Jump to content

Ambreiaj - (cutie manuala) (Touareg 7L)


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Vazusem un raspuns mai sus referitor la ambreiaj, dar, din cate stiu, modelele noastre nu au ambreiaj ci convertor de presiune.

Dar, trepidatiile sunt si cu variatii pe turometru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
Tiger Transport

Salut . Am un Touareg v6 3.0 cutie manuala ....si a inceput sa tremure cand plec de pe loc . Are o trpedatie scurta la plecarea de pe loc ..in rest totul e normal . Cand pun platforma dupa el fie ea si goala ( 650 kg noua deci nu franeaza aiurea sau alte chestii) trepidatul se accentueaza . Ce ar putea fi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am un TOUAREG 2,5 TDI BAC manual. Stie careva o firma care rectifica/repara  bine volant cu masa dublă?

Cea de LUK (echipare originala) nu tine mai mult de 40 000 km. Eu zic ca e cam putin . pe una am schimbat-o la 3000 km.

Merci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutiile manuale au volant cu masă dublă  iar cele automate au convertizor. În ambele cazuri (după ce intervine uzura accentuată) apar trepidații. 

La curia manuală se pot detecta ușor dacă se apasă ambreiajul un sfert de cursă. Ar trebuie să se simtă în pedala de ambreiaj trepidațiile iar dacă se apasă ambreiajul până la capăt să dispară trepidațiile. Nu e de lăsat  să bată volant prea mult timp pt că distruge rulmenții din cutie și nu sunt piese pt reparația acesteia . (doar inlocuire completă)

On 10/14/2019 at 9:37 PM, Tiger Transport said:

Salut . Am un Touareg v6 3.0 cutie manuala ....si a inceput sa tremure cand plec de pe loc . Are o trpedatie scurta la plecarea de pe loc ..in rest totul e normal . Cand pun platforma dupa el fie ea si goala ( 650 kg noua deci nu franeaza aiurea sau alte chestii) trepidatul se accentueaza . Ce ar putea fi :(

Salut. La tine ar putea fi tot ansamblul ambreiaj. Oricum dacă schimbi volant mai bine îl schimbi pe tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de trepidatie la plecarea de pe loc nu exista si un ''zornait'' al ambreiajului care dispare la calcarea pedalei de ambreiaj??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva ambreiajul si volant? Daca da cum se face? In Elsa e cam ciudat ca nu este descrisa operatiunea propriu-zisa si nu stiu daca se da cutia jos sau motorul cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut colegi,la touareg 7L  motor BAC ,cutie manuala,cum e mai avantajos de schimbat ambreiajul,motorul jos sau cutiile de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!