Jump to content

Tubulatura turbo / Sigurante tubulatura


Extreme
 Share

Postare recomandată

Acum 1 an de zile mi s-a rupt colierul de la un furtun care merge spre turbo (dreapta motorului-acela gros) si atunci l-am legat cu sarma si a tinut pana azi cand am patit-o din nou. Atunci am cautat colierul da nu am gasit.

A mai patit cineva chestia asta?

Stie cineva daca la reprezentanta este doar colierul.

Cam cat costa un furtun cu totul?

L-am legat de vreo 2 ori azi dar a sarit iar si a scos un fum negru. Care sunt riscurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 42miticutza

    19

  • C o s m i n

    16

  • adyi

    14

  • ninu

    13

Eu am motor AVF. Anul trecut am schimbat furtunul acela gros (in "S", de la intercooler la turbina). Daca de acela e vorba, l-am cumparat cu 380 lei (pe original), iar colierele vin cu furtunul, nu le gasesti separat.

Acelasi furtun pentru motor AWX era 350 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da despre acel furtun este vorba.

Azi am facut rost de colier dar se pare ca "urechiusele" furtunului s-au cam tocit [cred ca de la sarma].

Afecteza intr-un fel motorul fapul ca mi-a tot sarit acel furtun, nu am mers cu el sarit, doar ca sarea si il puneam la loc [asta s-a intamplat de vreo 5 ori] cat am "testat" cu colirul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema cu acel furtun "S" ...la oradea la reprezentanta VW era 180 de lei,pana am primit furtunul,am umblat cu o improvizatie construita gen lego dintr-un munte de furtune de tot felul, prinsa cu coliere in 3 parti...tinea bine...dar pana la urma a aparut si distinctul furtun,3 zile au zis cei de la service,a trecut mai mult de o saptamana..in fine..mi-o cauzat multe dureri de cap...fum cat un roman diesel,cuplu canci,ma injurau participantii la trafic etc etc...ce spuneti voi de 350 de lei,ma sperie...mie mi-i s-o parut mult si 180 de lei pentru un kkt de furtun

bafta maxima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme cu respectivu furtun, iar pretul cel mai bun la care l-am gasit si ulterior achizitionat a fost de 170(pe original) de la un magazin de aici din craiova! bineinteles ca daca te duci la reprezentanta sau mai stiu eu la ce magazine de figuri e mult mai scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intru si eu in lista celor care au schimbat acel furtun.normal ca nu l-am gasit mai jos de 350 lei.dar pana am avut suma necesara,l-am peticit pe cel fisurat cu diverse,dar cel mai bin e a tinut leocoplast din acela panzat.la fel pateam si eu:mult fum negru,bara afumata,nu tragera deloc masina si avem impresia ca da si in gol.sfatul meu este sa il schimbi cat mai repede.eu nu am patit nimic cat am umblat cu el asa(2 luni) dar cine stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da despre acel furtun este vorba.

Azi am facut rost de colier dar se pare ca "urechiusele" furtunului s-au cam tocit [cred ca de la sarma].

Afecteza intr-un fel motorul fapul ca mi-a tot sarit acel furtun, nu am mers cu el sarit, doar ca sarea si il puneam la loc [asta s-a intamplat de vreo 5 ori] cat am "testat" cu colirul nou?

eu zic ca sa iti cumperi un furtun nou sa nu mai ai probleme cu el. oricum daca e cam tocit cum zici tu nu prea mai ai ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtunul e din cauciuc cu insertie de panza. In timp, materialul imbatraneste si cedeaza. La mine furtunul nu a cedat de la colier, pur si simplu a crapat, undeva pe la mijloc.

Sfatul meu ar fi ca, dupa rezolvarea de moment cu colierul de sarma, sa urmeze un furtun nou !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu l-am schimbat acum ceva luni bune .. tot asa se tocise urechile de la colier si nu ma tinea .. la presiune mare sarea.. nu stiu cum de l-ati gasit voi asa de ieftin eu tot 350 ron am dat pe el ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca la b5 e putin mai diferit decat la b5.5 si de acee e mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte posibil ca asta sa fie motivul. La B5 nu are inele dinalea in capete pentru sigurante, fiindca e ca un furtun simplu si se strange cu coliere. Ma si mir cum au trecut la modelul cu sigurante, varianta clasica fiind mult mai fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se demonteaza mult mai usor probabil. (mare greseala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce parere aveti de problema mea? curge ulei pe la furtunul de la intercooler.ce sa schimb ,cit costa eventual.cred ca cineva a mai avut problema aceasta.incerc sa pun si fotografii ,daca reusesc.

post-20151-1216061842_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am rezolvat problema.a fost garnitura rupta.

post-20151-1217339009_thumb.jpg

post-20151-1217339073_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
...a fost garnitura rupta.

Sorine, spune si un pret. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma costat nimic am facut eu toata treaba iar garnitura am luat-o de la dezmembrari :) free :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvan.. E 200 mii o garnitura d-aia de tubulatura turbo (la volksman). La mine toate curg si vroiam sa le schimb pe toate dar m-am albit cand am auzit cat costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat cu fix 12 ron/ bucata acele garnituri, anul trecut. Am cumparat si furtunul in discutie cu 315 ron, cica "fara adaos", original, ca numai asa am gasit.

Diferenta flagranta de pret la furtun apare datorita modelului diferit la 96kW (AVF/AWX) fata de celelalte motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

schimbat si eu un cot (90 grade)de la intrarea in EGR era crapat pe interiorul curburii si scapa presiune - nu foarte tare- pret 120 pe la diverse magazine la reprezentanta 79

era pt. AVF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care o fi oare diferenta intre racordurile de admisie pentru AVF si cele pentru AWX....!?

Va zic eu nici una. Diferentele de pret se fac in magazinele de "PIESE AUTO" pentru ca beneficiarii sunt nestiutori. In catalogul original nu exista diferente. Atasez lista de preturi "de reprezentanta" la tot ce e in poza pentru Motoarele AVF si ...AWX.:

1. intercooler - 261E - 1280 ron (TVA inclus)

2. siguranta - 0,5E - 2,45 ron (TVA inclus)

3. garnitura - 3,48E - 17.06 ron (TVA inclus)

4. cot in forma de "S" - 37,99E - 186,2 ron (TVA inclus)

5,6,7,8 - NU

9. senzor MAP - 42,98E - 210 ron (TVA inclus)

10. NU

11. Spre EGR

12. siguranta - 0,5E - 2,45 ron (TVA inclus)

13. cot inaintea EGR - 16,07E - 79 ron (TVA inclus)

14. tub admisie plastic(pe care se monteaza MAP) - 49,47E - 245 ron (TVA inclus)

15. cotla iesirea din turbocompresor - 77,84E - 380 ron (TVA inclus)

16. garnitura - 3,48E - 17 ron (TVA inclus)

17. circuitul aerului de admisie Turbina > Intercooler

18. conexiunea din teava metalica de sub radiator - 161,82E - 793 ron (TVA inclus)

19. cot intre teava metalica si intercooler - 32,19E - 160ron (TVA inclus)

Preturi valabile azi 11.04.2009 la cursul euro de 4,1189 ron/euro.

PS: Nu fac reclama reprezentantei, nu lucrez la reprezentanta, dar sunt piese pe care dati bani mai multi degeaba pentru ca fugiti de ...reprezentante. :)

Daca vreti va dau si codurile pieselor.. si nu numai ale acestora :P

post-15891-1239439963_thumb.png

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O alta solutie de compromis dar care pare a fi definitiva :

Tineti bine impins furtunul in locas si cu cealalta mana insurubati 2 holsuruburi exact in locul unde vine siguranta!

Solutia e mai buna decat sarma sau alte improvizatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuun sfat :D . Si cum vrei sa facem asa ceva. Uita-te ce preturi au furtunele alea. Nu ai nevoie de metoda ta daca etansezi furtunele bine cum am facut eu cu panza de teflon. Desfaci imbinarile, scoti o-ring-urile, dai cam 4 ture de banda de teflon in canalele o-ring-urilor, reasezi o-ring-urile pe canalele lor si remufezi furtunele de admisie. Dupa 4 luni si 5000km nu am pic de ulei sau presiune pierduta ...la nici o imbinare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corecte/bune preturile :P Eu i-am vandut cuiva aici pe forum garniturile (nr.16) la 15 lei buc, iar sigurantele(de langa ele) ...din partea casei :blah_:

va pupa tata si ^_^ Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aplicat si eu metoda descrisa de vicius (banda de teflon sub o-ring) inca in octombrie si pana acum merge brici. Adica nu scapa sau cel putin nu are scapari insemnate, depistabile de presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!