Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

Habar n-aveam ca exista motorizare de 1.0 L (40 kW)!! Inseamna ca a mea e "fortoasa" in comparatie cu aia :PLater edit: 1.2 (47 kW) este cod AZQ.
Salut DRAPAR!Vad ca ai o masina de care vreau sa mi iau eu :blink:.Merita?Poti sa mi zici cat iti ia in oras (si care oras) si cat afara?Probleme ai avut?Mersi!Si acum am vazut ca mai sunt si altii cu modelul asta (Fabia 1.2 64 CP), eu ma uit la un Sedan, dar presupun ca Break ul e cam la fel.Imi puteti zice de consum, costuri cu revizii, probleme, etc.Mersi mult!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut DRAPAR!Vad ca ai o masina de care vreau sa mi iau eu :vaidecapulmeu:.Merita?Poti sa mi zici cat iti ia in oras (si care oras) si cat afara?Probleme ai avut?Mersi!Si acum am vazut ca mai sunt si altii cu modelul asta (Fabia 1.2 64 CP), eu ma uit la un Sedan, dar presupun ca Break ul e cam la fel.Imi puteti zice de consum, costuri cu revizii, probleme, etc.Mersi mult!

Daca ai rabdare si citesti tot ce scrie pe acest forum, sigur ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ff_2004_06: Nu e nevoie sa citesti chiar tot forumul ! E suficient sa cauti in aria Skoda, sub-aria Fabia 1 :lol:

Ca sa-ti dau totusi un raspuns, acum si aici, consumul urban e intre 7 - 10 l/100 km (in Bucuresti, functie de trafic si de anotimp) iar consumul extraurban e intre 5 - 6 l/100 km (in functie de viteza medie si conditiile de drum).

Pentru informatii mai detaliate si mai variate, iti urez spor la citit pe forum ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu cele spuse de DRAPAR. Ati vazut ca la configuratorul de pe skoda.ro nu mai apare modelul Fabia Combi? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:) Tocmai m-am "imbogatit" si eu ;) :Driver: de la jumatatea lunii acesteia cu o Skodita Fabia Sedan cu motor BME de 1.2l, ma bag si eu intre ceilalti proprietari de Skoda, sper sa fiu multumit si eu la fel ca toti ceilalti de masinuta doar ca acum e prea devreme sa spun prea multe nu are decit 2 saptamini si 400km asa ca mai are de "rupt" cauciucuri pina sa imi spuna tot ce stie :) ;)

Cit de multumit sint multumit de ea dar totul e nou asa ca o vedem cind mai trec ceva ani peste ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, de luna acasta am trecut la cea de a doua Skoda, o Fabia combi elite 1.4 tdi 80CP, de prima inca nu m-am despartit este o Felicia 1.9d. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

De la mijlocul lui ianuarie sunt proaspat posesor de Fabia combi 1.4 MPI - 50 kw, an 2003.

Deocamdata sunt multumit de ea si sper sa raman asa. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt nou in bransa (SKODA) dar i-mi place cum merge am o Skodita de 1.4 16v 55kw pina acum am fost diselist acum m-am reprofilat(sa scumpit motorina) :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut am si eu o fabia 1.9sdi pot sa ii pun turbo??????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti din motive de spatiu. Am stiudiat eu in amanunt problema. Ce poti insa sa faci: sa gasesti o fabie 1,9TDi avariata si sa iei de pe ea motorul, electrica, comenzile vacuumatice si calculatorul de motor. Si-atunci ai 1.9TDi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o Ibiza Cupra TDI busita si un Leon Top Sport TDI 150 lovit pe mobile; motoare si cutii neatinse; 2800 Euro Ibiza, 2500 Euro Leonul; prima a disparut in 2 zile, al doilea in 5 zile. Astea sunt afaceri daca tot vrei motor adevarat :(

Inca ASZuri n-am vazut de vanzare la pretul de mai sus :icon_thumright:, poate niste ATDuri...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A adus un prieten de-al meu ASZ pentru o fabie de curse din DE. 1800EUR si cu un set de injectoare in plus. Aproape nou, luat de pe o fabie vrs avariata la 17000km. Marog, treaba la el a fost ca nu i-a trebuit electronica ca deja o avea, adaptata pentru curse. Oricum ar merita adusa o dauna de-acolo ca sa iei motor, cv si electronica.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si niste etrieri si discuri de frana pe 330 mm de la Ibiza Cupra... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor. Skoda Fabia classic (combi), mototr AQW, 1.4 mpi, 68 cp, din 2001, o am de aprox6 luni (peste 5000 km facuti cu ea). Sunt super multumit de aceasta masina, spatiu suficient (doar calitatea plasticelor lasa putin de dorit), se misca foarte bine in trafic si afara (am mers cu 160 cu ea). Zilele trecute am facut test drive cu Seat Ibiza (1.4,mpi, 85cp) si Noua Skoda Fabia (1.2 HTP,70cp), nici una nu se compara la sprint. De Seat Ibiza am fost chiar foarte dezamagit (eu stiam ca ar fi divizia sport din VAG), foarte lenesa masina (si la sprint si la top speed).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

sa ma prezint si eu. Sunt de curand posesor de Fabia, model 2003 cu motor AWY de 1,2l-40kw. Nu am mai vazut pe forum acest tip de motor la cineva, sunt singurul ?

Multa bafta tuturor si drumuri line !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ( :D fericiti?) posesori de Fabia...

As vrea si eu sa achizitionez pentru prietena mea o skoda fabia din 2000 , motor 1,4 50kw, intrebarea mea este: in ce norma de poluare s-ar incadra acest tip de motor (euro 3 sau euro 4)?

Va rog, daca aveti raspunsuri sigure sa ma ajutati...e vorba de o decizie urgenta (o iau sau nu?).

Multumesc anticipat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc...deci iese E3, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cu siguranta

...si niste etrieri si discuri de frana pe 330 mm de la Ibiza Cupra... :lol:

discurile sunt de 310 mm :)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BN23RZV - vezi ca sunt doua motoare de 1.4 50kW: AME si AQW.

Eu am AQW si e Euro4.

AME mi se pare ca e Euro3, insa nu sunt 100% sigur. Mai cauta pe forum eventual ca sigur s-a mai discutat de ele...

L.E. vezi si: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=205758

(stiam eu ca e bun si search-ul asta la ceva... dar nu mai stiam la ce :D )

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omul a primit deja raspunsul....

sunt 3 motoare 1.4 MPI 50 KW:

AME EU 2

ATZ D4 incadrat la noi EU 3

AQW EU 4 (EU3 DDK)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omul a primit deja raspunsul....

sunt 3 motoare 1.4 MPI 50 KW:

AME EU 2

ATZ D4 incadrat la noi EU 3

AQW EU 4 (EU3 DDK)

Asa este...am primit raspunsul, as fi vrut totusi sa stiu daca exista posesori de fabia cu acest tip de motor si ce norma au ei in talon (respectivul vanzator sustine ca ar maifi inmatriculat si alte ATZ-uri si ca ar fi iesit la RAR Euro 4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa fii sigur, daca ai omologa-o in CJ suna la RAR : 0264 266491 si cere la tehnic cu vreun inginer pe care il intrebi fix in ce norma se incadreaza ATZ

sau pt alte judete http://www.rarom.ro/cs-uploads/index2.htm

posesori pe forum de ATZ nu stiu daca sunt...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa fii sigur, daca ai omologa-o in CJ suna la RAR : 0264 266491

Multumesc mult...sigur 266491 (stiam ca in CJ nr. sunt cu 4xx.xxx)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!