Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Salut!

Sunt interesat de niste jante replica POLO GTI pe 15.Am gasit pe urmatorul link la pret de 549.97 modelul R281.La reprezentanta cele originale sint la pret de..1700ron :icon_thumright: buc!!!Imi puteti spune si mie daca a a montat cineva si daca a fost multumit de ele?

http://www.anvelopeexpress.ro/janta_aluminiu/R_Style/_R281

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am jante de gti originale RONAL pe 16 si parca le-as da pe bbs Montreal ! cat esti dispus sa dai pe ele? sunt impecabile :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va reamintesc ca regulamentul vwforum.ro interzice anunturile de vanzare/cumparare in ariile tehnice. Abaterile vor fi sanctionate.

Asadar va recomand sa continuati discutia privat sau in aria dedicata vanzarilor. Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!! N-am mai fost demult p-aici si cu ocazia asta vreau sa recuperez...:))

Am si eu o problema cu schimbarea jantelor si a anvelopelor. In talon scrie 180/60/R14 cu 6Jx14, bun, am gasit la unu jante de 14 cu anvelope 185/65/R14. Omu` avea 2 bucati luate de pe la daune totale...anvelopele erau noi. E vreo problema d.p.d.v. tehnic daca le pun de..65.. in loc de ..60..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, o sa iti indice kilometrajul cu vreo 1-2 km mai mult sau mai putin, atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele un pic mai mari,dpdv tehnic,n-ar fi mare problema...te pacaleste putin kilometrajul...si atunci cand esti in miscare dar si contorizarea km parcursi.O oarecare problema s-ar putea ivi daca te verifica Politia cu cei de la RAR sau la ITP....unde marimea anvelopelor chiar conteaza.Alte aspecte demne de luat in seama sunt caracteristicile jantelor:pozitia gaurilor pentru prezoane, J-ul si mai ales ET-ul,vezi sa fie la fel ca cel de pe jantele pe care le ai deja pe masina.....Jante pe 14" sunt multe dar ...diferite.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva cauciucuri de 185 65 r14 pe jantele originale de 14"? Stiti cumva daca vin bine pe masina? Daca nu sunt probleme cand e masina incarcata ? Afecteaza stabilitatea in mod major aceasta dimensiune?

Acum am 185 60 r14 si sunt cam uzate, plus ca la gropi mi-e mila de masina si de buzunarul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care vad ca nu au rabdare sa citeasca cele 15 pagini si sa gaseasca informatiile pe care le cauta, va readuc cateva link-uri care va raspund la intrebari( bineinteles, daca aveti rabdare sa cititi):

http://www.reifen.com/wheel/search.do?next...6&color.y=6

sau: www.carbibles.com/tyre_bible.html

sau: www.doppel-wobber.de/

sau: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25363

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.A incercat sa puna cineva anvelope de 165 pe jante de 6j?

2.Jantele de Golf 4 in 5 prezoane cu latime de 6j merg pe un Polo 9N? Inca nu stiu daca sunt 5x100....o sa ma duc sa vad la fata locului....omul zice ca nu stie, ma rog....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante de Golf4 am eu acum pe Polo al meu; sunt 5x100, pe 15"; se potrivesc perfect. In mod normal ar trebui sa le echipezi cu 195/50/15, dar dimensiunea de 50 este mai rara; o sa gasesti de regula pe 195/55/15, dar abaterile sunt mici( vezi in calculatorul pus de mine mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe capacul de la rezervor si pe certificat sunt scrie ambele dimensiuni ( 195/50/15 si 195/55/15), deci nu ar trebui sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca divizia vorbeste de jantele pe 14 si nu pe 15.

Poate ne spune si de ce vrea sa faca combinatia asta.

Sa pui anvelope de 185 pe janta de 5J mai merge, dar sa pui de 165 pe 6J...nu stiu o sa vina mai intinsa anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de jante pe 14....in momentul de fata am anvelope noi 165/70/14, iar jantele banuiesc ca sunt de 5j sau 5,5j (sunt cele ale masinii). Bun, acum ce ma interesa pe mine daca aceste anvelope pot fi montate pe niste jante de 14 cu latimea 6j. Cred ca de data asta am fost mai la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles intrebare ta, dar nu inteleg de ce ai vrea sa faci asta. Detaliaza un pic.

Ideal e ca rotile de iarna sa fie pe 165/70 14 pe jantele de 5j, iar pt vara sa ai modelul mai lat de 185/60 14 pe jante de 6j, sau chiar si pe 5j. Asta in cazul tau cu Polo 1.2 unde nu are rost sa iti pui roti mai mari raportandu-te la puterea masinii.

Dar mai bine spune-ne ce ai de gand ca sa nu mai dam cu preupusul.

Si daca e doar sa iti raspund iti spun ca eu unul nu as pune anvelope mai inguste pe janta mai lata. Mai degraba invers. Nu sunt f mari diferentele, dar oricum...

PS: ai fi putut sa iti pui si tu al nick :icon_thumright:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nick-ul e foarte vechi....folosit pe multe forumuri (chiar daca pare ciudat vine de la divizia Panzer, ma rog, tancuri nemtesti)

Revenind la problema.....am 6 anvelope de vara si 4 de iarna toate la dimensiunea de 165/70/14 si am gasit niste jante ieftine cu 6j, drept pentru care ma batea gandul sa-mi fac roti de iarna-vara. asta ca sa nu mai stau sa le transfer primavara si toamna.

In alta ordine de idei ma bate gandul sa-mi achizitionez spre vara niste jante modeste de aliaj, dar care aduc in discutie aceeasi problema 6j x 14.

asta e marea mea problema....am 10 anvelope bune la dimensiunea de 165/70/14 si as dori sa le pot folosi. Daca le-as vinde nu as lua mare lucru pe ele si nici nu ma dau banii afara din casa ca sa cumpar niste anvelope noi.

Am gasit raspunsul la intrebare aici Super misto acest site.....undeva mai spre josul paginii introduci dimensiunea anvelopei si-ti zice intre ce dimensiuni de jante (adica j ) poti folosi acele anvelope (An ideal rim-width calculator).

Modificat de divizia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe jantele de aliaj 6J 14 cauciucuri de iarna 165/70/14 si merg foarte bine. Pentru moment am revenit la jantele de tabla(iarna grea) care sunt 5J 14 dar peste o luna sau doua fac schimbul iar. Nu am cauciucuri de vara :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci .... vad ca ai aceeasi masina ca a mea....acelasi an, acelasi motor :blah:

E clara treaba....mai ramane sa vad ce sa fac, sa iau jante tabla sau sa strang ceva banuti si sa iau niste jante mai amarate din aliaj. Ma gandeam la Borbet CA....sunt mai de moda veche, dar mie chiar imi plac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata un cauciuc de 165/70/14 montat pe o janta 6Jpost-10189-1265911040_thumb.png :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt jantele pe care vreau sa le iau.....multi mi-au zis ca-s batranesti, dar mie imi plac. Pacat ca nu se mai fabrica Alessio San Remo.

post-7922-1265913792_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant de vazut cum arata si din fata 165 pe 6j.

De ce nu cauti mai bine jantele pe care vrei sa le cumpari pe 5j de tabla. Cauta si pe aici pe forum pe Aria de vanzari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

165/70/14-6J vazuta din fatapost-10189-1265988099_thumb.png :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt "trase", daca se poate numi asa ceva la 165/70 :D

Oricum arata mai bine decat pe 5J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt jantele pe care vreau sa le iau.....multi mi-au zis ca-s batranesti, dar mie imi plac. Pacat ca nu se mai fabrica Alessio San Remo.

Ia vezi daca nu iti plac astea. Eu am pe 15 si arata beton.

Toata gama MAK e accesibila si sigur gasesti un model sa-ti placa.

post-30113-1266609328_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schema de principiu facuta pe fuga

post-17144-1266825931_thumb.jpg

post-17144-1266825931_thumb.jpg

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!