Jump to content

Consum 1.6 benzina


mmneg
 Share

Postare recomandată

cam atat consuma majoritatea motoarelor de 1.6 si 1.4 de la vw ; ~ 10 in oras cu trafic normal ( fara ambuteiaje si stat bara la bara ) si 6 afara la mers legal ; colegii cu consum de 12-13 % urban au mentionat ca fac drumuri scurte ( 3-4-5 km ) in care motorul nu are timp nici sa se incalzeasca...astfel de consumuri nu pot fi luate in seama...mergi ~20 km / zi fara sa opresti motorul si consumul va fi unul normal ; 9-10-11 in functie de oras, uzura, starea consumabilelor si a masinii, etc ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muraru Dan

    13

  • undan

    13

  • tommy_dj

    8

  • nonel

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am si prieteni si colegi cu vw, cu motor de 1.6, dar in oras nu le consuma mai mult de 8/8.5 Asta referitor la  golf 3 1.6, golf 4 1.4, golf 4 1.6... nush ce sa zic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul depinde  cum conduci iar in oras cate semafoare ai sau cate treceri de pietoni.Ca sa vezi de consuma mult o masina trebuie sa o incerci in afara oraselor.Ca sa consumi mai putin la aproape 50km/h schimba viteza in a 4 a.De aceia in unele state viteza in oras este de 60km/h pt a avea un consum mai mic si a polua mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina pe benzina va consuma putin daca adopti un stil normal de condus, cu cat mia putine acceleratii inutile.

Dar pt asta trebuie si sa simti masina, sa dozezi acceleratia atat cat trebuie.

Mie mi-a luat 1-1.5 ani pana sa ajung la un consum apropiat de ce obtin acum, atat in afara cat si in oras.

 

Dar, repet, daca se fac doar 2-3 km, a normal sa vezi 10+ pt ca masina consuma mult mai mult pana e motorul cald.

 

Ca fapt divers, la un trafic normal, vara scot si 7.5 in oras, asta chiar daca prind toate semafoarele din oras. Dar pe o distanta de macar 5 km, si mers bineinteles fara nervi si in limite absolut normale de viteza.

 

Daca in schimb ma grabesc si mai sunt si nervos apasand fara mila pe acceleratie, dar tot in limite legale, hai sa zic un maxim de 80 pe unele tronsoane, consuma intre 10 si 11.

Peste 11 doar iarna obtin mai ales daca prind si ambuteiaje, insa sincer mia mult de 13 nu am avut niciodata, la fel pe o distanta de min 5 km.

 

Pana in acea distanta, D-zeu cu mila, iarna dupa 1-2 km mi-e si frica sa ma uit in bord la consumul mediu, sub 20 nu prea am vazut.

 

E si o vorba pe care am vazut-o pe net insa nu mai stiu sursa: in primul km consuma cat un tanc, in primii 2 km cat un camion, in primii 3 cat o duba si abia dupa 4-5 seaman a a consum de masina.

 

Drumuri bune si piciorul drept cat mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ultima mea intrebare : 1.6 variant are acelasi consum sau e usor ridicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 16v AUS 2002

 

Oras 10-12%

Afara 7-8%

 

Mediu 9-10% 

 

Schimb la 2500-3500 da n-am vazut mare diferenta daca merg mai linistit... sincer mi se pare ca papa cam mult 

 

Bujii Noi/Filtre Schimbate/Ulei nou

 

Cu 50L am mers 580Km ultima oara 50% afara / 50% bucuresti/targoviste

Modificat de spzHades
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cartea masinei scrie sa schimbi viteza intr-o treapta superioara cand trece de 2000rpm in cartea de circulatie scrie oras 9,6 , in afara orasului 5.7 iar combinat 7,1.Dar toate acestea daca motorul functioneaza in parametrii normali benzina este buna si filtrul de aer este curat.De se vrea un consum mai redus se pune filtru de aer pt motor pe direct.Mai sunt si alte posibilitati cum ar fi vapori de hidrogen.Exista mai multe dispozitive cu vapori de hidrogen care se monteaza in porbagaj si conectat la motor iar cand deschizi motorul prin electroliza se produc vapori de hidrogen si fac sa consumi cu 30% mai putin.Aceste dispozitive sunt de cautati pe internet si merg cu apa.Mai se poate modifica si motorul ganditi-va ca masina calculeaza fluxul de aer nu si calitatea aerului.Economia este pe consum asa ca.........fiecare cum se descurca.


Un video hidrogen http://www.youtube.com/watch?v=GMpACI7tFzs#t=133

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan, vad ca si tu tot motor AZD ai. La ce turatii schimbi de ai scos consum de aproape 8% in oras? Eu am incercat sa schimb si la turatii mai mici, si la mai mari, dar consumul tot ata. Mai mic de 10 nu am putut scoate. Si mentionez ca nu apas acceleratia ca turbatul, nu-mi place sa ma duc cu viteza mare in oras, ca nu se stie, mai trebuie sa te si opresti. Asa macar la 50 nu fac masina praf. Am incercat sa urc mai spre treptele superioare, dar in 45/55 se simte ca masina se chinuie, si nu trage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de consumul dintre golf si Bora, parerea mea e ca nu trebuie sa se vada diferente. Ele sunt insa sunt f mici, ca si cum ai merge cu un golf cu rezervorul pe un sfert sau pe trei sferturi, ceva-n genul. Deci insesizabile.

Dar, alta e diferenta cand masina e incarcata, cum in Bora poti baga mai multe bagaje, atunci si consumul poate fi sa zic cu cca 0.5 L mai mare ma refer extraurban.

 

Eu schimb in functie de ce vreau de la masina, daca vreau sa am demaraj la 3000 sau mai mult, depinde de cat de repede vreau sa accelerez, daca merg linistit si dupa schimb nu mai trebuie sa accelerez, undeva peste 2000.

O masina este considerata subturata in momentul in care acceleratia este prea mica pt sarcina pe care trebuie sa o suporte, astfel incat incarcata si sau in rampa, e subturata sub 2500 ture, in schimb pe drum drept, viteza mica, masina usoara si fara nevoie de acceleratie, poate sa nu fie subturata la 1500 ture spre exemplu.

Ca idee,  nu e bina sa scazi cub 1200 sub nici o forma.

Dar desigur, daca merg cu 20 la ora, turatie pana in 1500 ture si vreau sa o calc, eu prefer sa opresc masina, dat 1-a si plecat frumos de pe loc, nu calcata acceleratia si sa o simti ca se chinuie.

 

Dar repet, nu conteaza turatia (asta sa nu treaca nici chiar de 3000 ture) cat conteaza stilul de acceleratie si anticiparea traficului, respectiv mentinerea acceleratiei astfel incat sa nu fie masina usor accelerata, ci sa ai exact pedala cat sa mentii viteza constanta.

Dar asta se castiga in timp, depinde de la masina la masina smdp.

 

Odata adoptat un stil de consus defensiv, poti avea surprize placute si din partea unui benzinar legat de consum, asta neinsemnand ca adopti un stil de mers mosnegesc.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai raspuns nimeni.La 1.6 variant se poate scoate 10-10.5 in oras ? Ma intereseaza pe viitor combinatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai raspuns nimeni.La 1.6 variant se poate scoate 10-10.5 in oras ? Ma intereseaza pe viitor combinatia asta.

 

Variant,  aia e combi daca nu ma insel. A avut o cunostinta de a mea mai demult, nu sint sigur din ce an, dar in oras scotea 8-9l/100 . Acum.. depinde si de cati ani are masina, cat de forjat e, stilul de condus. Asta a fost acum vreo 4-5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danutz, am gresit eu in ultimul meu post scriind diferente in Golf si Bora in loc intre hatch si variant.

Teoretic, cu masina pana in incarcare medie, nu ar trebui sa existe diferente.

Ele sunt, orice kg teoretic afecteaza consumul insa este neglijabil.

Doar la incarcare maxima, prin simplul fapt ca intr-un variant poti baga mai multe lucruri decat intr-un hatch, iti va creste consumul, dar acesta nu trebuie sa fie semnificativ mai mare, sa zic pana in tr-un litru in oras si 0.5 l in exterior.

 

Deci in mare, un variant iti va consuma tot cam la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahhaaa am inteles.Deci un variant consuma la fel in viata de zi cu zi si un pic mai mult in vacante.Perfect :) Multumesc pentru informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahhaaa am inteles.Deci un variant consuma la fel in viata de zi cu zi si un pic mai mult in vacante.Perfect :) Multumesc pentru informatii!

7-8 litri exterior,

10 litri interior.

pe exterior poti scoate mai putin de 7% daca nu depasesti 110km.

am avut un seat leon 1.6.

cu parere de rau si cu riscul de a fi contrazis,nu as mai da banii,niciodata pe motorizarea asta.

consum imens pt. performantele oferite

Modificat de Prazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine dar eu vreau combinatia asta + gpl , iar un 12 litri de gaz in oras mi-ar conveni plus ca sunt motoare mai simple si nu ai atatea batai de cap ca la diesel.

Poate la anul se va intampla asta si nu in Romania ci in Republica Moldova....iar acolo pentru motor de 1.9 taxa este de 3000 (mii) de euro , caci nu e ca in Romania cu noxe , euro12345 , etc. e taxa standard pentru motorizari pana la 1.5 si pana la 2.0 , iar pentru benzina taxa e undeva intre 1400-1500.

Plus ca nu poti inmatricula masini mai vechi de 10 ani......deci sper ca la anul voi gasi un golf 4/seat leon cu motor 1.6 din 2005 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca imi vor sari multi in cap, dar daca vreti un benzinar mai putin gurmand, (din generatia Golf 4, normal), indreptati-va spre FSI. Bineinteles, in toate mintile lui! Iti cam trece de montat GPL (cost imens al instalatiei, dar si consum decent pe benzina). Puterea este suficienta. Practic, mie imi lipseste doar cuplul diesel-ului la turatii mici, dar te obisnuiesti si cu asta... in rest sunt chiar multumit de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic

Haideti, să statuăm un fapt.

Cuplul mare la turații mici este dat de supraalimentare și nu pentru că ar fi o veleitate a motorului diesel.

Ca exemplu să ne raportam la un diesel aspirat care deși e diesel, are doar 125 nm de la 1600 rpm pe o cilindree de 1.9 litri. în timp ce un 2.0 aspirat benzină are 170 nm de la 2400 rpm

 

De aceea spun, lipsa cuplului la turații mici este din cauză că motorul tău este aspirat și nu din cauză că este cu aprindere prin scânteie.

 

Există pe audi motoare pe benzină supraalimentate de 1.8 care dezvoltă 320nm de la 1500 rpm și se poate urca la valori și mai mari.

 

Din câte îmi aduc aminte parcă Blitz  a avut fabia 1.9 sdi. el vă poate spune exact cum se simte un diesel aspirat față de un diesel supraalimentat. Eu personal am condus un polo 1.9 sdi și am simțit diferența de la prima pedală

 

Concluzia mea după ce am condus mașini echipate cu toate tipurile de motoare prin scânteie, cu autoaprindere, aspirate, supraalimentate este următoarea:

Otto aspirat este superior dieselului aspirat, ca performanțe, dar consumul este mai mare.

Otto supraalimentat este peste diesel supraalimentat, cu aceeași mențiune privind consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de consumul extraurban, de acord, nu se obtine consum mic la viteze mari, insa, pe mine m-a trecut frenezia vitezelor mari.

Cu exceptia depasirilor unde o calc cat trebuie, am multumesc cu vitezele legale.

Insa ce ma irita sunt acele viteze chiar de 30-40 prin sate de cativa km.

Acolo se pierd timp si nervi si recunosc incerc sa le strabat macar cu 70-80.

 

Dar realist acum, merita sa o forjezi obtinand un consum mai mare de carburant, o uzura mai mare a masinii in general, inclusiv a pneurilor pt o diferenta sa zic de 20-30 minute asta pt o distanta de 400 km, iar ca timp undeva la 5 ore vs 5 ore jumatate?

Eu va spun ca nu, desigur sa nu fie o situatie de viata / moarte, altfel va spun ca nu merita sub nic o forma.

 

Am mers destul in in Gemrania si va spun ca am ramas stupefiat initial de calmitatea si relaxarea cu care se conduce ascolo, am ramas surprins sa vad o gramada de masini ce merg pana in 120 chiar pe tronsoane de autostrada unde o poti calca legal in nesimtire.

 

Plus, eu unul sincer, am oroare in special la drumurile proaste si din pacate sunt o gramada de drumuri pe care nici cu 60 nu merita sa mergi. Exemplu Bacau-Onesti, unde pe langa gropi mai ai si o puzderie de denivelari ce sincer nu fac bine nicidecum masinii. Si chipurile e si drum european.

Dar, repet, diferenta intre a te grabi si a scoate un consum de 7 si a merge strict in limite legale insa sa scoti 5.5 e f mica ca timp si nu merita uneori sa te expui unor riscuri indeosebi daca transporti si persoanele dragi tie in masina.

 

Dar, avantajele motorizarilor aspirate vis a vis de dieselurile turbo sunt mai mari decat dezavantajele date de consumul marit, asta desigur sa adopti un mod de condus prielnic acestei motorizari.

Pt Romania e un motor perfect, iar cei ce au problema consumului il pot trece pe gaz si vor obtine un pret per km mai avantajos decat unui diesel, asta la o fiabilitate marita, la probleme mai mici, la costuri de intretinere si chiar de reparatie mult mai mici decat in cazul unui diesel turbo.

 

Nu e un motor potrivit pt flote, acolo e alta poveste, alte cerinte si un altfel de mod de a conduce.

 

 

Legat de motorul FSi, prima generatie, din pacate prezenta si pe golf 4, are ceva pbme cu etanolul, adica nu suporta sub nici o forma proportie mai mare de 10% in combustibil, fapt ce il face mai putin potrivit pt tendintele industriei.

Din pacate e unul din putinele motoare de dupa 95 care nu e potrivit pt o concentratie mai mare de 10% de etanol in benzina.

http://mediu.minind.ro/Compatibilitatea_autovehiculelor_cu_benzina_E10_si_cu_motorina_B7.pdf

 

Iar daca se ajunge acolo incat sa conteze diferenta mica de consum in favoarea FSI-ului, va spun ca nu e o alegere prea buna pt ca, daca cumva se doreste trecerea pe gpl, aceasta se poate realiza insa la costuri cu mult mai mari decat pe un mpi.

Deci per total, nu-i contest tehnologia, insa nu-l consider un motor mai bun decat mpi-ul. Desigur, strict varianta aspirata, cea turbo fiind o capodopera.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna,

la un vk golf IV 1.6 105 CP la un mers normal, in oras, cam la ce turatii schimbati treapta de viteza ?

Sub ce turatii nu e bine sa tii masina?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turatia se schimba in functie de cata acceleratie vrei sa imprimi masinii.Poti fi subturat la 2000 precum poti sa nu fii la 1500.

 

Regula zice ca sub nici o forma nu e voie sa ai sub 1200 rpm.

La o aceelerare normala, e bine sa se schimbe treapta la 2500-3000 in accelerare iar inainte de ultima treapta cand practic se mentine doar viteza si nu se mai accelereaza se poate schimba si in jur de 200, dar repet sa se mentina doar viteza sa nu fii in regim accelerat. Astfel, chiar daca vei avea putin sub 2000 ture nu vei fi subturat. Desigur, daca vrei sa accelerezi automat se retrogradeaza o treapta si accelerezi.

Dar, de regula poti sta intr-o treapta atat timp cat esti sub 3000 ture. Peste, indeosebi pe drum drept nu are rost sa tii turatia.

 

Daca vrei acceleratie ai puternica, usti in rampa de regula e bine sa se schimbe in jur de 3000 si peste, pt ca in acele momente la sub 2500 ture cam esti subturat.

 

Deci, la acceleratie constanta, poti avea fara pbme 2000-1800 ture, sub doar cand traficul o impune ( treb sa mergi cu a 2-a la 20 la ora, nu ai ce face vei merge la 1500 ture insa dozand extrem de fin acceleratia, nicidecum sa fortezi).

Cu timpul o as simti masina si vei devea cum ii place si ce regim ii e prielnic, insa ca sfat, in exterior, daca vrei sa te angajezi in depasire, sub 3000 ture eu nu te sfatuiesc sa ai , ba din contra, pe la 3500 ture poti sa-i dai talpa si vei vedea ca masina va reactiona f bine, fara pic de ezitare.

Daca vei face acelasi lucru la 2000- 2500 ture vei vedea ca va raspunde mult mai lent la acceleratie.

E si normal la un motor aspirat.

 

Eu de regula in depasire plec de la min 3000 si ma duc in jur de 4500 sau peste daca treb sa depasesc in forta.

 

In oras poti merge f bine si cu a 5-a la 60 insa doar la mers constant, altfel vei merge cu a 3-a sau a 4-a in fct de cum cere traficul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tg.Mures - Albena si retur, total 1348 km, viteza medie 75 km/h, consum mediu 6,4 l/100km (metoda plin, plin mi-a indicat 6,32 l/100km) in conditiile in care pe autostrada am mers constant cu 130 - 140 km/h.

Busteni -Tg.Mures, 208 km, viteza medie 63 km/h, consum de 5,7 l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf IV 1.6 2 usi, 105cp, benzina MOL 95, ruta Bucuresti - Campina si retur, consum mediu 5.6l/100km. Fara scos pe liber. Viteza 90-100km/h pe DN1, constant, drum lejer.

 

Aceeasi masina in Bucuresti, imi scoate consum de 9-9.5% frecvent. Mi-a scos si un fabulos 11.5% la un moment dat...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre benzina mol 95? Mie pe capacul rezervorului imi scrie ca tre sa bag de 98, si 95 numai in caz de nevoie urgent. Eu scot in oras frecvent peste 10. Schimbat turatii intre 2500/3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!