Jump to content

Filtru Benzina


smariansilviu
 Share

Postare recomandată

filtru de benzina unde se afla ?

se poate schimba usor fara sa mai apelez la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de benzina se afla sub masina in dreapta spate (sub rezervor). Se schimba relativ usor: desfaci surubul de la suportul filtrului, scoti siguranta de tabla care tine conducta si desfaci cu grija conductele. Sa nu uiti sa schimbi si garniturile. Operatiunea se face cel mai bine cu masina saltata pe elevator. Succes!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pt motor BKY (1.4 75cai) aveti idee unde este respectivul filtru de benzina? E un filtru mai complex, in sensul ca se insurubeaza in pompa de benzina cred

post-3777-1210771475_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Nu bag mana in foc dar cred ca este la fel ca la mine. Vezi postul meu anterior. Pompa de benzina se afla in rezervor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senna, in partea superiora a filtrului se monteaza regulatorul de presiune care il vei demonta de pe filtrul vechi.Regulatorul se demonteza usor prin scoaterea sigurantei, schimbi garniturile si montezi la loc. Pentru a demonta conducta de benzina o impingi putin spre filtru apesi siguranta de plastic ,(o sa vezi pe mufa de la conducta o mica piesa dreptunghiulara), apoi tragi conducta afara. Fitrul se afla in dreapta spate inaintea rotii.Eu l-am schimbat cu masina ridicata pe cric si asigurata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

ca sa nu mai deschid un nou topic va rog sa ma ajutati si pe mine cum sa schimb filtrul de benzina ca nu vad cum se scot cele 3 conducte care intra in el, ce sistem de siguranta are? pacat ca nu pot face o poza sa va dati mai bine seama..... :icon_thumright:

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spu motorina nu are nicio treaba cu benzina

@nicuiry a explicat pef73 mai sus cum se desfac conductele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va explic cum se face treaba cu filtru deoarece eu l-am schimbat deja de 2 ori intr-un an si ceva.

Mi-am facut un obicei de-al schimba intre 10 si 15 mii de km.

La Polo 9n3 benzina se afla sub locul din dreapta spate exact lanaga prag.

Se schimba foarte simplu respectand culorile indicate pe trasee, cu masina pe un elevator o rampa sau chiar pe o bordura mai inalta.

Atentie sa nu va curga benzina in ochii.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ca nu vad cum se scot cele 3 conducte care intra in el, ce sistem de siguranta are?

Cu o surubelnita dreapta, de marime medie, se apasa niste sigurante pe mufele din capetele conductei. Cel mai bine remarci acele sigurante la conducta albastra la care mufa este de culoare neagra iar siguranta pe care trebuie sa apesi este albastra. Dupa ce apesi, se scoate efectiv cupla. Atentie, va curge ceva benzina, ai grija sa nu-ti sara in ochi. Eventual foloseste si un vas sub zona filtrului ca sa nu ajunga pe jos benzina. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumec am reusit cu ajutorul vostru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Cu o surubelnita dreapta, de marime medie, se apasa niste sigurante pe mufele din capetele conductei. Cel mai bine remarci acele sigurante la conducta albastra la care mufa este de culoare neagra iar siguranta pe care trebuie sa apesi este albastra. Dupa ce apesi, se scoate efectiv cupla. Atentie, va curge ceva benzina, ai grija sa nu-ti sara in ochi. Eventual foloseste si un vas sub zona filtrului ca sa nu ajunga pe jos benzina. Spor!

Am incercat si eu sa schimb filtru de benzina, am reusit sa scot decat doua mufe din trei; a treia nu prea vrea sa iasa pt ca nu stiu cum sa o desfac, este al tip de mufa fata de celelalte doua. Poate puteti sa -mi dati si mie un sfat multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

spuneti-m si mie va rog filtrul de benzina se schimba pur si simplu prin a trage de conductele alea cu grija

si daca este nevoie sa am asupra mea la schimb si niste garnituri ?

o imagine cu operatiunea de scoatere din locasul lui ar fi mai mult decat necesara

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citesti mai sus este explicat cum se scot mufele ,curata bine mufele si vei observa acele sigurante de plastic albastre care trebuie scoase ,nu trebuie alte garnituri. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare,

am schimbat si eu filtrul de benzina , si fiind prima data am reusit sa rup o siguranta , plus ca una era rupa probabil de baietii de la service , care apoi au dat cu banda adeziva acolo. aveti idee daca se gasesc de cumparat acele sigurante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un Polo 1.4 16v 75cp 2002, recent adusa de dincolo, vreau sa ii fac schimbul de ulei. Am sunat la un magazin de piese auto si ma intrebat ce tip de filtru de benzina am, a zis ceva de genu cu sau fara regulator de presiune, nam stiut sai spun, de unde as putea afla ce tip de filtru am nevoie ? Mc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpartot69

stiu ca la motorul 1,2 e cu regulator ,uitate la al tau de pe masina daca e cu 3 tuburi de racord ,e cu regulator ,daca are doar 2 adica o intrare si o iesire e fara regulator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Filtru de benzina este fara regulator (la 1.2). Regulatorul de presiune (3 bar) este piesa separata (chiar daca se monteaza pe filtru).

@vladjoky - Daca te duci cu certificatul de inmatriculare la orice magazin de piese auto, iti va spune exact ce tip de filtru ai nevoie.

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci filtrul cu 3 tuburi e cu regulator? Daca asa e, tin sa te contrazic. Pe Polo-ul meu de 1.2 AZQ am cu 3 racorduri. Cum zicea si cumpartot69, cel mai sigur te uiti sub masina si vezi cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Desi avem acelasi motor, nu te contrazic pentru ca nu stiu ce ai tu montat pe masina. Poti inlocui filtrul si regulatorul de presiune cu un filtru cu regulator incorporat (nu mai retin daca sunt exact aceleasi dimensiuni) dar original filtru este separat de regulator (si evident mai ieftin). De ce sa schimbi si regulatorul de presiune daca nu este cazul? Eu am schimbat filtru la mine si stiu ce vorbesc.

Asa arata filtru de benzina la Polo 1,2 AZQ si asa arata un filtru de benzina cu regulator integrat

post-10189-0-25942300-1305976236_thumb.p

post-10189-0-73636600-1305976497_thumb.p

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am facut revizia acum o luna si dupa talon mi-a adus filtru cu regulator. Exact la fel arata si cel de pe masina si fusese schimbat la reprezentanta. Interesant e ca nici nu m-a intrebat cand am comandat piesele daca am filtru cu regulator sau fara. De asta zicea, daca omul are dubii, cel mai sigur se uita sub masina si vede exact ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am o dilema in privinta filtrului.Am luat filtru de benzina,l-am schimbat,iar dupa aia,aruncindu-mi ochii prin garaj,am realizat ca am pus filtru de 4 bari,iar cel pe care l-am dat jos e de 3.Pe linga asta,la schimbare,am sesizat ca nu am presiune in rampa deloc,atunci cind am scos filtrul.Eu stiam ca din 2005,motoarele cod BME au filtru de 4 bari.VIN-ul masinii e WVWZZZ9NZ6Y218027.Fiind fabricata in 2006,e posibil ca reprezentanta sa fi pus un alt filtru la revizie decit ala care trebuia,ca ei l-au schimbat ultima data?Ca nu mai stiu ce sa cred...Parerile conform carora reprezentanta pune doar ce trebuie sint iesite din calcul.Filtrul vechi are 30.000 km si a fost UFI.Momentan,masina merge absolut normal,dar,in cazul in care ar trebui sa aibe filtru de 3 bari,imi va omori pompa cu asta de 4 si parca nu as vrea sa ii scurtez viata.Pareri,va rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dan 48,si la mine este tot de 4 bari/vezi semnatura/si parerea mea ca daca masinuta ta merge bine lasa filtru de 4.Ce recomand eu,ar fi shimbarea filtrului mai des,cel putin la 15000 km maxim 20000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi vad semnatura,nu vad BME la codul motorului,implicit,nu cred ca e aceeasi treaba.Si la Polo 9N difera presiunile dupa tipul de motor,deci la alta generatie mai noua,respectiv 6R,e normal sa aibe 4 bari,pulverizarea e mai buna,duzele pot fi mai mari,etc...Cit despre filtru,zice 30.000 sau 2 ani,nu eu am facut termenul ci producatorul.Nu mi-e frica sa respect termenele si nu tremur la gindul ca daca las piesa pina la termen pot pati ceva.Eu vreau doar sa fiu sigur ca nu scurtez viata componentelor.Preferabil ar fi sa imi raspunda posesorii de BME dupa 2006 sau cei care au programe specifice.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am schimbat pompa de benzina(cedase), surprinzator aveam un filtru de benzina de 4 bari, iar mecanicul unde am schimbat pompa mi-a spus ca imi trebuie de 3. Am fost si laun magazin de piese cu certificatul si am primit acelasi raspuns:am nevoie de filtru de 3 bari.  E posibil ca pompa sa fi cedat din aceasta cauza si a costat destul de multicel...Parerea mea esa pui de 3(chiar daca motoarele difera). Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!