Jump to content

Diferenta Intre Motorul 1.4 16v 75 Cp Si 1.4 16v 101 Cp Stock


SARBUlica
 Share

Postare recomandată

Pai daca nu intereseaza codul de piesa, de ce mai au cod pe ele si ada se indentifica piesa ? Si noi vorbeam de avu vs axp. Ce cauta awx aici ?

Sent from my  using Tapatalk.

Si acele motoare sunt de pe acelasi tip de masina sau difera ?

Sent from my  using Tapatalk.

Normal ca intre marcile de masini pot diferi.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GOLFISTUL

    19

  • GABIVVX

    15

  • Al Bundy

    6

  • soila

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai sa iti spun eu unde ai gresit.

Colegul de forum a vrut sa stie daca un bloc motor de Fabia 1.4 16 v cu codul de motor AUA,poate fi inlocuit cu un bloc motor provenit de la un motor AXP.

Codul blocului motor pt Fabia din discutie este 036103101AM(pt cutie manuala) indiferent de anul fabricatiei sau de norma de poluare E2/E3.

Blocul motor cu codul asta mai este folosit pe urmatoarele masini:

Fabia AUA

Fabia BBY pana la o anumita serie de caroserie.

Octavia 1 AXP/BCA.

Bora AHW/AKQ/APE/AXP.Aici timp de 1 an de zile au montat alt bloc cu alt cod (doar in 2002)dar nu mai intru in detalii inutile.

Golf AHW/AKQ/APE/AXP.Si aici timp de 1 an de zile au montat alt bloc motor cu alt cod(doar in 2002)

Polo BBY/AUA

Cordoba BBY

Ibiza BBY

Greseala ta consta in urmatorul fapt:

Spre exemplu Lupo este si el echipat cu AUA si BBY(036103101AP) si cu cutii automate AHW,AKQ,AUA,BBY,APE(036103101AN)

Daca motoarele din poza sunt scoase de pe Lupo(AHW) nu mai au nici o legatura cu echiparea de pe masinile care au codul de bloc 036103101AM si despre care noi vorbim.

Astept comentarii si mai ales codurile de piesa din pozele tale(stanga sus,in colt) si apoi daca mai sunt ceva nelamuriri continuam discutia.

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti total pe linga subiect... eu nu am gresit cu absolut nimic, v-am explicat, v-am dovedit cu poze la care nici nu v-ati uitat, nu mai are rost sa continui discutia.

 

Omul a intrebat daca poate inlocui AUA cu alt cod de motor, concret, poate sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lesin de ras.. :lol:

E simplu,daca alege un motor de pe o masina din cele enumerate de mine...merge 100%.

Ce draq e asa greu de inteles ca daca el isi ia un motor AUA/ AHW de pe un Lupo nu o sa se potriveasca

Vezi k e posibil sa pierzi bani cand ai comenzi la motoare...sincer. ;)

Hai sa zicem ca noi suntem pe langa subiect,dar si astia de la Volkswagen sunt tot asa paraleli?

Facem cum vrei tu,eventual imi dai seriile de caroserie de la masinile de pe care provin motoarele respective sau imi dai codurile de piesa de pe bloc si eu iti spun de pe ce masini provin.

Ce draq e greu de inteles in faptul ca sunt coduri de motor(APE,AXP,AUA..etc)la care blocul difera putin si au coduri de piesa diferite in functie de pe ce masina provin si in functie de cutia de viteza..manuala sau automata?

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici material didactic care e bine de retinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiriaccostica

   Va multumesc pentru sfaturile voastre ca am aflat destul de multe lucruri noi pentru mine,dar as mai avea o rugaminte ca voi  santeti vechi pe forum .

    Se pare ca trebuie sa achizitionez un motor 1.4 16v aua masina este an fabricatie 2002 poate i-mi dati niste sfaturi.

  Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza seria de caroserei a masinii tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine pt dvs dpdv financiar, tehnic si a evita problemele de la RAR este sa montati tot AUA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiriaccostica

   Tocmai de aceea caut tot aua ca sa nu ma compli si cu RAR plus cablajele si calculatorul ma gandesc ca nu se mai potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna este bine sa se pastreze codul motorului, daca schimbati codul va trebui sa va prezentati la omologare artizanala si taxa este in jur de 900ron. Schimbare motor cu acelasi cod taxa 140ron.

Materialul didactic este pt cei care vand ulei si antigel, au nevoie de serie de caroserie pt a identifica ce culoare are antigelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu identifici piesele dupa cod sau serie de caroserie ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna este bine sa se pastreze codul motorului, daca schimbati codul va trebui sa va prezentati la omologare artizanala si taxa este in jur de 900ron. Schimbare motor cu acelasi cod taxa 140ron.

Materialul didactic este pt cei care vand ulei si antigel, au nevoie de serie de caroserie pt a identifica ce culoare are antigelul.

:lol: stai linistit ca ai tras si tu un ochi pe materialul ala si ai mai invatat ceva.

Vezi ce recomanzi omului apropo de motorul AUA pt ca este posibil in cele din  urma sa ia un bloc motor de pe un motor AUA si sa nu se potriveasca.

Daca tot spui omului ce bloc motor sa achizitioneze (AUA) da-i informatia exacta si detaliata:sa fie de pe masina modelul x cu transmisie x.

Pai daca tu nu stii (cu toate ca dezmembrezi masini si e mult mai usor sa vezi reperele) ca exista coduri de motor identice dar care au blocul motor diferit in functie de pe ce masina provin,si tu ai spus ca te ghidezi doar dupa codul de motor si nu conteaza numarul piesei.....mai pot sa comentez ceva?

Ti-am spus si o repet,da-mi codurile de piesa de pe cele 2 blocuri motor din pozele tale si eu iti spun de pe ce masini provin....asta asa ca fapt divers sa vezi ca si astia care vand antigeluri si uleiuri dupa codul de piesa si dupa culoare...se mai pricep si ei la piese si identificari.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!  Diferenta practica intre motoarele 1.4  55kw si 1.4  74kw este plaja de turatie unde dezvolta puterea mai mare,primul e mai puternic intre 2000 si 4000rpm (e ok pt mers economic) iar al doilea este mai puternic intre 4000 si 6000rpm dar nu cred ca merge nimeni asa turat cel putin in oras..

75vs101.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Ai idee daca practic sunt si alte diferente? Adica ax cu came, pistoane, etc.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
misu ploiesteanu

salutare,

am si eu o intrebare;

-un asemenea motor de 1,4 75cp din 2010 cu 100000km poate fi considerat fara uzura accentuata? intreb pentru ca am gasit un beetle din 2010 cu aceasta motorizare si sunt tentat sa o iau pt sotia mea. eu consider ca fiind incepatoare ar fi o masina buna...

 

p.s. ce norma de poluare ar avea? cel care vinde spune euro 6 dar nu cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!