Jump to content

Ce motor aveti pe Fabia?


Akebono
 Share

  

887 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Fabia?

    • 1.0 (40 kw) AQV/ARV/ATY
      1
    • 1.2 (40 kw) AWY/BMD
      66
    • 1.2 (47 kw) AZQ/BME
      202
    • 1.4 (45 kw) AZF
      60
    • 1.4 (50 kw) AME
      50
    • 1.4 (55 kw) AUA/BBY
      125
    • 1.4 (74 kw) AUB/BBZ
      115
    • 1.4 tdi (55 kw) AMF
      24
    • 1.9 sdi (47 kw) ASY
      65
    • 1.9 tdi (74 kw) ATD
      50
    • 1.9 tdi (96 kw) ASZ/BLF
      16
    • 2.0 (85 kw) AZL/AQY
      6
    • 1.4 (50 kw) AQW
      62
    • 1,4 tdi (51 kw) BNM
      31
    • 1,4 tdi (59 kw)
      18


Postare recomandată

Sper ca nu am uitat ceva.

Cred ca anumite pozitii vor ramane libere ... insa nu se stie.

Sper sa ne ajute sa avem o statistica mai buna. Forumuri similare cu al nostru au asa ceva.

Am facut numai pentru fabia ca un experiment. Daca prezinta interes rog colegii cu celelalte modele skoda sa faca ceva similar.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skodita mea are numai 1.9 SDI - ASY 47 KW. Dar niciodata nu e prea tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai avetzi completari va rog sa precizatzi. Voi incerca sa completez si tipurile celorlalte motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-aveam ca exista motorizare de 1.0 L (40 kW)!! Inseamna ca a mea e "fortoasa" in comparatie cu aia :icon_cry:

Later edit: 1.2 (47 kW) este cod AZQ.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si s-a vandut puternic in Germania.

Daca intri pe www.mobile.de sau www.autoscout24.de o sa vezi masini nemaivazute pe la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-aveam ca exista motorizare de 1.0 L (40 kW)

Se pare ca a fost si un 1.0 37kW, daca vor fi pretendetzi facem detaliere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu votul meu am ajuns in frunte :icon_cry:

1.2 - 47kW

PS: Aia de 37kW esti sigur ca nu e matiz :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bag seama ca raman singurul reprezentant al dieselului "Celeron" (SDI) de la Skoda. Bani de "Pentium 4" (TDI) n-am avut.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ rvacaru. Pana acum da, dar cine stie, poate mai e cineva mai "fortzos".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si io curios... cine are al 3-lea 1,4 (45kw) AZF ? Stiu ca unu sunt io, al doilea BogMW si trei ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ rvacaru. Pana acum da, dar cine stie, poate mai e cineva mai "fortzos".

<{POST_SNAPBACK}>

Mai fortzos de atat nu e decat 2.0/115cp si nu cred ca sa puna cineva motorul asta pe Fabia. N-am vazut niciuna pana acum. Dar tot ce e posibil ... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau o chip-tunata de 1.4

PS am vazut alaltaieri (sambata, 27.02.2005) pe la BIG una buc Fabia Hatchback 2.0 aranjata pe exterior de picai nu alta. Lucea, pleoape, praguri, grila radiator, xenoane, stopuri tuning, spoiler, evacuare probabil sport ca facea un pic de zgomot, eleron. M-a lasat :wub: :blink: :eek: :drunken:

I-am :argue: nevestei.

Dar avea numere de italia. Mi-a fost ciuda ca nu avem si noi una asa pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tata tocmai isi cumpara Fabia cu motor de ~65 cp ... asta e 1.2 (47kw) AZQ nu ?

N-am reusit sa-l conving sa-si ia VW Polo sau Golf, erau (mult?) mai scumpe.

Sper sa fie o masina ok :drunken:

Oricum dupa 24 de ani de Dacia 1300, pt. tata e ... Mercedes :argue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu sunt fericit cu cel din semnatura, nici nu ma asteptam sa mearga asa bine motorasul asta, mai ales ca n-a facut nici o boacana dupa un an de zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa cautam membrii externi Romaniei pentru motoare mai exotice din pacate. Pacat ca in partea de diesel suntem mai putin acoperiti. Clasamentul cu siguranta sta invers la G4/Octi. La G5/Octi2 probabil va fi echilibrat.

:) Fabia/Polo/Ibiza ar fi meritat un motor de 1.6 sau 1.8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde 1.6 si 1.8 pe Fabia? :) Poate decat daca a fost schimbat.

Fabia mi se pare ca sta cam prost la motorizari, i-ar fi trebuit un benzinar mai fortos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde 1.6 si 1.8 pe Fabia? :) Poate decat daca a fost schimbat.

Fabia mi se pare ca sta cam prost la motorizari, i-ar fi trebuit un benzinar mai fortos.

<{POST_SNAPBACK}>

Mai fortos decat 2.0 MPI - 115 CP?

In gama de benzinare (aduse la noi) sunt multe motoare mici: 1.2 6v - 54 CP, 1.2 12v - 64 CP si 1.4 - 75 CP.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu Akebono si Toni, saltul de la 1,4 la 2.0 la benzinare este un pic exagerat. Un 1,6 sau 1,8 aspirat ar fi fost OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia mi se pare ca sta cam prost la motorizari, i-ar fi trebuit un benzinar mai fortos.

@Drapar, tu ai Fabia Combi pe benzina. Luam motorul de la mine si il punem la tine in portbagaj, ca incape. Si facem o Fabia Combi de 2.4l si 130 CP, in sase cilindri! :)

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Drapar, tu ai Fabia Combi pe benzina. Luam motorul de la mine si il punem la tine in portbagaj, ca incape. Si facem o Fabia Combi de 2.4l si 130 CP, in sase cilindri! :)

<{POST_SNAPBACK}>

Daca punem si un lant de la motorul tau la puntea din spate, o facem 4x4 :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata cu Off-Topic.

Rules are rules.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicia a avut motor de 1.6 VW pe ea. Am avut placerea sa conduc asa ceva pe drumul Bv-Viena si inapoi. Am ramas foarte placut surprins de comportament. Motorul avea 75cp dar mashina fiind mai usoara si probabil cuplul mai mare senzatia a fost placuta, chiar cu 4 insi in masina.

Motorul 1.4 MPI 68cp este prea mic pentru mashina de 1145 kg + peste 100 ale mele. Daca sunt 4 insi in mashina e moarta si consumul dezastruos pentru asa un motor mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici iti dau dreptate Akebono. La sprinturi e jale cu Fabia Combi de 68 CP. Sincer nu inteleg de ce se mai pune un astfel de motor pe un Combi de aprox. 1.200 kg. Unde mai pui ca eu am vazut cateva Fabia Combi Elegance cu motorul asta si care mai era si dotate cu optionale care maresc masa masinii. In rest, la drum lung, masina trage, arata vitezometrul peste 170 km/h pe Autostrada Soarelui, la intoarcerea de la mare cu prietena in Iulie 2004. Imi amintesc de 1.9 SDI/ 68 CP pe Octavia I. Ma pufnit rasul cand am vazut ca s-a cumparat una in Timisoara cu motorul asta. Are reprize inca si mai proaste decat Fabia noastra si in plus cred ca scoate din pepeni si un pensionar.

Felicia a avut motor de 1.6 VW pe ea. Am avut placerea sa conduc asa ceva pe drumul Bv-Viena si inapoi. Am ramas foarte placut surprins de comportament. Motorul avea 75cp dar mashina fiind mai usoara si probabil cuplul mai mare senzatia a fost placuta, chiar cu 4 insi in masina.

Motorul 1.4 MPI 68cp este prea mic pentru mashina de 1145 kg + peste 100 ale mele. Daca sunt 4 insi in mashina e moarta si consumul dezastruos pentru asa un motor mic.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!