Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Dati un sfat, va rog: pe un Polo 1,2 70CP folosit mai ales in oras ( ex Iasi, cu ceva gropi, linii tramvai, borduri, trafic maxim,etc, etc) si deci nu prea mult la drum intins care ar fi mai bine : jante 6j 14 cu pneuri 185/60/r14 sau jante 6j 15 eventual 6,5j 15 cu pneuri 195/55R 15. masina e condusa mai mult de sotie ca eu am Loganul de la firma bun la toate ;) . Astept cateva pareri avizate (si de preferinta cu argumente). Mersi. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prima varianta. Poate chiar 165/70 14". Avantaj la consum. Si pt cei 70 CP folositi preponderent in oras... nu e nevoi de mai mare/mai lat.

Apropo...daca citeai topicul ai fi gasit destule raspunsuri.

Next time -> Search and read!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ foxbat : 165/70/14.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... am citit destul inainte dar nu era ceva clar... fiecare cu parerea lui. Oricum eu ma bag la Polo in week-end si as vrea sa schimb ceva in privinta asta. O sa raman pe prim varianta. Mersi de pareri. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma bate gandul,ce ziceti de modelul acesta?

Wolfrace Pro Sprint Black/Red 6.5" x 15" http://www.pro-line.ro/fotografii/1036.jpg in 5 prezoane si ma gandeam la niste maragoni 195/50.

Momentan am jantele stock,185/60/14,6jx14,nu ar trebui sa fie probleme,nu?M-am gandit in special la aceste jante pt ca sunt mai usoare,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt posesor al unui polo 1.2 "fericit" si masina este echipata cu jante din tabla de 14`` si cauciucuri de 165/70/R14 . Mi-am cumparat acum niste cauciucuri dela colegul @adifox niste cauciucuri de 195/55/R15 si vreau sa-mi ziceti ce jante trebuie sa-mi cumpar . Mentionez ca doresc jante de tabla nu de aliaj , nu ma pricep la toate detaliile sau ce inseamna j Et etc. Dar am inteles ca se potrivesc jantele de pe golf 4 . Multumesc anticipat de ajutor .

Apropo pentru colegii din botosani daca sunt dau la schimb cauciucuri 165/70/R14 Dunlop SP 01A cu 4.5 - 5 mm profil vara pe aceeasi dimensiune profil de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Polo parerea mea cele mai indicate sunt 185/60/R14 cel mult R 15 dar creste oricum consumul incepand cu dimensiunea de 195.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica dimensiunea recomandata de producator ar fi 195/55/15 de asta mi-am si cumparat cauciucurile la dimensiunea respectiva . Nu cred ca , conteaza prea mult faptul ca mai creste putin la consum dar am avantajul unei stabilitati mai bune nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ l00l , de unde ai aceasta informatie ? Si la ce model/motor se refera?

Nu as prea crede asa ceva. Mai ales pentru motorul tau ;)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tot de pe forum pe aici am gasit dar nu mai stiu exact si in plus am fost la reprezentanta si cel care mi-a vandut masina mi-a zis ca merge dimensiunea asta fara nici o problema doar ca o sa consume putin mai mult in rest sa stau fara nici o grija .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers merge dar nu e si recomandata...mai ales de producator...pe masina ta de 1.2.

Dar pentru look merge :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te pe capacul de la rezervor in interior ca iti scrie presiunile pentru pneuri acolo.

Si daca e trecuta si dimensiunea respectiva inseamna ca e in regula !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta incerc sa va zic , ca este trecuta dimensiunea asta 195/55/R15 pe capacul de la rezervor cu presiunile aferente acestei anvelope . Si chiar nu ma intereseaza consumul atat timp cat eu am stabilitate mai buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 195/50/15 Toyo Proxes 4. Se comporta bine si nici consumul nu a crescut....la benzina e posibil sa se simta ceva crestere de consum dar insignifianta. Poti sa pui fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate gandul,ce ziceti de modelul acesta?

Wolfrace Pro Sprint Black/Red 6.5" x 15" http://www.pro-line.ro/fotografii/1036.jpg in 5 prezoane si ma gandeam la niste maragoni 195/50.

Momentan am jantele stock,185/60/14,6jx14,nu ar trebui sa fie probleme,nu?M-am gandit in special la aceste jante pt ca sunt mai usoare/cele Pro Sprilt Prolight sau ceva de genu'.

Deci,there should be no problem,right?

Ma gandeam si la 185/55/15 dar sunt mai scumpe cauciucurile,ar intra pe jantele astea?

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,am un polo din anul 2003 1.2 in talon scrie 165/70/r14 sau 185/55/r15 am fost sa imi cumpar cauciucuri pe 185/55/r15 si mi sa spus asa "Domne daca la 1.2 pui 185/55/r15 nu o sa mai traga motorul deloc" am ramas surprins asa ca acum am pe toate 4 175/65/r14.

Intrebare e de ce scrie in talon una si daca ma duc sa imi i-au pe 185/55/r15 zice ca nu mai trage motorul ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti topicul de la cap ai sa intelegi. S-a mai discutat.

In plus chestia e ca nici omul nu era priceput. Practic latimea anvelopei nu se schimba cu mult si nici diametrul total al rotii. A, daca puneai 215/45 16" poate ca asa era, sau ceva si mai lat si mai mare de 18" mai venea de acasa cu afirmatia lui.

Era vorba de greutatea jantelor, de latimea anevelopei si deci de forta de frecare care era mai mare...fizica :D

Citeste topicul si te vei lamuri. Plus ca mai gasesti si pe alte arii ale forumului discutii de genul asta. Chiar pe fabia e ceva similar...

Succes!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat pana la urma anvelopele 195/55/15 de la colegul adifox de pe forum si sunt montate de ceva timp de acum si am numai cuvinte de lauda despre comportamentul masinii dupa transplantul de anvelope si de la trecerea de la jante de 14" la jante de 15" . Acum pot spune intradevar ca este o masina muuuuult mai stabila si mai eficienta la franare . Despre consum nu am sesizat sa creasca , si despre puterea motorului ......aaaa din fericire pentru mine eu unul simt ca trage mult mai bine decat inainte . O sa incerc sa urc si niste poze before/after dar zilele astea pentru ca sunt cam ocupat momentan .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

spunemi si mie te rog la anvepopele 195/55/15 ce jante ai folosit?

ce distanta sunt intre prezoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Polo distanta intre prezoane e 5*100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@johnyyy - am folosit jante de golf 4 . :icon_thumright: care merg perfect la polo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre consum nu am sesizat sa creasca , si despre puterea motorului ......aaaa din fericire pentru mine eu unul simt ca trage mult mai bine decat inainte . O sa incerc sa urc si niste poze before/after dar zilele astea pentru ca sunt cam ocupat momentan .

Tare faza asta, motorul trage mult mai bine cu jante pe 15 :icon_thumright:

iti garantez eu ca ai consumul mai mare imediat ce ai pus niste anvelope mai late dar ce nu face placeboul din om din om :) Jante mai mari si mai late=uzura mai rapida a rulmentilor,pivotilor capetelor de bara si a casetei de directie,poluare mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Stealth

Ce inseamna la tine "Jante mai mari si mai late" ?

Sa explicam mai bine ce s-a discutat de n ori dar nu vreti sa cititi si scrieti aberatii fara cap.

Trecerea de la o janta de 14 la o janta de 15 inseamna micirea talonului la anvelopa...prin urmare diametrul ramane acelasi.

Anvelopa cu care vine polo pe 14 este mai inalta si mai ingusta 165/70/R14 => 165 mm latime, 115,5 mm inaltime, 14 inch diametru.

Acum avem anvelopa noua 195/50/R15 => 195 mm latime, 97,5 mm inaltime, 15 inch diametru.

Daca vom cantari cele doua anvelope vom vedea ca au aproximativ aceeasi greutate cu o diferenta infima.

Daca trecem de la jante de 14 pe tabla la jante pe 15 de aliaj, aici este o diferenta de greutate ce ar putea sa duca la cresterea de consum o crestere neobservabila. Dar daca trecem de la jante de 14 din aliaj la jante de 15 din aliaj atunci diferenta de greutate este infima si consumul ramane relativ acelasi din punctul asta de vedere.

Si luand in considerare si latimea anvelopei eu nu cred ca cei de la VW erau tampiti sa treaca aceasta dotare (195/50/R15) ca dotare optionala daca ar distruge rulmentii, pivotii, capete de bara si alte tampenii care se duc de la unii la altii din gura-n gura ca folcloru'. Forta de frecare se mareste foarte putin si nu cred ca iese din limita de toleranta.

Polo vine dotat cu anvelopele mici si jante de tabla din considerente materiale, deoarece si asa masina este foarte scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la 165 la 195 e o diferenta mare care duce la cresterea sesizabila a consumului . daca numai 0,5 bari presiune mai mica in pneuri, ceea ce e practic imperceptibil cu ochiul , creste consumul cu pana la 15%, prin simpla marire a petei de contact cu ~1-2 cm2 atunci cu cat crezi ca va creste daca latesti roata dela 165 la 195?

nu am zis ca distruge rulmentii ci ca le grabeste uzura.

tu doar ai exagerat ce am spus eu, mi-ai pus cuvinte in gura.

deci, consumul creste sau nu? fortarea pivotilor si a casetei de directie pe drumuri proaste si la parcari creste sau nu? cu mult,cu putin, dar creste sau nu? in plan concret, daca avea sa zicem un consum de 6,5% acum va avea cel putin 7%.

vad ca nu ai dat nicio explicatie despre cum trage un motor mai tare cand ii pui jante pe 15.. asta de fapt m-a amuzat cel mai tare ;)

hai noroc si sa nu ne inflamam degeaba. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!