Jump to content

Passat B6 Cu Motor Diesel 2.0 Tdi Cr (common-rail)


c_liviu
 Share

Postare recomandată

Alt schimb, cu alt ulei si filtru nou?

Azi l-am pus pe asta, ma gandesc totusi ca daca au intrat 4L acum, a fost scos tot ala vechi...

Joja unde intra in baia de ulei? Intra in dreptul busonului, unde este mai adancita baia?

Uleiul de la filtru l-am scos...

Modificat de razu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baia e plana,inclinata in spate ,nu are scobitura unde vine joja .

joja e in fata ,busonul in spate.

Asta e singura varianta ,daca nu o accepti ...iti asumi riscul

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il schimb, mai cumpar 3 L ca mai am 1L in bidon, asta are specificatia 507.00? Vad ca nu scrie pe bidon, la ala de 5L scrie...

1221.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu scrie pe bidon 507.00 nu-l pune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit acum si cu 507.00, mersi frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua .

Sunt interesat da achizitionarea unei masini din grupul wag avund acesta motorizare . Desi sunt proprietar de golf 4 AXR de peste 10 ani ( neavand nici o problema cu acest tip de motor ) , intentinez sa trec mai sus cu anul de fabricatie si anume la 2010. Pe scut am gasit un pasat variant an 2010 , avand codul motorului CBAB.

Masina are momentan 240.000 km .

Vreau sa aflu ceva pareri despre acest tip de motor .

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e fabricat inainte de 04.11.2009 pot aparea probleme la axul pompei de ulei, apoi trebuie verificat daca exista span de la pompa de inalta presiune. Cam astea sunt problemele care pot crea gauri uriase in portofel. In rest e dupa noroc, in functie de cum a fost intretinuta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.01.2016 at 9:55 PM, DiLivio said:

Începând cu data de 04.09.2009 s-a montat axul de 100 mm.

Pana la urma care este data de la care s-a trecut la ax de 100 mm la pompa de ulei, 04.11.2009 sau 04.09.2009?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

04.09.2009, scuze de eroare. La repezeala am gasit cu cateva pagini in urma data de 04.11.2009 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este seria de sasiu , nu stiu exact data fabricatiei pe geamurile masinii apare 2010, daca ma poate ajuta cineva cu identificarea mai multor informatii din seria de sasiu.

WVWZZZ3CZAE189261

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara

Se poate sa primesc datele de contact ale unui mecanic sau coleg din Bucuresti care a executat modificarea axului la pompa de ulei pt un motor CBAB ?

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, deși nu e topicul principal dar a fost atins subiectul, mă interesează daca sunt cazuri de CR tip CBAB dinainte de 11.2009 la care a căzut acel ax hexagon - cel de 77 mm - ce antrenează pompa de ulei si la aprox cați km. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cade la aprox 250/350 mii km ,am avut cateva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat timp e bine de verificat axul daca a fost schimbat cu piesa originala? O sa mai tina 250.000km cel nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata uzat hexagonul interior degeaba pui ax nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi scapa ulei pe la baie , la buson mai exact ... din ce am inteles nu rezolv nimic daca schimb doar busonul si trebuie alta baie pt ca cauza ar fi filetul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un buson nou in prima faza. Daca nu se remediaza apeleaza la un strungar, nu are rost sa schimbi baia pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e sparta , daca ar fi alta problema in afara de buson ar fi filetul . Si sa dau filet nou ... mi  se pare improvizatie si nu m as baga... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14.07.2017 at 0:56 AM, DiLivio said:

04.09.2009, scuze de eroare. La repezeala am gasit cu cateva pagini in urma data de 04.11.2009 :)

 

On 16.07.2017 at 3:19 PM, EEXCALADE said:

image.jpeg

Conform etka

 

Pana la urma, este vorba de 4.11.2009 sau 4.09.2009 (al meu e fabricat pe 23.10)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, etka spune 04.11.09. Informatia cu 04.09.09 era de pe topicul cu pompa de ulei. Ar trebui cumva modificata data din acel topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva ETKA online? Ma intereseaza daca la motorul meu () am ax de 100 mm sau de 77 mm, am sunat la 2 magazine de piese si nu se descurca sa-mi spuna.

N-as da baia jos doar pentru o informatie, am inteles ca s-au montat alternativ ambele modele de ax la sfarsitul lui 2009.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e data exacta a fabricatiei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23.10.2009 cf. vindecoderz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!