Jump to content

Filtru diesel de particule - DPF


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Exista la un service in Banesti(Prahova pe DN1) o masinarie care regenereaza dpf, nu stiu multe detalii, dar stiu sigur ca exista, merita sa le faci o intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am DPF-ul infundat. Colegul pronet a sugerat o scanare cu VAG-COM.

Ne-avind experienta, l-am solicitat tot pe pronet sa ma ajute.

Diagnoza rezultata:

1 Fault Found:

009263 - Diesel Particulate Filter (Bank 1): Restricted/Clogged

P242F - 000 - - - MIL ON

Freeze Frame:

Fault Status: 11100000

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 1

Mileage: 155756 km

Time Indication: 0

Date: 2010.06.06

Time: 07:54:59

Am incercat regenerarea activa in mers a filtrului de particule conform instructiunilor din manual. Rezultatul: nu se mai regenereaza.

Aveti cunostinta daca se poate trece la regenerare fortata VAG-COM-ul in situatia in care filtrul este infundat 106%?

Exista vreun risc daca procedam asa? Va rog sa ma contactati si prin PM.

Va voi fi recunoscator pentru sfaturile primite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu ajutorul colegului TURBOCHIP am reusit regenerarea DPF-ului, chiar daca a fost incarcat 106%.

Cum putem evita pe viitor situatii similare (infundarea filtrului de particule)? Orice sugestie va fi binevenita.

Multumesc tuturor.

PS. Am warn 20% fara sa stiu cu ce am gresit. Ma ajuta cineva sa inteleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da detalii legat de regenerarea din soft ? Banuesc ca e vorba de un VAG COM mai nou , sau....?

Dupa regenerare care era procentul de incarcare ?

Cred ca ar trebui sa mai faci o diagnoza dupa aprox 150-200 km doar in oras , si apoi 10-20 km pe un drum unde sa creezi toate conditiiile unei regenerari "naturale " .Daca da un grad de incarcare de peste 50% , e clar ca e ceva in neregula . Cati km ai ?

L.E.Da click pe cei 20% si ti apare motivul warn-ului

Modificat de alc2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
andrei.toledo

Salutare!

Un prieten si-a cumparat un Audi A4 B7 Avant din 2007 luna 11 cu motor 2.0 TDI cu DPF.

Pe drumul spre casa dinspre Alba Iulia , dupa 130 i s-a aprins martorul DPF insotit de spirala si de martorul motor.

Cand a ajuns in oras m-am uitat cu VAG-COM-ul si filtrul era infundat la 65%.Ziua urmatoare i-am facut o regenerare cu VAG-COM-ul si a scazut la 0%.M-am mai plimbat cu el de la Braila pana in Galati si cand am coborat avea 5% gradul de infundare.

Acum m-a sunat ca i s-a aprins iarasi martorul DPF si are in jur de 150 de km efectuati de la regenerare.Sa mai incercam o regenerare fortata?Eu l-am sfatuit sa incerce o regenerare normala si sa vedem dupa.

Eroarea stocata este urmatoarea :

008194 - Particulate Trap Bank 1: Efficiency Below Threshold

P2002 - 000 - - - MIL ON

Freeze Frame

Fault Status: 11100000

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 1

Mileage: 124395 km

Time Indication: 0

Din cate am citit pe topic ar putea fi vorba si de un senzor G450.Stie cineva daca in acest caz are vreo implicare acest senzor ?Care este costul acestui senzor sau al filtrului de particule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare mea este ... daca mai are filtru de particule ... sa nu fi fost scos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de verificat si tipul uleiului folosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Parerea mea este ca filtrul de particule este acolo din moment ce se regenereaza.

Uleiul trebuie schimbat.Abia a luat masina si o revizie este obligatorie.Puteti recomanda un ulei pe care sa il puna ?

Motor 2.0 TDI 140 de cai multitronic 7 trepte , 140k km.

Modificat de andrei.toledo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei sa respecte norma VW 507.00 necesara pentru 2.0 TDI DPF, dupa cum ii scrie si in manualul de utilizare. Acuma ce marca... parerile sunt impartite si fiecare are opina lui personala. Majoritatea cred ca folosesc Castrol EDGE 5W30 si Mobil. Asta nu inseamna ca nu mai sunt si alte o gramda de branduri. Daca ai bani (deoarece costa 16 E/l), gasesti si esti conservator cu chestiile originale poti baga VW Original Motor

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am recomandat sa se verifice uleiul, la norma ma referam

utilizarea unui ulei incompatibil poate duce la imbacsirea DPF-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
andrei.toledo

A schimbat si uleiul.A pus ulei nou Castrol pentru motoare cu DPF.

Inainte de schimbarea uleiului martorul DPF-ul se aprindea dupa 130-140 km.Dupa schimbarea uleiului si o regenerare martorul s-a reaprins dupa vreo 250 de km.

Acum o saptamana a venit la mine cu masina sa ii dezactivez martorul de centura.In acelasi timp m-am uitat si la gradul de incarcare al filtrului.Era 24% , masina mergea ok si martorul nu era aprins.

Ziua urmatoare m-a sunat si mi-a spus ca i s-a aprins martorul.Cand m-am uitat cu VCDS-ul gradul de incarcare era 17%.Intrebarea mea este cum de la 24% era stins si la 17% i s-a aprins ?

Mentionez ca de cand a cumparat-o i-am facut in jur de 5 regenerari normale , fara VCDS , iar dupa cea de-a doua regenerare eroarea a incetat sa mai apara.Pur si simplu apare martorul DPF dar nu este stocata nicio eroare.

M-am interesat si de senzor , este in jur de 215 lei.Schimbarea acestuia ar aduce vreo imbunatatire?

P.S : o alta cunostinta are A6 din 2008 cu acelasi motor nu are aprins niciun martor iar nivelul de incarcare este 30%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

help! La un Passat dsg 2.0 tdi 170 cp a aparut de vreo 2 zile simbolul filtrului de particule in bord. In urma cu alte 2-3 zile a aparut o eroare si am fost sa o scanez la un Bosch service ==> clapeta acceleratie blocata pe deschis. Mi s-a spus ca nu e f grav mai ales daca motorul trage in continuare bine asa ca am lasat-o asa.

Azi am incercat in2 randuri sa execut procedura pentru regenerare filtru: am mers vreo 15- 20 km cu 55 - 70km/h si 2500 - 3000 ture.

Nimic. apoi inca vreo 65 km din care vreo 40 am mers 2500 ture in S cu a patra si 80 km/h apoi in S cu a 5 a tot pe la 2500 ture...

nimic!!!

tot sta aprins martorul din bord!

Ce fac? M-am saturat de mers!

Masina are 55.000 km. O folosesc de vreo 5000 - 6000 km - majoritatea in oras - in D (deci pe la 1200 - 2000 ture)

Modificat de vip0007ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna recomandare e urmatoarea:

- fa o vizita la service sa-ti faca regenerarea filtrului si apoi alimenteaza cu un combustibil mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate acest topic sugereaza ca masinile cu DPF NU POT rula prin Bucuresti!

Dar, solutii sunt cam putine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exagerezi .. eu de 60.000km nu mi sa aprins niciodata dpf.. nu ma incurcat niciodata cu nimic...este inexistent pt mine, dar intradevar o calc nu dorm cu ea la 1800 de ture...la 3.000 schimb deobicei, schimb si la 4500 daca am chef n-am nici un stres . doar ca sa pun lichid de parbriz deschid capota in rest .......

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil lal postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa discutam cu date ingineresti.

Nu rezulta din profil ce tip de motor ai? Vedem doar ca ai 2.0 TDI. Ce putere are motorul? Ce cod?

Astazi am mers 10 km cu motor BMP prin Bucuresti si mi-a crescut Ash deposit mass load de la 13,8 la 15,4.

Ce consum ai la 3000 de ture? Masina este 4Motion? Are DSG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am avut probleme cu filtrul de particule. Motor 2.0 BMR, 170CP, DSG. Din cand in cand turatia creste automat pe la 1000, presupun ca atunci se face regenerarea.

In rest...mers normal, turatii obisnuite. Consum in oras cam 9l/100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am si eu un prieten caruia i se cam duse DPF-ul.

Am sunat la Midocar....9300RON cu piese la schimb si cam dublu fara piesa de schimb.

Ma poate ajuta cineva cu codul acestei piese sa incerc sa o gasesc mai ieftin prin Germania?

E un passat de 170HP (cutie manuala) din iunie 2006 daca vreti va dau si VIN-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza Tipul de motor si VIN.

Precizeaza daca e 4Motion si daca are DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca i s-a dus DPF-ul? Ce eroare ii da pe vag com? Am un prieten care la fel i s-a spus - "e mort, trebuie schimbat". Am depistat insa ca niste "mecanici" tare priceputi mai ales pe parte electrica, ii anulasera EGR-ul si DPF-ul. La EGR s-a rezolvat repede, dar la DPF a trebuit dat scutul jos si cautat mufa care era decuplata - este pe partea dreapta, fixata langa amortizor. Dupa conectarea mufelor, stergerea erorilor si regenerarea filtrului, a mers brici masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul e BMR 2.0

Nu are Dsg am scris ca e cutie manuala. Vin-ul il am la birou:((. Sun si il aflu. Pun Vin-ul aici? Sau iti trimit pm cu el?

Nu e 4x4. Dupa primele simptome e dpf- ul care nu se mai regenereaza daca urmeaza pasii necesari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce are incarcare filtrul? Incearca o regenerare fortata din vag com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarcarea filtrului nu o stiu. A avut multe erori de filtru in ultima perioada, dar isi revenea daca facea regenerare.

La penultima insa a fost la midocar si i-au zis sa se astepte la un dpf.

Acum are becul de dpf si spirala aprinse.... Numai ca e in provincie... La Calarasi....fara vag si alte minunatii. Asa ca regenerarea fortata din vag.....pofta'n cui

Am vin-ul daca il vrei si poti afla codul piesei

Modificat de vwalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domilor, salvati-ma!!!!

Am un Passat B6, 2.0tdi cu DPF, tip motor CBA

Am urmatoarea eroare:

Wednesday,24,November,2010,16:05:16:46862

VCDS Version: Beta 912.0

Address 01: Engine Labels: 03L-906-022-CBA.clb

Control Module Part Number: 03L 906 022 CL HW: 03L 907 309

Component and/or Version: R4 2,0L EDC G000AG 2644

Software Coding: 0000078

Work Shop Code: WSC 84224 408 739910

1 Fault Found:

009263 - Diesel Particulate Filter (Bank 1): Restricted/Clogged

P242F - 000 - - - MIL ON

Readiness: 0 0 0 0 1

Am urmat o regenerare de urgenta cu ajutorul VAG-ului si am plecat la drum...dupa vreo 20 km in care am tinut-o numai in 2000-3000rpm, nimic!!!\

Ce mai urmeaza acum???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum are becul de dpf si spirala aprinse....

La fel era si la amicul meu - DPF-ul si spirala aprinse. Sa verifice si senzorul G450-cand are posibilitatea sa utilizeze un vag com.

@KHATHERR-ai respectat conditiile pre-regenerare (temperatura gaze evacuare 700 C, etc) ? Cand ai incercat sa faci regenerarea fortata se modifica valoarea de incarcare a DPF-ului?

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!