spus ca o sa am batai in roata. Dar pana acum totul e in regula si fara inele. Abia peste 160 km/h joaca un pic volanul. Eu n-am gasit nicaieri inele pt jantele mele, dar ale tale daca sunt noi ar trebui sa vina cu inele.

Inelele astea nu fac altceva decat sa aseze roata perfect centrata pe prezoane. Prezoanele tin roata, inelele sunt niste chestii de plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt noi, aduse de afara, insa nu au nici prezoane, nici inele de centrare (probabil si de aceea pretul e un pic mai mic-zic eu). Azi am fost la Cardinal Motors si au si ei diferite oferte la jante. Am gasit si acolo un model care mi-a placut si erau la 12 mil./set +TVA, deci vreo 14.5mil. Acelea au ET43 si bineinteles ca nu au stiut sa-mi spuna cat am acum ET pe jantele de tabla pe care le am si nici daca cele cu ET43 vor fi mai iesite (spre aripa) sau mai in interior(spre amortizor)- era unul din"profesionistii" de la piese si accesorii. Din ce am citit pe forum am inteles ca ET mai mare inseamna roata mai spre interior (amortizor)? Corectati-ma, va rog, daca gresesc pentru ca saptamana viitoare trebuie sa ma decid ce jante cumpar si nu vreau sa dau banii degeaba. Daca ma decid la Dezent oere de unde cumpar inelele de centrare si prezoanele si cat m-ar costa?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de aceasta problema. Ce dimensiune de cauciucuri o sa folosesti? 195/50/15 sau 195/55/15? Mersi

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/50/15, dar nu vezi ca nu ne lumineaza nimeni! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut sunt florin din buc si as vrea si eu sa va intreb daca imi pot schimba anvelopele originale de 165/70/r14 cu altele de185/60/14 trebuie sa schimb jantele cu cele 6jx14 va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
195/50/15, dar nu vezi ca nu ne lumineaza nimeni! :D

In talon sunt trecute 165/70/14, si mai sunt admise la Modificari ce nu afecteaza performantele se caracteristicile masinii 195/55/15. Varianta a doua o am si eu pe masina si merg super si arata si f bine (polo 9n2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Deci ideea e asa :

Eu am pe masina acum 7*17 cu et35 si mai e loc... eu zic ca intra fara probleme si 8*17 ET35.

Inelul de centrare serveste, precum ii spune numele la "centrare". Daca nu il ai, nu e nici o problema, doar trebuie avuta atentie la montaj, sa nu se bage prezoanele strimb. Inele din acelea gasiti la importatorii de jante, si nu ar trebui sa coste mai mult de citeva sute de mii setul (2-3) de 4.

Incercati sa evitati cumpararea de jante de la dealeri, preturile sunt muuuuult umflate.

Va recomand Colina Motors... au jante de calitate si preturi foarte bune.

@bridefo : Sfatul meu... Jantele specificate de tine ce latime au ? sunt 15*6 sau 15*6.5 ?

Intrebarea e pur curiozitate... vor merge sigur amindoua fara sa atinga in vre-un fel. Jantele de tabla au ET 38 sau 40. Oricum diferenta este insesizabila fiind vorba de 3 mm, ET-ul reprezentind de fapt distanta dintre centru imaginar pe sectiune al jantei si locul de prindere efectiv masurat in mm. ET 0 inseamna ca punctul de prindere al rotii coincide cu mijlocul pe sectiune al jantei. Un ET pozitiv inseamna ca janta este mai in interior, iar negativ inseamna ca janta este mai in exterior. ET-ul se masoara in mm.

Lamuriti ?

Daca am ratat vre-un raspuns, va rog sa-mi atrageti atentia.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, dar deja mi-am luat jante si cauciucuri de vreo patru luni . Le puteti admira la sectiunea "jantele mele". Le-am cumparat de la dealer, iar pretul nu mi s-a parut umflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut colegilor.Am un Polo 9n,diesel,1.4 TDI,cu jante pe 14" si cauciucuri 165/70.Din cate stiu eu prinderea este 5x112.Sunt curios daca as putea pune niste jante de 15",si ce cauciucuri s-ar potrivi.Ce probleme implica aceasta modificare?Creste stabilitatea,dar in acelasi timp si consumul?Trebuie mers la RAR?Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut colega!

prinderea e 5x100, iar pe R15 se potriveste 195/50

nu implica probleme. va creste intr-adevar stabilitatea si va contribui la look-ul masinii (in bine :lol: )

cat despre cresterea consumului, va fi insesisabil.....si poate va fi putin mai rigida masina (micsorand talonul cauciucului)

go for it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija ca prinderea este 5x100.

automat creste stabilitatea dar si consumul...cat despre omolagarea RAR, daca pui pe 15" e usor, nu ca la mine :lol: 17"

bafta cu masinuta...insa urmareste si topicul cu Jante si anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma pacalisem,nu stiu de ce aveam impresia ca este 5x112.Pana la urma trebuie omologare,sa inteleg.Hmm,ciudat.Merci pentru raspunsuri,intru pe Jante si anvelope.Omul cat traieste invata.:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!