Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Nu trebuie omologare daca in talon ai trecute mai multe dimensiuni. La mine sunt trecute si 185/14 si 195/15 si 205/16. Prinderea este asa cum au scris si colegii 5x100 si ca sa vezi cum arata pe masina 195/50/15 uite aici pe masina mea, ultimul post din pagina : http://vwforum.ro/index.php?showto...6035&st=200

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu aceeasi masina ca si tine summa.Chiar ma interesa subiectul asta cu schimbatul rotilor pe 15''.Am vazut, Bridefo, pozele cu jantele tale si sunt cool.O intrebare: De unde le-ai achizitionat, din tara sau de afara? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile care merg pe masina ta le gasesti pe parte interioara a capacului busonului de combustibil.

Nu recomand 195/50 r15,ci 195/55 r15 deoarece dimensiunea rotii primei variante este cea mai mica dintre toate care merg la Polo.

Standardul pt Polo 1.4 tdi este 165/70 r14.Dimensiunea exacta este 195/55 r15 sau 205/45 r16.

185/60r14 este cu aprox 2% mai mica decat 165/70r14 si este identica cu 195/50r15.

Deci te sfatuiesc sa iti pui roti cu jante 6j/6.5 j15 si anvelope 195/55r15 cu protectie pentru janta.Et-ul nu il stiu,l+am uitat din nefericire.

Aceasta dimensiune ,care ti-o recomand este cea mai echilibrata din toate punctele de vedere.Iti mareste stabilitatea in curbe,franarea, nu iti creste considerabil rezistenta la rulare, rotile nu sunt atat de scumpe precum unele de 16',etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pepe, vezi ca acolo, in topicul pe care l-am dat mai sus am scris toate detaliile, nu are rost sa reiau.

Corecta dimensiunea de 195/55/15( asa e in talon la mine), insa mi-a fost greu sa gasesc 55 si am pus 50, ET 38 daca nu ma insel.

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am pus intrebarea si pe topicul de jante/anvelope si pt ca nu-mi da nimeni nici un raspuns revin si aici...

Ma intereseaza cateva sfaturi referitoare la achizitionarea unor jante de aliaj R15 pentru un Polo Happy. Saracu are din fabrica niste rotile de-ti dau lacrimile... ma rog.... e Happy....

Va tog atasati-mi simie niste poze cu jante de Polo (cei care si-au montat) si dati-mi si mie niste preturi/contacte/sfaturi etc ...

(rog un moderator sa-mi mute si mie postul asta la Polo 9N3 si sa-l stearga de la jante/anvelope. TKS)

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De astea ce zici? http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=233701

Gasesti acolo pretul si dimensiunea, numai ca eu le-am cumparat acum un an si nu stiu cat de actuale mai sunt si daca mai exista in oferta dealerilor vw. Cel putin iti faci o idee cum arata pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal iti recomand nishte jante f ushoare ... gen OZ Ultraleggera ... asta le vreau yo in lunile ce urmeaza (16" sau 17") ... ideea e sa traga masina la fel :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fratilor vreau HELP.

Am pe cineva care pleaca afara si vreau si eu sa-mi aduca jante.Inca le am pe alea din fabrica de 14.

Bridefo am vazut jantele VEGA, sunt super.

Ajutorul pe care il vreau de la voi e ca nu stiu ce sa cer,parametri.

Am inteles ca prinderea sa fie de 5x100 (adica prezoanele). :)

in rest : 6,5x15 / 5 / 100 / 43 ????? Poate ma edifica cineva ce sunt aceste numere si ce trebuie sa cer !!!

Multumesc !!! :lol:

ASA AS VREA SI EU : http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=233701

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ai vrea ce? Ca ale mele? Pai a trecut un an de cand le-am luat eu si nu stiu daca la dealeri le mai gasesti... Ai percutat cam tarziu. De afara poate ti le gaseste cineva, dar date mai multe decat am trecut in acel topic nu-ti pot da. In alta ordine de idei, seminificatiile la ce inseamna 6,5/15/... gasesti in sectiunea "jante si anvelope" in care sunt o multime de discutii. Uite si un configurator si informatii: http://www.reifen.com/wheel/search.do?next...6&color.y=6

sau: www.carbibles.com/tyre_bible.html

sau: www.doppel-wobber.de/

sau: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25363

si daca mai vrei cauta si tu :) ca eu ma opresc aici. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dimensiunile jantelor se pot verifica si in ETKA. Pentru masina din semnatura, jantele din fabrica au ET 43.

La ET ezita de obicei comerciantii, mie mi-au oferit cu ET 40, apoi, la cererea mea au verificat mai adanc si mi-au dat dreptate cu ET 43.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folositi cu incredere ET 35. Arata mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma intereseaza si pe mine niste jante, are cineva pe polo jante pe 15" cu dimensiunile 195/50/15

Sa puna poze pls !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Avem pe stoc urmatorul model :

ATS Design K, 7x15", 5*100, Pret 1400 RON / set de 4 bucati, TVA inclus.

Pentru poze... http://www.alloydreams.ro/?page=produse&am...1&ProdId=16

Daca doresti sa le vezi, da-mi un telefon, 0722.50.20.36.

Pot sa-ti aduc orice model de la ATS, daca asta nu-ti place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ideea e asa :

Eu am pe masina acum 7*17 cu et35 si mai e loc... eu zic ca intra fara probleme si 8*17 ET35.

Inelul de centrare serveste, precum ii spune numele la "centrare". Daca nu il ai, nu e nici o problema, doar trebuie avuta atentie la montaj, sa nu se bage prezoanele strimb. Inele din acelea gasiti la importatorii de jante, si nu ar trebui sa coste mai mult de citeva sute de mii setul (2-3) de 4.

Incercati sa evitati cumpararea de jante de la dealeri, preturile sunt muuuuult umflate.

Va recomand Colina Motors... au jante de calitate si preturi foarte bune.

@bridefo : Sfatul meu... Jantele specificate de tine ce latime au ? sunt 15*6 sau 15*6.5 ?

Intrebarea e pur curiozitate... vor merge sigur amindoua fara sa atinga in vre-un fel. Jantele de tabla au ET 38 sau 40. Oricum diferenta este insesizabila fiind vorba de 3 mm, ET-ul reprezentind de fapt distanta dintre centru imaginar pe sectiune al jantei si locul de prindere efectiv masurat in mm. ET 0 inseamna ca punctul de prindere al rotii coincide cu mijlocul pe sectiune al jantei. Un ET pozitiv inseamna ca janta este mai in interior, iar negativ inseamna ca janta este mai in exterior. ET-ul se masoara in mm.

Lamuriti ?

Daca am ratat vre-un raspuns, va rog sa-mi atrageti atentia.

Cu et -ul treaba sta exact invers decat ai spus tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am cumparat si eu jante de cateva luni de la "Magazinul de Jante".

OZ 15" si cauciucuri Dunlop SP 01 195/50/82H. In total 2500 RON(800 RON anvelopele).

Schimba total aspectul masinii, pare mult mai "grea" si puternica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sfaturile unde sunt?

Exista un topic "Jantele mele-sa ne laudam cu ele".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sebastian stefan

Stie cineva daca se potrivesc pe polo astfel de jante ET 38 , 6j,x 14 H2 ,eu pe masina am ET35 , 5J,x 14 H2?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ca sa nu mai deskid alt topic intreb aici:Stie cineva ce marimi maxime la jante se pot pune pe un polo fara a face nici o modificare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Respectiv, 8x18", ET35. Anvelope 215/35 R18.

Recomand insa 7,5x17", ET35, Anvelope 205/40 R17. Pe 18" e deja extrem, mai bine dai cu pensula solutie de cauciuc :scratch:, decit sa-ti mai cumperi anvelope.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si eu :) ...Pentru jante 6,5x15 ce anvelope merg mai bine ? 195/50 sau 55 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Merg ambele variante. Pentru anvelope de iarna eu as merge pe 55, iar pentru vara 50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!