Jump to content

Filtru diesel de particule - DPF


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Incearca o regenerare fortata. Am regenerat masini cu filtru incarcat 197-a fost valoarea maxima regenerata. Exista si riscuri bineinteles. Daca esti atent si monitorizezi parametrii nu e nici o pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu fie defect senzorul G450 ...daca e cel fabricat in SUA - mai mult ca sigur, te-a lasat. In acest caz, trebuie inlocuit, dupa care se face regenerarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe tester aparea ca filtrul e plin 18% :) Si in conditiile astea, tot am avut 1-2 minute aprinsa "cutiuta" de DPF si indicatie "See Manual". Acum masina merge f bine, sa vedem ce mai apare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la dpf, cum imi dau seama ca isi face regenerarea ? S-a aprins o data martorul dpf si i-am dat cativa km la turatii de 2500 si s-a stins. Acum la relanti masina(golf 6 1.6) are 900 turatii si merge normal zic eu. Cu vag-ul se "vede" cat de plin e filtrul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate vedea cu VCDS gradul de incarcare al filtrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne poti spune pe ce canal. mersi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de motor, generatie...deci, despre ce motor vb , ce cod ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.9 TDI BLS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la mvb 075, pe engine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita regenerarilor dese (la fiecare 40-50km urbani) sunt pe punctul de a da jos DPF-ul. Spuneti-mi va rog: la motorul BMR, exista catalizator separat pe traseul de evacuare gaze? Sau functionalitatea acestuia este suplinita de DPF?

Altfel spus: daca dau jos DPF, este sau nu necesar sa montez un catalizator universal pe traseu?

 

merci

 

PS: am fost in concediu prin tara saptamana trecuta (aprox. 1200 km) si mi s-a aprins de 2 ori martorul de "evacuare gaze" r89emp.jpg plus eroarea urmatoare pe Engine:

 

                Address 01: Engine       Labels: User\03G-906-018-BMN.lbl
Control Module Part Number: 03G 906 018 EM    HW: 03G 906 018 EM
  Component and/or Version: R4 2.0l PPD1.2 G    1881
           Software Coding: 0000078
            Work Shop Code: WSC 26191 133 61073
                      VCID: 74ECDE8E28E139BC
1 Fault Found 
 
000257 - Mass Air Flow Sensor (G70): Implausible Signal 
               P0101 - 006 - Short to Plus - Intermittent - MIL ON
             Freeze Frame 
                    Fault Status: 10100001
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 4
                    Reset counter: 40
                    Mileage: 177393 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2014.06.22
                    Time: 19:03:56
 
             Freeze Frame 
                    RPM: 1408 /min
                    Torque: 0.0 Nm
                    Speed: 62.0 km/h
                    Temperature: 22.0░C
                    Pressure: 1065.0 mbar
                    Text:     68    kg/h          
                    (no units): 1.23

 

 

Este posibil ca eroarea asta sa fie cauzata de DPF? Mentionez ca Ash Mass era 59.94 acum vreo 2000 km (in conditiile in care la 60.00 teoretic trebuie schimbat filtrul), dar am modificat valoarea cu VCDS la 39.00 (urmand sfatul unui coleg de forum), acum valoarea fiind 39.22.

Conform Ross-Tech, este posibil ca eroarea sa fie cauzata de restrictii pe evacuare:

16485/P0101/000257 - Mass Air Flow Sensor (G70): Implausible Signal Possible Symptoms

  • Loss of Power
  • Erratic Idle

Possible Causes

  • Mass Air Flow Sensor (G70) faulty
  • Air Leak(s) after Mass Air Flow Sensor (G70)
  • Excessive restrictions in the Intake/Exhaust System
    • Dirty air filter, clogged snow screen, clogged CAT
  • Ground Spots corroded or Paint Residue
  • Wiring and/or Connections from/to Mass Air Flow Sensor (G70) faulty

Possible Solutions

  • Check Intake Air Filter
  • Check Mass Air Flow Sensor (G70)
  • Check Ground Spots
  • Check Wiring and/or Connections from/to Mass Air Flow Sensor (G70)

 

 

 

Nu am simtit diferente in functionarea masinii, cat timp aveam martorul aprins.

 

 

Tot cu ocazia concediului am reusit sa fac 330 km (de data asta extraurbani) fara regenerare, iar la urmatoarea monitorizare aveam 206 km de la ultima regenerare.

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probeaza cu un alt debitmetru.... e posibil ca erorea sa nu fie totusi de la filtru. Daca si cu altul tot asa face, e clara treaba. Mie imi pare ca MAF-ul este de vina la tine.... dar trebuie verificat.

 

fa si un log in mers, sa vedem datele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpf e separat doar la cele cu aditiv, adică la 5.5. Posibil sa fie defect MAF sau EGR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin probabil sa fie debitmetrul: cel actual este un Pierburg luat de la volksparts acum fix 2 ani, pentru Golf, insa anul trecut am facut swap intre ele si a ramas pe Passat de atunci (iar Bosch-ul de pe Passat e pe Golf). O sa fac un log in mers cu prima ocazie cand ies la drum.

 

multumesc

 

@Valentin: asadar daca dau jos DPF, raman si fara catalizator? In acest caz, mai ies noxele la ITP? Sau trebuie sa montez catalizator universal?

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noxele la diesel....nu sunt ca la benzina. Opacitea e importanta - nu cred sa fie o problema. Eu zic sa vezi ce e cu Maf ul ....vezi sa nu ai fum de la altceva si sa incarce filtrul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu ceva intrebari...merita sa dau dpf jos de tot??? merita sa dau gaura cu bormasina prin fagure?....sa dau tot fagurele jos, sau sa cumpar unu SH.

am fost cu masina la reprezentanta,au incercat regenerare fortata,au coborat filtru pana la 34% dar mai in jos nu a mers....a fost in zadar,pur si simplu masina nu mai trage...   multumesc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am vb si la telefon. Nu da nici o gaura in fagure. Vezi cati ml are filtrul incarcare. Daca depaseste val de incarcare maxima trebuie inlocuit. O alta varianta este dpf off. Se elimina atat fzic cat si din soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna mecanicul unde am dus masina a spus ca turbo are joc in ax si paletele nu se invartesc si in loc sa traga aer el sufla.Credeti ca asta imi tot infunda filtrul de particule din 13 in 13 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O scanare ti-a facut? Ce erori ai stocate pe 01-engine? Daca turbina are joc se inlocuieste/reconditioneaza cu refacerea planeitatii.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut zeci de scanari si nu am avut nicio eroare doar cand se aprindea filtrul de particule.Doar era ceva in neregula cu presiunea de aer care era prea mare intre 2400-2700 mlbari.asta este ciudat nu aveam nicio eroare stocata pe ECU


Si la vw Paris am fost si nu au gasit nicio eroare doar cand se aprindea dpf ul.Daca este problema la ax si la  palete ar trebui sa fie vreo eroare?


Si acum intrebarea care ma macina de 2 luni de cand nu mai pot folosi masina,

Aceasta turbina poate sa imi infunde Dpf ul fara a-mi da nicio eroare in ECU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pb la turbina-pale sau ax nu iese la scanare. Faptul ca turbina nu e in parametri poate influenta dpf. Fa-i un log in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci povestea incepe la un mecanic care mi a spus sa schimb ax cu came,tacheti culbutori.Dupa schimbare rulez 20 km se aprinde dpf.Apoi schimba egr (2piese),apoi furtun intercooler,furtun plastic cel de aer de la intercooler la turbo,senzor presiune,,maf.Log in mers am facut probleme doar la presiunea de aer cum am spus mai sus.Si totusi se aprinde martorul dpf din 13 in 13 km.

La log in mers cand presiunea trece peste limita (din cand in cand)parca se ineaca putin, da cu fum,iar apoi isi revine.Si parca si a mai pierdut din cei 140 de cai.

Specific totul este in parametri doar presiunea de aer.Eu nu am vag com sa l pot posta dar va spun ca am facut cu cineva care a avut rabdare sa mi explice tot.

Merci si sper ca nu va deranjez si nu devin enervant cu postarile mele dar de 2 luni si 2500 euro de piese schimbate o iau razna :)!

Modificat de crisbmp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica senzorul de presiune diferentiala G450. Sa nu fie dus si de aici si pb cu regenerarile dese. Sa nu fie made in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzor de presiune verificat era bun dar am cumparat altul nou.NIci primul nu a fost Made in Usa era Made in Malaysia.Dar dupa cum am vazut torbo adica paletele nu se invarteau constant ci aveau mici opriri cred ca este turbo de vina maine il reconditioneaza mecanicul si vedem apoi ce se intampla daca se mai aprinde DPF ul.Am schimbat mecanicul acesta are 15 ani de munca la VW Paris si a verificat azi tot ce se putea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are de ce sa se opreasca/ sa se invarta cu intreruperi, palele de la turbo - verifica ce se intampla cu ea - dupa care vezi ce incarcare ai pe DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta a plecat de la ax came. Verifica ce ax cu came au montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!