Jump to content

Cat costa o vopsire completa a masinii?


john1986
 Share

Postare recomandată

eu urmez sa revopsesc masina si am vb cu baiatul tot pe acceasi culoare doar ca pune perla 1500 ron cu totu. in brasov

imi dai si mie te rog frumos mai multe detalii despre locul unde o vopsesti? eventual numarul de la baiatul care iti vopseste masina? am si eu de facut cateva retusari deocamdata.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    10

  • Nutu2009

    7

  • bamse

    4

  • z e n i t h

    4

Buna, puteti sa imi dati niste preturi actualizate (2009 +perioada de criza) ptr vopsire completa a unui golf 4 in 5 usi. Pe mine ma intereseaza doar mana de lucru + cuptor si poate chiar putin slefuit.

Vopseaua o cumpar eu, inca nu am gasit dar mai mult ca sigur o sa fie un negru sau maro mat. Va creste preturile daca pun culoare mata?

Eu caut un vopsitor ieftin si bun in regiunea ardealului, Bistrita, Dej, Zalau sau Baia Mare.

merci

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu urmez sa revopsesc masina si am vb cu baiatul tot pe acceasi culoare doar ca pune perla 1500 ron cu totu. in brasov

Si pe mine ma intereseaza unde ai vopsit-o cu 1500 ron. Posteaza aici datele de contact te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit bara fata , m-a costat 150 lei + 25 lei vopseaua (200 grame facute dupa cod). Bara a iesit foarte bine . Dupa vopsire am facut si un polish pentru scoatrea micilor zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va pun si eu o intrebare despre vopsele.

Am cumparat acum cateva zile o masinutza... imi place la nebunie... din pacate fostul proprietar a "agatat-o" pe o aripa si trebuie vopsita un picutz ca nu imi place sa o vad asa julita....

Faza este ca in cartea masinii la culoare scrie "albastru metalizat".... Masina este un golf 4.

Intrebarile mele ar fi:

1 - cum aflu si eu exact ce nuanta de culoare trebuie sa iau ca sa fie aceeasi culoare cu cea de pe masina

2 - de la ce magazine imi recomandati sa cumpar. cu magazinele puteti da un pm... sa nu cumva sa se supere cineva ca se face reclama sau chestii de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pe stickerul din cartea service si din portbagaj (sub mocheta) scrie codul culorii. L amien e LA5G spre exemplu, cauta dupa un cod de 4 cifre :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

nuanta de culoare o gasesti ori in cartea masinii (aia cu coperti negre) pe la primele pagini trebuie sa ai o hartie cu multe coduri pe ea. acelasi sticker il gasesti si in portbagaj, ridici presul ala de deasupra rotii de rezeva si trebuie sa fie pe acolo. la mine nu prea se cunoaste scrisul la ala din masina. codul de vopsea es alcatuit din 4 caractere. la mine de ex e LA7W. vezi ca este un topic special cu toate codurile de vopsea

mi'a luat'o inainte colegul RedFighter :)

Modificat de gerila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de scuze pentru poluarea topicului.

Am sa ma uit cu atentie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru a-mi vopsi bara si bandoul ( vopseaua un pic sarita de la pietre ) mi s-a cerut 600 lei. Cica se vopseste greu plasticul si e si vopsea pe baza de apa. Nu zic ca nu e munca sau ca e scumpa vopseaua dar mi se pare exagerat 600 lei.

Pt. Sibiu : Stiti un vopsitor cu preturi mai relaxate ?

Multumesc.

post-20276-1240434385_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo jumatate de an cam asas, in majoritatea serviceurilor (poate chiar in toate) se foloseste numai vopsea ecologica pe baza de apa.

Acum vreo doua saptamani am reusit sa imi vopsesc si eu in sfarsit masinuta :D (integral)

M`a costat 2.000 de lei vopsitoria + 600 lei tinichigeria + 120 lei demontat/montat luneta pentru ca imi aparuse rugina pe sub ea (a fost schimbata)

La tinichigerie mentionez ca am avut de schimbat aripa stanga, capota putin de indreptat coltul stang, si nenumarate zgarieturi (foarte adanci, facute de niste oameni "binevoitori" care au zis ca i`ar sta mai bine masinii mele cu niste motive tribale...) pe capota, toata partea stanga si putin pe hayon.

A fost cel mai mic pret din toate serviceurile la care am intrebat. Service`ul e undeva in Popesti Leordeni, cine e interesat poate sa imi dea PM.

Am uitat sa spun ca sunt foarte multumit de felul cum a iesit (cu mici exceptii ca perfect nu prea se poate la banii astia). Exceptiile se refera la faptul ca nu mi`au dat chederele jos de pe usi si le`au gazat in unele locuri, si pe marginea de la hayon s`a scurs putin lacul, in rest totul e super.

Pentru intrebari suplimentare, nu ezitati sa ma intrebati.

Sper sa nu fiti niciodata nevoiti sa recurgeti la operatiunea asta! Numai bine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ca ajutor ptr cine mai vrea sa vopsesca de calitate am niste cunostinte care sunt vopsitori la o reprezentanta renumita de la vw, manopera este in jur de 350 lei de element(vopseaua este pe baza de apa STANDOX) oferta este valabila numai ptr colegii nostrii de pe forum!

mentionez ca vopsitoria se executa la cabina, si usuca la cuptor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit si eu de curand usa si o aripa. cost 800 ron undeva in apropierea intersectiei LUICA.(BUCURESTI) .

Usa a fost vopsita pe postament integral. e o vopsitorie destul de moderna cu tot ce trebuie (laborator,cuptor,cabina de vopsit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare....

Vreau sa revopsesc anumite bucatele din masina... mici micutze... si vreau vopsea in asa fel incat sa nu se vada diferenta fata de bucatile ce nu le vopsesc.

Daca iau vopseaua originala clar se va simti diferenta fata de locurile ce nu le voi vopsi iar de o vopsire totala nu mai am acum banutzi.

Unde gasesc si eu un laborator sa duc o mosta din vopseaua de pe masina si sa imi faca ei o vopsea cat mai aproape de aceasta?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maverick160879

@offline: dupa parerea mea, nu vei putea vopsi anumite "bucatele" din masina fara sa se vada diferenta fata de restul masinii. Chiar daca vopseaua e facuta pe calculator, tot se vor vedea anumite diferente de nuanta, luciu, etc. Repet, e parerea mea. Daca gresesc, imi cer scuze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau seama ca de vazut se va vedea....

Dar vreau sa se vada cat mai putin... sa se vada doar daca te uiti atent de tot la ea... nu sa sara in ochi de la departare....

Ideea e ca e un pic luata vopseaua de pe ea sus pe capota... marimea unei monede de 50 de bani. Mi s-a recomandat de exemplu sa nu fac doar acolo... ci sa fac o banda... de un pic de deasupra ei.... pe toata latimea capotei... pana jos la radiator... ca sa arate ca si cum ar fi fost facuta asa intentionat. dar daca pe capota merge asta.... pe aripi este un picutz mai greu... sau nu am eu destula imaginatie...

Oricum... daca imi puteti recomanda un laborator... ceva unde sa gasesc ceea ce caut... va cinstesc ;)

Oricum eu sper in toamna sa am banutzi sa ii dau o haina noua... dar pana atunci... vreau sa arate cat de bine se poate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema vopselelor de azi e ca sunt pe baza de apa iar cu ce s-au vopsit masinile noastre au fost pe baza de diluanti. De aici poate si diferentele de nuante. Azi am gasit un magazin, in Sibiu, in care am putut comanda culoarea masinii mele, facut in 15 min, la spray. A costat 70 lei un spray. Mi s-a recomndat un timp de uscare de cel putin 3 ore iar apoi lac. O sa incerc pe niste prezoane si poate pe viitori senzori de parcare.

post-20276-1240864922_thumb.jpg

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de o informatie, daca se poate. Trebuie sa vopsesc anumite parti din caroserie, nu foarte mari, pe acolo pe unde se vede putin rugina. Stiu codul culorii, insa nu stiu de unde as putea comanda vopseaua la spray. Stiti un magazin in Ploiesti sau Brasov unde pot gasi vopseaua care imi trebuie (LA5G), dar la spray?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

o vopsire capota oare cat ar costa? imi expira casco luna asta si am niste mici zgarieturi pe capota...as profita de CASCO daca tot am...oricum va trebui sa platesc fransiza 100 de euro...dar oare acele zgarieturi nu s-ar duce printr-un polish? pentur ca din cate stiu eu un polish e sub 100 de euro...

Multumesc,

Darius

post-29452-1248255201_thumb.jpg

post-29452-1248255207_thumb.jpg

post-29452-1248255212_thumb.jpg

post-29452-1248255218_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca "se simt" la unghie, nu mai iese decat cu vopsitul. Daca nu, iese la polish - dar ii poti intreba pe baietii care polisheaza daca mai pot scoate ceva.

Simt la unghie e cam asa - tii degetul invers - cu unghia in jos, inclinat, si treci peste zgarietura. Daca simti ceva, e nasol :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgarieturile alea profunde care au penetrat vopseaua (alea deschise la culoare) nu le scoti cu polish .nu-ti cheltuii banii aiurea pe polish ,trebuie sa revopsesti suprafetele unde vopseaua e zgariata.

polishul e bun doar la zagrieturile stratului de lac.

minuni nu face nici un polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci o sa vad cat ma costa sa imi fac doar portiunile zgariate...sper doar sa nu se observe apoi diferente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Un polish calumea le scoate bine mersi, eu am gasit-o odata asa in parcare, s-a gasit un neghiob sa mi-o juleasca pe usa. Nu credeam ca va iesi, dar ai cuvantul meu ca m-am dus la un service dacia si mi le-a scos cu polish dand cu mana, nici macar cu masina aia. Nu se vede absolut deloc, nici de la 10cm.

Un polish calumea pe toata masina e 100eur a zis tipul, deci eu zic ca mai bine asa ca macar toata masina e ca noua.... in afara de zgarieturi facute cu sapa.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar dacă majoritatea vopsitorilor se feresc să recunoască, trebuie să știți că este imposibilă vopsirea numai a unor elemente ale caroseriei fără să se cunoască o diferență.

O diferență va fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bujulache, zgarieturile care le ai tu pe capota, nu ies la polish. Din ce am vazut, sunt vreo doua care au ajuns la grund un pic si alea nu ti le mai scoate nimeni. Trebuie facut retus, dar am vazut ca sunt si pe aripa. Ca si preturi, o vopsire integrala a capotei, pe factura costa vreo 650 lei, retus jumatate. O aripa costa cam 400-450 lei, retus, la fel ca si la capota, jumatate. In general, la retus se vopseste cam jumatate de piesa si se pierde sa nu se vada diferenta, dupa aceea se polisheaza piesa vopsita si ce este in jurul ei. Daca ai casco si ai fransiza care e 100 de euro, eu zic sa vopsesti ambele piese, si capota si aripa. Si platesti jumatate din cat ar fi trebuit sa platesti pentru vopsirea lor. Asta e parerea mea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!