Jump to content

Scuturi plastic si metalice Fabia


Jacku
 Share

Postare recomandată

ma bag si eu putin in discutie daca mi se permite ca ex-fabiot

am avut fabia 1.4 16v care am luat-o adusa de afara cu scut de plastic care era mare sub tot compartimentul motorului, stiu ca l-am dat jos la un schimb de ulei, daca imi aduc bine aminte scutul coboara putin in kos in partea din fata cam la nivelul plasticelor laterale de care se prindea, nu avea probleme cu esapamentul, acesta nu stiu sa fi fost sub baia de ulei, parca trecea printre motor si cutie

sper sa fiu de folos cu un sfat si anume sa cautati la dezmembrari unul original cu care a venit de la mama ei

LE - si eu am aceleasi planuri pentru polo din semnatura, chiar ma intreb daca sunt la fel cu cele de pe fabia

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    17

  • Sudsemnatu

    9

  • bluetux

    8

  • cipl

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

adevarul e ca nici eu nu-mi amintesc sa treaca vreo teava pe sub baia de ulei ?!?

dar, ca si la butucul buclucas :001: , e posibil sa existe mai multe "solutii" constructive :10[1]: la fabiile astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nici la poloul cel il am acuma nu-i trece nimic pe sub baie e tot 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai asa! noi ne referim la scutul de sub masina, nu la ecranajul serpisorilor de evacuare cu tabla acea de aluminiu ce se vede in poze

LE - noi ne referim strict ce e sub masina, ceea ce e in poze nici nu se poate inlocui cu altceva

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAI pe unde trece teava de esapament? Nu cumva pe mijlocul motorului? Eu ti-am arata de unde incepe....si care ar fi traseul....nu ai afirmat ca pe la tine nu trece nimic pe sub baia de ulei...? Scutul acopera baia de ulei.....varianta despre care vorbeam noi....

,,Serpisorii " de evacuare intra in catalizator.....se continua cu teava de esapament....care trece pe sub mijlocul motorului....ai si schita....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta zic si eu... de aceea mai zic ca nu vad de ce s-ar topi scuturile de plastic, s-ar putea totusi ca doar cele OEM sa reziste cum aveam pe fosta fabie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu ca am acelasi motor. Nu am avut scut la masina si am cerut unul pe gratis de la reprezentanta Skoda. M-au trimis sa-mi aleg din cele puse la pastrare/aruncate de la cei care le-au schimbat din diferite motive.( spart, inlocuit cu tabla, murdar, etc). Am luat unul mare, aproape nou dar murdar de ulei de la vreo baie sparta. Avea si multe patratele cu aer pe partea de sus. Poate era de diesel sau nu. Il folosesc de multi ani. Intradevar cand il dau jos sa schimb uleiul vad ca are patratele topite complet in dreptul tevii de esapament. Nu a luat foc si cred ca este ignifug. Cine vrea sa verifice nu are decat sa taie o bucatica din scut si sa o puna pe aragaz si sa vada daca doar se topeste sau arde. Si daca arde, cand il ia de pe foc se stinge singur?

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei, piesele din plastic cu adaos de fibra de sticla (cam 30 %) nu iau foc, se topesc si se autosting; dar sunt destul de casante la socuri... ce sunt alea patratele cu aer ?!

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bluetux: cred ca omul se referea la scutul pe care l-ai montat, adica dupa ce l-a praji esapamentul, va pica pe sub masina sub forma unor ,,patratele cu aer" :lol:

Ebi a achizitionat un scut pentru motorizarea disel.

Ca sa ai idee Bluetux cum stau lucrurile cu patratelele, priveste :

post-25544-0-00932500-1353860518_thumb.j

post-25544-0-90951700-1353860551_thumb.j

post-25544-0-50864400-1353861005_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

patratelele de aer le vezi cum ridici capota si bagi binoclu in jos, pe langa motor vei vedea scutul de plastic care are niste patratele, dreptunghiuri(zile cum vrei) care sunt goale in interior. Ei aceste "patretele" absorb o mare parte din soc.

P.S: O imagine face cat 1000 de cuvinte, vezi postul Carminei :icon_thumleft:

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel care l-am avut pe fabia avea ceva intre burete si pasla dar nu pe asa suprafata mare, erau niste fasii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurele "fasii" foarte necesare sau pentru siguranta in cazul scuturilor mari de plastic pe benzinare sunt alea care rezista la temperaturi mari :)

mostre care suporta 1100 - 1500 grade C chiar, hartie/pasla din fibra ceramica, chiar autocolanta:

Hartie-din-fibra-ceramica-1250-grd-C_459151_1285581430.jpgPasla-din-fibra-ceramica-1250-1500-grd-C_459151_1285582642.jpgFasii-de-hartie-autocolante-1100-grd-C_459151_1285745044.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patratelele cu aer nu sunt ca sa absoarba socurile ci ca sa absoarba zgomotul la diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca se abordeaza oarecum acest subiect legat de scut ..in aceasta vara am vrut si eu sa-mi pun , toate bune pana aici , am un unchi director de service mare la BZ nu-i dau numele ca n-are rost, care mi-a explicat dezavantajele pentru ca acest scut de tabla sa nu fie montat pe benzinar :

1 ) caldura pe care acesta o degaja pentru motor

2 ) consum de ulei

3) consum de benzina

Parerea mea este ca , daca a fost conceput asa , nu a fost facut el degeaba , mi l-a recomandat pe cel din plastic dar in niciun caz de tabla , mai am auzit meseriasi ca -ti fac eu unu dintr-o capota de nu se poate .

e o parere , avizata, neavizata , toti avem dreptul la ea

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiintific nici punctul 1 nu sta in picioare deoarece metalul conduce caldura mai bine ca plasticul, oricum aceasta se duce in sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am mai zis si in postul anterior , e doar o parere impartasita mie de o persoana avizata , dupa discutia asta eu nu mi-am pus scut de niciun fel , ala de plastic e ca si vum n-ar fi asa ca la ce folos

il am doar pe cel din fata si lateral cel de protectie , dar eu chiar m-am documentat si nu exista pe golf 4 benzinar scut metalic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la punctul unu se refera la faptul ca aerul circula liber pe sub motor inclusiv baia de ulei in cazul in care nu ai scut, plus ca aerul care intra prin grilele din fata iese practic tot pe sub masina inspre spatele masini...deci e logic sa se incalzeasca mai tare daca pui un scut (plastic sau metalic) care opreste circulatia normala a aerului. Faptul ca metalul conduce caldura mai bine decat plasticul este irelevant.

Si eu am fost interesat de acest scut la un moment dat, dar dupa ce am cautat si eu mai multe informatii am ajuns la concluzia ca nu merita pus nici de plastic nici metalic pentru ca poti face mai mult rau decat bine. Avantajele ar fi mizerie mai putina in comartimentul motor si protectie mai buna in caz ca lovesti ceva pe dedesupt. Dezavantajele ar fi incalzirea mai mare si mai adaugi o greutate (ma refer la cel metalic) sau un pericol de topire/aprindere (cel de plastic). Deci parerea mea personala este ca nu merita.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skoda o fi "clever", cu proiectantii e mai greu; ceva ce e simplu la alte marci devine complicat la Fabia - am scut de plastic (mare) la Opel, are si "oblon" ergonomic pentru evacuare ulei, nu tb demontat pt asta, deci se poate; nu a luat nimeni foc din cauza scutului, nici caldura excesiva nu este... propun proiectantilor pt motorizarile FABIA in discutie sa le marcheze suplimentar cu FS sau VS, adica Fara Scut sau cu Vrajeala de Scut :D :D

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu, de exemplu, consider irelevanta ideea ca prin montarea unui scut se modifica in vreun fel regimul termic al motorului;

de asemenea, cum am mai spus, am avut de plastic OEM pe fosta fabia (2000/2001), asa a fost adusa in 2009, si circula la o cunostinta si in zilele noastre, deci cam de 12 ani n-a patit nimic acel scut si circula saptamanal cam 10 km pe un drum de piatra/pamant dar nu s-a umplut de noroaie si alte cele de pe drumuri si balti pana sus pe capota motor ca si la alta masina ce am avut-o, la care era suficienta o baltoaca de pe dreapta ca sa se murdareasca capota motor cu mizeria aruncata de cureaua de accesorii, coincidenta sau nu am schimbat la respectiva masina (non VAG) 2-3 relee de incarcare in 2-3 ani ca intr-un final sa cedeze alternatoru... concluziile le poate trage fiecare in dreptul lui

cat despre scuturile metalice, stiu ca sunt benefice pentru integritatea baii de ulei, dar fiecare e liber sa faca ce vrea in functie de drumurile pe care circula si de modul de abordare al lor

eu, personal, as inclina spre varianta de proiectare initiala, adica cu scut de plastic OEM, fiindca sunt convins ca la multe masini s-a renuntat montarea lor din fabrica pentru reducerea costului de productie (nu degeaba avem sub masina acele gaurele de prindere)

nu sunt atras de scuturile metalice fiindca mi se pare fragil montajul lor, adica se prind in doua bride metalice in spate usor de indoit iar in fata se fixeaza in plastic care e aproape zero, stiu despre ce vorbesc fiindca am avut pe o alta marca de masina non VAG scut din fabrica de otel ambutisat sub tot motorul fixat pe lonjeroane si am reusit pe drumuri de piatra inmuiate de ploi sa-l indoi si pe ala pana la urma, mi-am dat seama cand a inceput sa atinga cutia de viteze in el... distractia a fost la indreptare fiindca prin lovire n-aveai nici o sansa fiindca se arcuia, e drept ca - parerea mea - a salvat motorul DAR lonjeroanele masinii nu le poti compara cu 2 Z-uri de tabla si niste plastic care avea scop de protectie contra mizeriei si estetic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Scutul Meu De Plastic Oem De L Fabia Are Prinderile Dinspre Cutie Rupte, sta Prins Cu Niste Soricei.problema e Ca Nu Prea gasesc Scut De Plastic Cu Pernute. Credeti Ca Pot Lua Pernutele De La Scutul Meu Si Sa Le transfer La Un Scut nou Care Nu Are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai abilitatea une albini africane...posibil sa reusesti... :winter:

Nefiind ce am mentionat....nu cred ca vei reusi Sudsemnatule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Hai ca m-ai facut sa zambesc! Patratelele alea nu sunt independente, sunt toate ca un covor aplicat pe partea inferioara a scutului. Ma gandeam ca il pot desprinde si relipi pe acest scut. Deocamdata nu gasesc cu pernute decat fara...

Aveti vreun site?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cautand scuturi pe net, am gasit mai multe modele. Maine sa ma hotarasc ce si cum, dar intrebarea mea e: De la care alte modele se mai potriveste scutul pentru fabia? De la care alte masini?

Avand in vedere ca urechiusele alea sunt rupte la mine, ce solutie as avea de reparat? Scutul meu nu are nimic in schimb. Se pricepe cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!