Jump to content

Cat costa o vopsire completa a masinii?


john1986
 Share

Postare recomandată

salut ma intereseaza si pe mine sa stiu ca cat costa sa vopsesc toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    10

  • Nutu2009

    7

  • bamse

    4

  • z e n i t h

    4

Costul depinde de la service la service, de la o zona la alta, de la oras la altul. De ex. in Craiova costa cam 2.500e. Chiar eu am vopsit fosta masina alta culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios, atat de mult te-a costat ?

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un litru de vopsea normala (fara perla sau nebunii) pe baza de apa costa in jur 600 de lei. Pt un exterior iti trebuie in jur de 3 litrii.Manopera difera de la vopsitorie la vopsitorie, iar restul materialelor te costa in jur de 300 de lei (smirghel, folie, benzi, bureti...).

Si pe mine m-a costat 2000 de euro cand am facuto pe casco :blink:

Modificat de ERY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, insa in plus fata de vopseaua de baza trebuie multe, cum ar fi: lac, intaritor, chit, fuller, smirghel, hartie de mascare, banda, lavete, etc. Astea nu le calculeaza nimeni :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si decit sa te ieftinesti aiurea nu merita.eu sunt patit cu golful 2.mai bine dai un ban si stii o socoteala.in timp se exfoliaza sau nu are lac suficient de gros, in concluzie nu merita ceva ieftin.

Ca artificiu incearca un casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit eu acu' 2 saptamani bara din fata si cea din spate (erau zgariate) si m-a costat 1200 Ron.

Pe langa vopsea si manopera, restul de lavete, kit s.a.m.d. au costat cam 20% din pret.

Spun cei de la service ca-s preturile asa de mari pt. ca folosesc altfel de vopsele - cica ecologice, pe baza de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi scot masina din cuptor...ma costat putin peste 1000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai vopsit-o ERY?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu (dar nu e o regula, asa cum zic colegii, depinde de la service la service si de la oras la oras), costul pentru vopsirea UNUI element de caroserie este in jur de 100EUR (intre 3.5 mil si 6 mil). Asa rapid, ai avea: capota, 4 usi, portbagaj, 4 aripi, 2 bari, plafon ...total 13 elemente. Deci aprox 1300 EUR...daca iti mai face si un discount pt ca vopsesti TOATA masina, poti iesi mai ieftin eventual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare eu mi-am dat capota la vopsit ma costa 550 RON cu totul dar am o intrebare:ei zic ca o vopsesc dar fara sa scoata capota si ma intreb cu o baga in cuptor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare eu mi-am dat capota la vopsit ma costa 550 RON cu totul dar am o intrebare:ei zic ca o vopsesc dar fara sa scoata capota si ma intreb cu o baga in cuptor ?

Baga toata masina in cuptor...izoleaza tot mai putin piesa de vopsit. (ti-am dat reply si la pm.)

@CostinM la Leo, in Coiciu si data trecuta la Gigi Piper la Ovidiu. PS....am vopsit Coupeul nu Audi. :P

Modificat de ERY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este 800ron un element.

Da...stiu ca sunt si preturi mai mari de cat am spus eu...eu am dat marjele intre care se incadreaza de obicei service-urile mai mici sau cele care nu sunt de reprezentanta...evident insa ca exista si locuri unde pretul poate fi mai mare. La unele service-uri accepta si sa iti dea pret mai mic pt ca nu vrei factura, la altele acest lucru nu este posibil si drept urmare pretul va creste cu 19%... situatii si motive sunt destule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost la 4tuning days, sau cum se numea, am vorbit cu niste tipi de la un service specializat in vopsitorie. N-am intrebat cat costa vopsire normala, dar cele cu vopsea "cameleon" ajungea la 3000 euro cu dezechipare completa a masinii si evident echipare (totul inclus in pret).

Probabil, la o vopsire cu alta culoare, pretul scade cu 1000 euro (e doar o presupunere).

Deci aprox 1300 EUR...

Rapier, nu ai luat in considerare si costurile de dezechipare si de pregatire a masinii...

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am luat in considerare. Cand ei imi dau pret 100EUR pe element, in astea intra totul...adica eu merg cu masina la ei, le spun sa vopseasca capota, bara si aripa si platesc 300 EUR...nu ma intereseaza alte costuri si nici ei nu imi cer altceva (decat daca vreau eu sa las ceva la baieti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten azi si-a ridicat masina de la un service/vopsitorie de tuning din Cluj.A vopsit-o integral iar costul final cu tot cu vopsea metalizata a iesit cam 2100 RON.Am vazut-o,am analizat-o indelung si,dupa parerea mea a iesit foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu urmez sa revopsesc masina si am vb cu baiatul tot pe acceasi culoare doar ca pune perla 1500 ron cu totu. in brasov

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MI-am revopsit barile fata + spate si m-au costat 550 ROn amandoua. Vreau sa zic ca a iesit excelent !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa vopsesc capota deoarece e sarita rau vopseaua si lacul de la pietre si s-a mai jucat cineva x si 0 pe ea. La cat ar putea ajunge pretul revopsirii? Am inteles ca se vopseste cu ea montata pe masina. Cat de rau o sa bata la ochi fata de restul masinii? Este culoare albastru inchis (pearlblue).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o saptamana de cand ai vopsit capota, faci si un polish la restul elementelor apropiate de capota (bara, aripi, etc) iar diferenta nu va mai fi asa vizibila. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e vorba de vopsiri totale nu de elemente. Capota se demonteaza nu se vopseste pe masina. Se poate vopsi si pe masina dar e munca inutila la mascat si se pot gaza farurile, parbrizul, etc. Dupa cum s-a spus mai sus, pretul depinde de zona, service, etc. De la 100eur la 200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
salut ma intereseaza si pe mine sa stiu ca cat costa sa vopsesc toata masina.

Am un var care e vopsitor.

Pretul depinde de mai multe: culoarea masinii { daca e metalizata e mult mai scumpa vopseaua] , daca e break sau jeep iar e mai scump, daca are lovituri- denivelari masina ce tb chituite si slefuite, creste pretul, plus celelalte materiale, lac, smilgher, lavete, folie, banda adeziva, taxa de cuptor, polish in cazul in care se vopsete o piesa sau mai multe si tb polishat inainte si dupa piesa respectiva pt a nu se observa vopseaua mai proaspata { care luceste mai mult in comparatie cu o vopsea de 5-6 ani matuita de soare}

Deci.......o vopsire profesionala, in care se dezechipeaza autoturismul - se scot geamurile, chederele, plasticele de pe la motor, barile, farurile, stopurile etc, costa f mult cam 1700-2000 E, dar o vopsire normala, la cuptor costa intre 2500 -3500 Ron in functie de cele de mai sus !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a cerut 3100lei pt vopsirea barelor fata-spate si toate cele 4portiere,am un verde metalizat inchis;am spus pas si am facut o polishare care m-a costat 370lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!