Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Pai daca vorbim de Polo BlueMotion e clar alata treaba.

Anvelopele cu cat sunt mai tare umflate scade frecarea si automat consumul si poluarea, ca doar de aia e BlueMotion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Marian w- audi

Revin cu poza capacului de rezervor ,

Am achizitionat de curand un Polo BlueMotion 1,4 TDI 2008 si pe capacul de rezervor scrie ca presiunea in pneurile de fata 2,9 si spate 2,7 IAR incarcat 3 si 2,9 am mai avut un polo din 2006 care avea valori cu mult mai mici ARE CINEVA SCRIS ACELEASI PRESIUNI ?? SAU AU GRESIT CE AU SCRIS ? ce parere aveti !?!?! gresit sau ?

post-4360-0-06302500-1302254328_thumb.jp

post-4360-0-40052000-1302254338_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiune au caucicurile?

Presiunea este indicata asa mare tocmai din motivele pe care le-a spus Aditu mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi

Am scris si mai sus :) 165 70 14 5J , merci frumos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
bulldog_cox

Salut, am un polo 9n 1.9 tdi achizitionat recent si am o problema cu rotile...talonul prea mic:( cauciucurile sunt 205/45 16, ma gandesc sa le schimb cu un 195/50 16 sa fie dimensiuni aproximativ la fel, o pus cineva?

masina e cea din poza

post-26061-0-90673800-1306700067_thumb.j

Modificat de bulldog_cox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot vrei sa ai talon mai mare, schimba si janta, pune pe 15 sau chiar 14. Sa pastrezi janta pe 16 si talon mai mare nu merge fara sa schimbi diametrul rotii, dar atunci o sa ai diferenta intre viteza reala si ce iti afiseaza ceasul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact...si nu cred ca mai ai alta dimensiune pe 16" in talon.Cel mai confortabil cred ca ar fi 195 55 15 si ar merge la fix cu motorul tau.14 mi se par acum prea mici :blink:

Bafta!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 am pe masina si, da, parca sunt prea mici :blah_: Ma tenteaza si pe mine sa trec pe 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bulldog_cox

stiti cum ii.si sarac si cu pretentii, imi place mult cum arata cu jantele acestea pe 16 dar nu sunt prea confortabile...cred ca voi trece pe 195 55 15

off topic...masina e usoara si sunt multumit de configuratie avand in vedere ca mai am o alta masina pe benzina cu o putere si consum dublu:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Eu am 195/50/15, dimensiunea aceasta fiind trecuta in cartea de identitate a masinii, dar, as dorii sa le schimb pe 195/55/15, cum se poate face cu cartea sa nu am probleme?As face schimbarea deoarece, banuiesc ca daca as marii putin inaltimea cauciucurilor nu ar scutira chiar asa, sau gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acum ai 195/50/15 ai inaltimea cauciucului de 97,5 mm.

Daca o sa pui 195/55/15 o sa ai inaltimea cauciucului de 107,25 mm.

Ai creste cu aproximativ un centimetru garda .... si cred ca pe drumurile din Romania nu s-ar cunoaste extraordinar de mult diferenta. Tot o sa te zguduie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am montat 205/55/16 si merge foarte bine,cit despre scuturaturi,la cum sint drumurile pe care merg eu,am avut 185/60/14 si nu simt nici o diferenta majora,doar ca nu mai balanseaza asa tare la trecere peste obstacole cu noile jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune niste poze sa vedem si noi cum arata.Ce jante sunt?Intr-adevar,cu balon 55 e mai ok,dar le ai in talon?Nu te pacaleste si la vitezometru,chiar daca nu foarte mult?Si eu am avut o perioada scurta pe 16 dar cu balon 45,erau ok ca feeling si ca stabilitate,inainte am avut ca tine 185/60/14 dar din alte motive am ales sa ,,cobor" la unele pe 15 pana la urma.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia de la militie au trecut doar 195/55/15 in talon deoarece au zis ca nu pot trece in rubrica 2 tipuri optionale de anvelope :blink: desi ar fi trebuit sa treaca maximul anvelopelor,dar asta nu e o problema atita vreme cit am prieteni cu Polo care au trecut in certificat 205/16 si daca am probleme il chem,sa ne explice domnu' politist cum la 2 masini,identice,in cazul meu nu am voie cu asemenea roti si altul are.Sper sa nu fie nevoie...Jantele sint originale vw.Vad ca pozele sint prea mari sa le pot incarca pe toate,o sa le mai prelucrez si mai pun.

myne 3.bmp

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pun si eu niste jante sa ma laud :). Marime 195/50/15 jantele sunt de skoda fabia cu capace de vw . Intrebari pentru cine are: e greu de schimbat pe spate discuri de frana? Cam care ar fi scoru? Merci.

post-70566-0-83968500-1314019536_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intentionez sa-mi schimb si eu masina.Pe actuala am jante 4x100.La Polo 6n este 4x100 sau 5x100?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 6n ca si la golf 3 4x100 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lars_vis_a_vis

Va salut! Momentan am pe masina din semnatura jante de tabla 6jx14 et 43 si am gasit sa cumpar un set de aluminiu: ET 38 J6,5 5*100 prezoane. Intrebarea mea este daca se potrivesc. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce dimensiune au jantele, cumva pe 15''? Eu zic ca sunt mari 6.5J, Et-ul ar fi ok. Se potrivesc la Golf 4, Audi A3, cred...

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lars_vis_a_vis

Sa inteleg ca sunt mari. OK ms de raspuns! Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa fie mari?Eu exact asa am,cam aceleasi date pentru jante si nu am probleme.Le-am avut si pe cele pe 16 cu latime de 7j si et 30.Mai ales ca,colegul lars_vis_a_vis are si motor de 1,9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Adrian,

Colegul George cred ca s-a referit la schimbarea jantelor de vara(folosind anvelopele de pe cele 14'') iar pe cele vechi, probabil de tabla sa puna anvelope de iarna. De ce sa plateasca mai mult pentru anvelope mai mari, afectand altele, sa mai creasca si consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan,te asigur ca nu ii va creste consumul.Gandeste-te ca el are 101 cp pe masina lui,intr-adevar poate are cateva kg in plus masina lui dar nu mult fata de a mea.Eu am 70 de cai.Diferentele la cauciucuri sunt foarte mici.Cand le aveam pe cele pe 16" cu 205/45/16 consumul crescuse la mine cu 0,3-0,5 % cel mult.Eu as cumpara jantele si as pune 185 55 15 sau 195 55 15.Poate ca vrea sa-si faca 2 seturi,de vara si de iarna.De ce nu?

In plus,creste si stabilitatea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stabilitatea intradevar si look-ul! Eu pentru Polo rotile de iarna le-am pastrat R14, cu anvelope 175/65 si mi se par suficient de inalte/late pentru gabaritul ei.

Sunt si 6J pe R15, de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!