Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

@Lucian M,la Simpotrans Dacia/Renault in Bucuresti itp pt masina mea este 79 lei. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-ar ramane de o sticla de vin. Ce bafta ca nu beau vin, ramane de un kil de carburant si un suc :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75 lei prin zona noastra

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Avand in vedere ca se incadreaza la consumabile, trebuie sa schimb distributia la masina mea, octavia 2 2005, 1.9tdi, motor bjb. Am cerut pret piese la volksman pentru ce am citit pe aici ca se recomanda (curea distributie contitech, role INA, pompa apa Hepu, curea accesorii) - 720 ron. Si am mai cerut si oferta de piese + manopera la brady trade. Aici intervine chestia ciudata: brady imi da "piese economice" + manopera la 1250 ron, sau doar manopera la 650 ron. Rezulta ca pretul pentru piese este asemanator intre brady si volksman (600 brady vs 720 volksman).intrebarea mea este: ce fel de piese sunt cele oferite de brady in "pachetul economic"? Sunt oare la fel de bune precum cele de la producatorii mentionati in oferta lui volksman? Adica compar mere cu pere sau sunt aceiasi producatori si la "pachetul economic"?

Sunt genul de om care se uita cu atentie la preturi, dar pun accent si pe calitate: adica prefer sa platesc mai mult pe piesele de la volksman daca sunt de o calitate mai buna si sa fac la brady doar manopera.

Multumesc celor care imi raspund la dilema. Scuze daca scriu cu picioarele dar butonez de pe ecranul telefonului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutam!

Cati km ai pana acum cu masina? SI daca se poate- poti pune o poza a curelei? Scoti capacul de la distributie si faci o poza clara, sunt curios de o comparatie cu ce am eu. Am fix acelasi motor (tot euro 3 e si al tau?) si sunt curios cum sta treaba la tine.

Nu am cerut o estimare de la Cybernet Piatra Neamt, dar a zis mecanicul ca "ar trebui schimbata, ca e lucioasa". Faza e ca nu e lucioasa si nici nu are un aspect imbatranit. Totusi are 60k km la activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta are 78.000 km.. O am de noua, dar nu merg des cu ea ( am un logan de la munca). Tot euro 3 e motorul...

Nu ma pricep la mecanica, pri urmare poze o sa fac la curea dupa ce o duc in service.

Dar asta o voi face dupa ce ma lamureste cineva in legatura ce-i cu piesele alea economice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, pentru numarul ala de km as fi luat o benzinara.

 

Daca faci cateva poze, pe prima o sa te rog sa o faci cand cureaua e inca atasata motorului. Ma gandesc la "piese economice" ca fiind altceva decat "originalul" recomandat  de service. Spre exemplu, la revizia de 180k km am avut doua pachete: filtre pachet Skoda- simply clever si filtre mann. Am ales mann, deoarece mi se par destul de calitative. Pretul a fost unul decent, am fost foarte multumit de serviciile service-ului din Piatra.

 

Am inteles ca folosind piese cumparate de la ei beneficiezi de garantie la montaj si ulterior (ce-o fi insemnanand asta). Scapi de drumuri prin oras si faci economie de timp. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma lumineaza cu nimic linkul ala cu privire la eventuala diferenta de calitate intre pachetul economic si piese luate de la producatori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Niste recomandaripentru placute de frana fata-spate la masina din semnatura - Octavia 2, diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rdirectoru , mergi pe ATE  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi,  la rompetrol ca motorina contine 5% biodisel, fiind un afis la pompa si ca trebuie verificata compatibilitatea cu motoarele masinilor,  iar pe capacel la masina spune sa nu alimentez cu biodisel. Mentionez ca toate sortimentele contin 5% biodisel inclusiv benzina. Este ceva nou sau am bagat pana acum aceeasi motorina numai ca acum au pus afisul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mult folosesti 5 % biodiesel.

 

http://www.rompetrol.ro/stire/369/rompetrol-incepe-livrarea-de-biodiesel

 

 

"Do vehicle manufacturers approve the use of biodiesel or a biodiesel blend in my car? - Many cars will run on biodiesel blends. Typically, B5 (a blend of 5% biodiesel mixed with 95% mineral diesel) is approved by vehicle manufacturers without risk. Most diesel vehicles on the road are generally fine on biodiesel blends up to 20% blend."

 

 

B100 (sau 100% biodiesel) nu ai voie sa pui in rezervor.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.

detin o skoda octavia 1,9 tdi din 2008, BLS 180.000 km la bord.

Pe display iimi afiseaza ca trebuie sa ii fac revizia peste 400 km. Va rog sa imi spuneti ce tip de ulei ar trebui sa folosesc si ce consumabile. La revizie vreau sa ii schimb si toate filtrele, inclusiv de combustibil

Masina este dotata cu filtru de particule.

Mutlumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei cu norma 507.00 (castrol edge 5w-30, Mobil Esp 5w-30, etc)

 

filtre ... ce iti covine.. Mann, Mahle, Bosch, Purflux.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Ieri mi-am cumparat si eu piesele necesare pentru revizia de 90k km, dar din prea mult exces de zel al unui comerciant/vanzator si desigur din neatentia/graba mea, m-am pricopsit cu 5 l de ulei post-30503-0-66538300-1370171784_thumb.j . Deabea ulterior, ajuns acasa, am verificat in planul de service care e norma pentru motorul meu 1,6 mpi 504 00/503 00 nicidecum 502 00/505 00 cum scrie pe bidoanele de ulei. Daca o sa il pun pe asta, se poate sa se intample ceva rau la motor? :vaidecapulmeu:  Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, te neliniști...Ceea ce ai cumpărat este destinat intervalelor fixe de service - schimb de ulei la doi ani sau 30.000 km (fila 251)

 

Singurul neajuns este că ai dat ceva bani în plus.

 

Pentru confirmare așteaptă și o a doua opinie

 

LE

Scuze, acum am văzut că nu are specificația long life deci este doar pentru interval fix de service

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 30.000 km intervalele de service sunt variabile, nu fixe.

 

Ce mi se pare ciudat, este ca acest ulei trebuia sa aiba norma 504.00/ 507.00

 

http://www.castrol.com/castrol/bodycopyarticle.do?categoryId=9038404&contentId=7071287

 

 

desi intr-un catalog oarecare apare acest ulei, de ce oare pe site-ul Castrol Romania nu apare? 

 

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=castrol%20edge%20professional%20oe%205w-30&source=web&cd=3&ved=0CDQQFjAC&url=http%3A%2F%2Fkosser.net%2Fmasla%2Fkatalozi%2Fcastrol%2Fcatalog_produse_castrol.pdf&ei=GUmrUbLrBYvBtAbf5IC4BQ&usg=AFQjCNHX8Eqbe5Cr5FICVoVe09hJk285GA&bvm=bv.47244034,d.Yms&cad=rjt

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i problema 502, ca il schimbi dupa 1 an sau maxim 15k. Doar ca mi se pare ciudata etichetarea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prea multe variante de castrol, norme si etichete diferite pentru fiecare tara in parte.

 

de aici si suspiciunea pentru aceste produse in ultima vreme...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi tuturor pentru raspunsuri si timpul acordat.Ramane sa-l schimb asa de data asta, sper si nu cred sa fie mari probleme.

 

@MAKRON De dat bani in plus, n-am dat, ca am iesit la 190 lei 5 bidoane de 1 litru.

@andrei_221 Exact din pdf-ul pus de tine am luat poza de am pus-o...uleiul meu, e identic cu cel de acolo de la pagina 9.Incep sa fiu si eu putin suspect,realizand ca am fost indrumat de la mobil 1 (270 lei) inspre castol (190 lei)...ma consolez ca pe eticheta scrie manufactured in UE :D

@rosso corse Etichetarea ca etichetarea, da sa vezi ce culoare fluorescenta are :blink:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum motorul de 1.6 nu are nicio cerinta mai speciala de la ulei... Poti sa pui orice 5w-40 si il schimbi la 1 an sau 10.-12000 km sau poti sa pui 5w-30 cu norma 504.00 si il schimbi la maxim 2 ani sau 18-20.000 km

 

am vazut destule motoare de astea mergand cu 10w-40 sau 0w-40 sau 0w-30... etc  Chiar nu este pretentios la norma, in schimb trebuie avut grija la interval.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!