Jump to content

Cum Se Regleaza Ambreiajul?


cristy_stefan
 Share

Postare recomandată

sal , am si eu o problema am schimbat de curind kit-ul de ambreiaj si acum cursa pedalei prima jumatate moale si citeodata se blocheaza pedala , sa fie din cauza cablului care este cu autoreglaj.Am tras de cablu de linga furca si merge foarte sus si citeodata se blocheaz in pozitia care trebuie , va rog putin ajutor daca se poate .Am golf 3 de 1.6 din 94

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ALEKS

    11

  • lupo_bv

    9

  • iulius473

    5

  • phun

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca verificarea cablului se intampla ca in atasament (dupa ce tragi de vreo 4-5 ori de parghia de debreiere in sensul sagetii este normal sa se blocheze in pozitia de lucru - este un semn ca autoreglorul merge) atunci nu este el de vina. Dar chestia asta trebuie sa se intample de fiecare data nu numai cand vrea el si dupa ce dai vreo 5-6 pedale trebuie sa-si dea drumul din nou.

In ce pozitie se blocheaza pedala?

Daca ai dubii mai bine il schimbi pt ca risti sa strici ambreiajul (numai sa pui unul de calitate, ceva gen Sachs)

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, acum o sap, mi a sarit ambreiajul, a scapat siguranta de prinde cablul de ambreiaj, m am dus am facut alta siguranta dar am facut o umpic gresit adica cu gaura aia mai mica decat cealalta si nu mai trece cablul deloc, ideea este ca mi a ridicat furta aia mai sus, si imi tine abreiajul foarte sus, cum as putea sa il fac sa tina macar la jumate. se poate lasa ambreiajul mai jos din cablu sau din alta parte fara sa mai dau cablu jos de pe furca sa fac alta siguranta si asa mai departe. specific ca am un golf 3 1.8 cod motor abs si cablu de ambreiaj autoregrabil, kit de ambreiaj este aproape nou deci nu de acolo mi ar tine sus.  .... ?? deaspura furci pe cablu am vazut ca are doua chesti care se invart, conteaza cum sunt alea puse ... (am pus poza cu chestiile :)) ) 

post-100126-0-91219500-1367584539_thumb.

Modificat de rob3rt17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca am cablu autoegalbil, in cat timp ar trebui sa se regleze ?? sau am mai auzit o varianta, daca am modificat cablu pe furca, ar fi foarte tare si ar tine sus (ca in cazul meu) pana se obijnuieste volant cu el .... daca da, in cat timp ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ţi-a sărit cablul înseamnă că s-a destins, trebuie întâi să-l comprimi la loc să poţi pune banda aia albă la loc, apoi îl montezi şi scoţi banda.  trebuie să se regleze imediat, iar faza aia cu obişnuitul volantei este poveste (se obişnuieşte până se strică discul). Dacă nu poţi face verificările de care povesteam mai sus nu este în regulă, discul va merge într-o uşoară patinare şi se va uza destul de rapid.

Citeşte şi pdf-urile pe care le-am pus aici

http://vwforum.ro/topic/44097-cum-se-regleaza-ambreiajul/?p=1617199

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! am patit o problema: stergand motorul am observat cablul de ambreiaj care era destul de slab si am tras putin de el, mai exact de invelisul negru. Nu am tras tare, doar cat sa se elimine jocul ala mic, nimic grav la prima privire. Cand am urcat in masina am observat ca pedala statea mult mai sus decat de obicei iar in sarcina ambreiajul isi face treaba tocmai sus in primii cm de apasare, restul cursei de 1km fiind degeaba. Ce pot sa fac sa tina mai jos si sa se scurteze in special cursa lui? Am senzatia ca dau cu genunchiul in volan cand ridic piciorul sa apas ambreiajul. Mentionez ca nu e reglabil sau cel putin asa cred.

 

In sensul sagetii rosii am tras si a venit dupa el si parghia/tija aia care intra in cutie iar apoi cele de mai sus. in cealalta imagine e genul de cablu de pe masina mea, vento 1.6 ABU. Multumesc anticipat!

post-131369-0-85714500-1412348338_thumb.

post-131369-0-98900100-1412348498_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Am slabit cablul apasand pedala, am blocat tija care intra in cutie cu o pana si am dat eliberat pedala. Sare singur la urmatoarea pozitie (un scat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, de curand am schimbat ambreiajul la masina si imi tine sus de tot , ambreiajul este sachs  , cablul de la ambreiaj are un burduf de cauciuc la intrarea in cutie se poate regla?  La inceput cand la montat imi patina si dupa 5 minute de mers cu masina a inceput sa isi revina , Acum nu mai patineaza dar imi tine sus. Pot sa  fac ceva sa nu mai tina sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea că este cu autoreglor, dar neapărat verifică funcţionarea acestuia (citeşte cu atenţie ce scrie la pag. 108 despre asta). Dacă are jocul ăla problema nu este la cablu.

 

PS. Sper că ai îndepărtat banda aia de plastic

Pages from 08 - Ambreiajul.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cu atentie ce miai trimis si o sa o pun in practica maine :D . Despre ce banda este vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autoreglorul vine blocat cu o banda sau un manson care se scot obligatoriu, dar numai după ce a fost montat cablul

post-40889-0-92006700-1437771727_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa da am scos mansonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare .

 Am si eu un golf 3 1.8 Benzina de 90 cp Cod motor ABS . Ambreajul prinde foarte sus (3 Cm)  incepand din treapta 3 patineaza daca accelerezi prea brusc. Se poate cumva regla din cablul ce duce in cutie sa prinda mai jos ? Sau nu are nici un reglaj ?  

 Daca ridic capota si apas cu mana pe parghia aia se duce mai jos . Nu elibereaza de tot .

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce tip de cablu de ambreiaj ai. Daca inca mai e cablul original acela e cu reglaj automat, deci nu se mai poate face nimic, ambreiaj obosit, necesita schimbare. Daca a fost schimbat cu unul cu reglaj manual, atunci se mai poate regla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un kit ambreiaj pentru golf 3 1.9 tdi ... Vine pe 1.8 benzina ? Poate vine doar discul . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca se potriveste. Verifica codurile de pe ambele piese. Daca codul e identic, atunci piesa se poate inlocui.
Sau cauta pe net daca e acelasi kit de ambreiaj pentru cele 2 motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!