Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

OK, o sa merg pe SLX daca asa a venit de la mama ei, oare cati litri intra in 1.6 TDI?

daca ma puteti ajuta si cu alte normative de filtre (ulei, aer, polen, motorina) si ce-o mai trebui la prima revizie...merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal'tare stimati membri,

o intrebare referitoare la uleiul de motor: trebuie sa fac schimbul de ulei, pana acum am avut Castrol 5w30 B4 (nu stiu alte detalii despre el) iar acum "am facut rost" de Castrol Edge TD 5w40, 505.01, B4. Intrebarea mea este daca este vreo problema ca pun 5w40 in loc de 5w30 si care ar fi problema?

masina este cea din semnatura.

stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio problema, din cate stiu eu 5w40 este uleiul recomandat pt motorul tau (si al meu). Nu stiu de ce tu foloseai 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa au pus cei de la service la revizii, probabil sa scoata mai multi bani de la mine.

merci, o sa merg pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mda... m-am uitat si eu pe site-ul MANN si am vazut ca pt masina mea sunt date vreo 4 tipuri de filtre de combustibil.

Poate cineva sa ma lamureasca ce tip de filtru de motorina imi trebuie? Masina mea este Skoda O2, 2008, motor BXE, 1.9TDI, 105CP.

Stima

Acestea sunt caracteristicile pt masina ta:

1K0127400C/E (M+H) Diametru exterior 83 mm Diametru interior 38,5 mm Diametru interior 1 38,5 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca pt cei care au 1.6 TDI CR si necesita ulei de motor cu norma VAG 507.00 , Castrol nu mai produce SLX-ul, i-a luat locul Edge 5w-30:

http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014072&contentId=7027058

De gasit se mai gaseste de cumparat pe net si SLX cu norma 507.00, dar cine stie cand si unde a fost produs....cred ca Edge va fi cel ales de mine.

daca ma poate ajuta cineva, am nevoie de normele VAG/coduri si producatori pentru consumabilele mai uzuale la Octavia 2 1.6 TDI CR:

-ulei motor - cati litri intra in motor?

-filtru ulei - cod/producator ok?

-filtru aer - cod/producator ok?

-filtru motorina - cod/producator ok?

-filtru polen - cod producator ok?

etc.

multumesc.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SLX este inlocuit de mult in Germania si tarile vestice de gama EDGE. SLX se mai fabrica in turcia....cred.

ulei norma 507.00 (pentru ca are DPF) ...poti alege intre producatorii care au norma asta.. castrol edge 5w-30, mobil esp formula 5w-30, motul specific 507.00 etc

cantitate - aprox 3.8

filtru de aer -1K0129620D - cod pe mann c35154

filtru polen cu carbon - 1K1819653B - cod pe mann cuk2939

filtru ulei - 03L115562....

filtru combustibil - 3C0127434 - cod pe mann PU 825x

si nu trebuie menajat motorul asta.... se infunda foarte repede DPF-ul si trebuie curatat pe tester... si problema mare nu e de la cenusa de motorina... ci la cenusa de ulei, care la o cantitate mai mare scoate DPF-ul din uz.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

luna aceasta trebuie sa fac si eu revizia la skodita mea: Skoda Octavia 2 , model 2008 , 1.6 MPI , 30.000 km.

Nu am prea multi km...insa as vrea sa schimb toate filtrele plus ulei.

Are cineva lista cu ce fel de filtre trebuie sa cumpar si ce marca de ulei este recomandat( imi e sa nu iau unele proaste) .Cam cat costa fiecare...sa ma ghidez dupa un pret macar...!

As vrea sa merg sa le cumpar eu...la reprezentanta din Timisoara( Prokar) sunt foarte scumpe.

As vrea sa le cumpar de la CICLOP timisoara .... e vre-un cunoscator pe-aici care sa ma ajute si pe mine...?

Multumesc mult.

Modificat de pistolescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

luna aceasta trebuie sa fac si eu revizia la skodita mea: Skoda Octavia 2 , model 2008 , 1.6 MPI , 30.000 km.

Nu am prea multi km...insa as vrea sa schimb toate filtrele plus ulei.

Are cineva lista cu ce fel de filtre trebuie sa cumpar si ce marca de ulei este recomandat( imi e sa nu iau unele proaste) .Cam cat costa fiecare...sa ma ghidez dupa un pret macar...!

As vrea sa merg sa le cumpar eu...la reprezentanta din Timisoara( Prokar) sunt foarte scumpe.

As vrea sa le cumpar de la CICLOP timisoara .... e vre-un cunoscator pe-aici care sa ma ajute si pe mine...?

Multumesc mult.

pt acelasi model ca al tau,eu mi-am comandat filtrele astea post-30503-0-76531100-1297330714_thumb.j si uleiul asta post-30503-0-93783900-1297330737_thumb.j.tu la 30 de mii de km parca mai ai nevoie si de filtru de benzina,dar la ala nu ma mai pricep,pt ca exista 2 modele ce se potrivesc,unu cu regulator de presiune si unul fara post-30503-0-89128100-1297331216_thumb.j

daca vrei si site-urile de unde am comandat,da-mi un pm ;)

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sincer sa va spun parerea mea este urmatoarea: in intervalul unei revizii (15000Km) ar fi bine sa se schimbe cam pe la jumatatea intervalului filtrul de aer si eventual si cel de carburant, pentru ca este foarte mult praf in tarisoara noastra iar motorina nu are o calitate asa de mareata comparand-o cu cea din vest.

Avand in vedere ca aceste 2 filtre se schimba si usor si nu iti trebuie 2-3 facultati este benefic pentru masina.

Cred ca Blitz ar fi de acord cu mine in aceasta privinta.

Modificat de 72THX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pentru revizia de 60.000 la octavia mea 1.9TDI, motor BXE intrebat la Avia Motors Pantelimon de preturi filtre.

oferta este din luna decembrie,banuiesc ca nu s-au schimbat preturile de atunci:

Filtru ulei: 42 lei

aer: 94 lei

praf: 75 lei

combustibil: 165 lei, toate originale skoda. Total: 376

Uleiul castrol slx 5w30 ei au pus pe oferta 5 bidoane de cate 1l, in total 300lei uleiul.

Manopera totala este de 187.

in total toata revizia(piese+manopera+ulei): 937 lei

merita sa iau de la ei? avand in vedere ca filtre MANN de exemplu sunt mult mai ieftine si manopera este mai scupma un pic decat la

alte service-uri.

Problema este ca atunci cand caut filtre(de ex. pe autokarma) vad ca sunt multe tipuri si fiecare de mai multe dimensiuni si nu prea stiu

ce mi se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte scumpe si nu merita sa le iei de-acolo. Poti sa te duci cu filtrele si sa platesti doar manopera desi la cat costa mai bine scimbi la ei doar uleiul, filtrul de ulei si cel de motorina. Cele de aer si polen le schimbi in 10-15 minute (amandoua).

Eu dau 50 lei la revizii la Avia Militari pe schimb ulei si filtru ulei (manopera).

Singurul filtru diferit in functie de motorizare este cel de motorina. Pentru a afla exact care-ti trebuie uita-te ce cod ai pe carcasa metalica unde intra filtrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, asa o sa fac. Banuiesc ca la Avia Pantelimon va fii acelasi pret la schimb ulei si filtru.

La filteul de praf am scris 75lei, dar am gresit. este 90lei.

La cutia automata stiu ca trebuie completat cu ulei.La ce interval se face completarea?

Modificat de adi_sef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca trebuie schimbat cu totul. E recomandat la 60.000 km si intra cam 5.5l de ulei. Pentru schimbul la DSG ar trebui sa mergi la reprezentanta pentru ca e putin mai complicat.

Ca si pret stiu ca e undeva pe la 800 lei (ulei, filtru si manopera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca la avia pantelimon au inceput sa apara in cutiile de original filtreFILTRON poloneze.Ele sunt destul de bunicele dar nu se pot compara cu mahle sau cu mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

cine stie, cati liti de ulei intra la motorul 1.6 TDI CR?

pentru filtre, care brand este mai OK?

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.3 litri, 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

ok, deci tre' sa cumpar 5 litri.

multumesc.

PS: pentru filtre, care brand-uri sunt mai OK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de aer si polen am luat Mann. Putin pana in 100RON m-au costat ambele.

Ca si potrivire merg cele pt 1,9TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

multumesc frumos pentru raspuns!

in afara de ulei, filtru de ulei, de aer si de polen, ce mai am nevoie la prima revizie?

filtru de motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima revizie n-ar fi nevoie decat de ulei si filtru ulei. Ei recomanda sa schimbi si filtrul de aer si polen (se intelege de ce,ca traim in ROmania),dar nu e obligatoriu.Eu cand am fost la Buzau am schimbat doar uleiul si filtrul de ulei,iar cel de aer si de polen le-am luat de la in-garaj si le-am schimbat in fata blocului.Dureaza 10 min.Asa am economisit si ~100RON.

Filtrul de motorina la a 2-a revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

multumesc frumos pentru raspunsuri si sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

4.3 litri de ulei trebuie la motorul de 1.9 TDI cred...cineva spunea cu o pagina in urma ca la 1.6 i-au bagat 3.8 litri.

parca nu as cumpara 5 daca imi trebuie doar 4 :rolleyes:

cineva cu 1.6 TDI care a facut revizia, sa nu cumpar ulei aiurea?

merci

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!