Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Buna , am si eu un polo 9n 1,2 ! Prindere 5 x 100 dar vreau niste jante care nu le gasesc pe prinderea asta.. am gasit un model pe prinderea 5x112  . Cu flanse de adaptare ar merge? NU ma pricep unde as gasi si la ce pret ? daca intervin probleme? si cam ce et maxim intra  pentru ca , cred ca astea sunt prea late. Jantele care le vreau au et-ul 23. Momentan detin niste jante  5x 100 et 35 , 7.25 j !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un set de flanse calitativ costa cat un set de jante. Ce vezi pe net la preturi mici, nu recomand.

Acolo nu trebuie facut rabat de calitate. Discutam de niste suruburi/prezoane care vor fi solicitate din plin la diferite forte pe tot parcursul drumului.

In locul tau as cauta alt model de jante, asemanatoare cu cele care it plac dar cu prindere 5x100.

Un 6J si 185 latime cauciuc este suficient pentru 1.2 benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare dragi colegi forumisti,

 

Am nevoie de sugestiile voastre cu privire la un set de jante. Am citit undeva la inceputul acestui thread intr-un pdf la ca pe al meu Polonic ar trebui sa pun jante 15" 6J cu ET43. Masina este echipata cu anvelope 195/55/R15. Am gasit niste jante AVUS 2 de la golf IV cu prindere 5*100, 6J, dar cu ET 38 (asta inseamna ca sunt in afara fata de cele originalte). Imi puteti spune va rog, daca totul e ok? Pot pune jante de la golf 4 la Polo 9N3 chiar daca ET-ul difera? Unde as putea gasi niste jante OEM VW cu ET 43 ca sa nu am probleme?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu montreal pe 16 de golf 4 si daca citeai topicul ai si ET-ul si multe alte informatii privitoare la ce se potriveste pe polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, am rugamintea sa ma sfatuiti ce fel de cauciucuri de vara sa-mi iau la masina. Am un Polo din 2006, motor 1.2, 64 cai. Pana acum am avut doar cauciucuri de 165/70/14. merita sa trec la 195/50/15 ? Desi as exclude aceasta varianta, nefiind in plan momentan un set de jante.

Ce m-ati sfatui sa-mi iau din urmatoarele variante tinand cont ca circul cu masina 85 % prin oras si fac undeva la 10 - 15 mii de km pe an ? Acum am 74.000 km.

CONTINENTAL ContiEcoContact 5 - consum clasa B, aderenta clasa B - 226 lei

TOYO NanoEnergy 3 - consum clasa C, aderenta clasa C - 190 lei

FIRESTONE Multihawk 2 - consum clasa E, aderenta clasa C - 182 lei

BF GOODRICH G-Grip - consum clasa F, aderenta clasa C - 196 lei

TIGAR Sigura - consum clasa F, aderenta clasa C - 142 lei

BARUM Brillantis 2 - consum clasa E, aderenta clasa C - 152 lei

merita ceva mai scump sau pentru cat circul sunt ok si cele Tigar spre exemplu ? Daca mai iau dupa site-uri din strainatate ContiEcoContact 5 desi sunt cele mai scumpe din lista de mai sus au reviewuri negative pe motivul ca se tocesc repede.... si nu prea stiu ce sa aleg.

Poate ma puteti lamuri voi, poate imi recomandati si altele care nu sunt in lista. Mie acestea mi-au parut mai ok.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am un vw polo din 2003 si as dori sa achizitionez un set de jante. Dar nu stiu dimensiunile corespunzatoare si am ales sa va intreb pe voi, poate ma puteti ajuta. As vrea in principiu sa iau pe 16 dar nu stiu distanta dintre prezoane si et. Am gasit ceva pe emag "compatibil" dar vreau sa fiu sigur. Merg urmatoarele dimensiuni ? "DOTZ Mugello dark Black matt 6.5 x 15 5/100 ET35" si ultima intrebare este daca as putea si pe 16 (care e limita maxima pe care o pot pune) dar am inteles ca nu prea este indicat. E adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si pe 16 dar talonul este destul de mic.

Nu stiu exact dimensiunea, dar uita-te aici, dimensiunile sunt similare: 

 

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 4/6/2016 at 7:47 PM, koalabear said:

Salutare, am rugamintea sa ma sfatuiti ce fel de cauciucuri de vara sa-mi iau la masina. Am un Polo din 2006, motor 1.2, 64 cai. Pana acum am avut doar cauciucuri de 165/70/14. merita sa trec la 195/50/15 ?

<...>

merita ceva mai scump sau pentru cat circul sunt ok si cele Tigar spre exemplu ? Daca mai iau dupa site-uri din strainatate ContiEcoContact 5 desi sunt cele mai scumpe din lista de mai sus au reviewuri negative pe motivul ca se tocesc repede.... si nu prea stiu ce sa aleg.

Poate ma puteti lamuri voi, poate imi recomandati si altele care nu sunt in lista. Mie acestea mi-au parut mai ok.

Multumesc anticipat.

Din ce am citit eu este bine daca se tocesc repede. Asta inseamna ca au aderenta mai buna. Sincer prefer sa schimb cauciucul cu 1 an mai devreme daca stiu ca asta inseamna ca masina sa se lipeasca bine de drum. Eu mi-am luat niste Dunlop Sport Bluresponse (consum C, franare B) la marimea 185/60/14 la 220 lei/bucata pe un Polo 2007 motor 1.4, 80 cai ca sa nu mai fiu nevoit sa schimb jantele :D

Sincer pentru o clasa de consum F si pentru franare ceva mai buna eu as pune 300 ron in plus ca sa imi iau Dunlop vs Tigar, dar tu iti stii mai bine finantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Vizitiu Cosmin-Ionut

La drumurile pe care le avem noi nu cred ca merita sa achizitionezi ceva peste 15 inch si in plus gumele iti cam golesc portofelul.:wacko:

Screenshot_2016_05_19_19_50_22.png

Modificat de Vizitiu Cosmin-Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut! Mi-am achizitionat recent un VW Polo, 1.4 FSI, care a venit cu niste anvelope de vara 205/45/16. Ce optiuni (ca si dimensiuni) as avea pentru anvelopele de iarna? Cum e de preferat sa fie anvelopele de iarna, mai inguste sau mai late? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru jantele pe 16, 205/45 e dimensiunea standard ca sa nu se decalibreze kilometrajul in raport cu viteza reala/viteza din bord.

Eu iarna asta am mers cu 165/70/14 si la ce zapezi au fost nu am ramas blocat absolut deloc, nici cu gheata nu am avut probleme.

Alte dimensiuni recomandate la polo 9n mai sunt:

185/60/14

195/55/15

195/50/15

205/40/17

215/35/17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi,

Pentru Polo IV (9N) 1.4 TDI (75 Hp) ce jante pe 15 inch ar fi cel mai potrivite?

Multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
aicidincolo
On 16.12.2015 at 7:40 PM, xar20 said:

Salutare dragi colegi forumisti,

 

Am nevoie de sugestiile voastre cu privire la un set de jante. Am citit undeva la inceputul acestui thread intr-un pdf la ca pe al meu Polonic ar trebui sa pun jante 15" 6J cu ET43. Masina este echipata cu anvelope 195/55/R15. Am gasit niste jante AVUS 2 de la golf IV cu prindere 5*100, 6J, dar cu ET 38 (asta inseamna ca sunt in afara fata de cele originalte). Imi puteti spune va rog, daca totul e ok? Pot pune jante de la golf 4 la Polo 9N3 chiar daca ET-ul difera? Unde as putea gasi niste jante OEM VW cu ET 43 ca sa nu am probleme?

 

Multumesc!

ai luat jantele avus 2? se potrivesc? poti pune 1 poza?

Modificat de aicidincolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna Forum.

Am si eu un Polo 9N, din 2002, motor de 1,2 benzina in 12 valve.

Recent am cumparat niste jante pe 16 si le-am pus sus pe el. vreau sa aud si eu niste pareri. E ok cu jante de 16, are consecinte grave la masina. Daca vreti o sa atasez o poza cu masina sa vedeti cum arata. 

Ozi faina sa aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consecinta cea mai grava este ca masina arata foarte bine cu 205/45/R16.Daca citeai tot topicul,nici nu mai aveai ce sa intrebi.Este in regula,eu merg de vreo 4-5 ani cu R16 si este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat ai consumul cu acele cauciucuri? Eu la cele pe benzina nu am pus mai late de 185

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am citit tot topicul ca mi-a fost lene va spun sincer. Dimensiunile intradevar sunt 205/45/16 83V. Am fost cu ea pana la Sovata, plecand din Sibiu si am scos un consum de 4, intradevar nu am mers ca un nebun, Eram curios daca se intampla ceva cu suspensia sau asa tinand cont ca e o masina destul de mica, cu un motor destul de mic. Jantele sunt de Vw originale, eu pana acuma avand o masina frantuzeasca (Citroen BX) pe care nu mergea sa pui nici un fel de janta din cauza suspensiei hidraulice. 

Multumesc frumos pentru sfaturi. O sa pun niste poze cu masina si cum arata cu jantele. Cred ca in oras consumul a urcat undeva la un 9. 

Astept pareri la pozele atasate.

Las link deoarece sunt prea mari pozele.......

 

http://www.girlshare.ro/3489845773.7

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata ziua pe forum cu consumul...Nici nu m-a interesat vreodata cu adevarat consumul,iar daca nu ar fi taxele astea nesimtite,probabil as avea in fata casei un ford cu motor de 5.0 benzina.Consumul este un lucru care nu ma intereseaza,ce ma intereseaza este ca masina sa fie stabila in curbe.Ce nu inteleg eu,este aspectul asta de combatere sa nu iesim cumva din tipar.Asta ii place omului,Avus de 16,bravo lui,de ce in loc sa felicitam omul pentru achizitie,ma intrebati pe mine de consum?A mai fost discutat aspectul asta dar,ca de obicei,se citesc doar ultimele posturi.Si uite asa,m-am ales iar cu O.T.Bravo dom'le,felicitari pentru jante!

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună dimineața, 

Am un vw polo 1.4 tdi din 2003 si vreau să-i iau anvelope de iarna. 

Ma interesează sa am talonul cat mai mare astfel încât sa nu frece la viraj maxim si sa o inalt putin (circul pe drumuri pietruite cu gropi) . Am vazut pe usita de la rezervorul de motorina ca dimensiunea max este de 165/70 /14, 

Un 75,80,85 ar merge 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa pui una din dimensiunile pe care le gasesti in CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc, i-am luat anvelope 165/70 /14,vroiam să o inalt din balon adica 165 75 14 sau 80, latimea nu ma interesează dar pe viitor as vrea sa o pot inalta chir si un kit de inaltare daca exista 

Mulțumesc oricum 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Va salut dragi colegi. As avea nevoie de o informatie de la cei ce se pricep. Am un Cross Polo din 2008 ( 1.4 TDI ). Foarte dragut el asa...pana dai cu el in gropi. Probabil ca stiti, masina asta vine din fabrica incaltata cu cauciucuri 215/40/17 . In primul an am reusit sa tai doua cauciucuri nou-noute desi merg foarte grijuliu cu masina. Anul asta m-am hotarat sa schimb gumele si m-am interesat si la RAR daca pot sa trec in carte alte dimensiuni iar raspunsul a fost afirmativ. 

Acum vin la voi cu o intrebare : ce dimensiune ar fi mai potrivita dintre acestea doua : 205/50/17 sau 215/50/17 ? Doresc balonul un pic mai mare in speranta ca nu voi mai avea probleme. As putea incerca si un balon pe 55 cu janta pe 17? Doresc sa stiu daca voi avea probleme, in sensul in care nu stiu daca imi va atinge in aparatoare, la viraje sau pe drumuri neamenajate/forestiere etc?

Voi ce sfaturi mi-ati da?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

A mai omologat cineva recenta marimea 15" pe Polo? Avem un 1.4TDI care in carte are doar dimensiuni pe 14, iar pentru sezonul cald ma gandeam sa ii cumpar un set pe 15 si as vrea sa fiu legal :) insa nu cunosc ce presupune acest aspect. Da, sunt constient ca trebuie ajuns la RAR insa cam aici se opreste firul. Asadar, a facut cineva asta recent si poate sa-mi explice pas cu pas ce si cum?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!