Jump to content

Ulei Cutie


paulyca
 Share

Postare recomandată

@adyp2003 de asta ma gandeam si eu ca ar fi fost ok sa schimb uleiul, pana schimb ambreiajul...era o parere personala si sunt de acord cu asa zisa " nu e bine sa repari lucrurile care merg bine ".... si EGR-ul mergea bine, dar cand l-am desfacut din propria initiativa si l-am curatat.... am ramas MUT !

Cred ca totusi voi schimba uleiul de la cutie.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut! A mai schimbat cineva uleiul la cutie manuala? Se simt ceva diferente?

Ma bate si pe mine gandul sa-l schimb la octavia mea,cutia merge bine nu agata

Care dintre cele 3 uleiuri se potriveste la cutia manuala cod JCR ?

https://www.autokarma.ro/cautare-dupa-cod-produs?search=G052726A2&manufacturer_filter=875 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat in urma cu 3 ani uleiul din cutie . Am inteles ca e recomandat sa il schimbi o data la 6 ani la Octavia din generatia 04-13. Eu nu am simtit nici o diferenta ,schimba bine si inainte si dupa . Ca si ulei am fost la service si am comandat dupa VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul la cv manuale din grupul VAG este lifetime (pe viata) asta inseamna ca atata timp cat masina are mai putin de 2 sau 4 ani (in fuctie de garantie) cat si numarul de km mai mic de 100k uleiul nu se inlocuieste, pentru ca orice defect de fabricatie sa poata fi constatat mult mai rapid... dupa terminarea garantiei sau nr. de km raspunderea totala revine utilizatorului.

Nici un ulei din lume AMBALAT nu are garantie mai mare de 5ani!

Orice lichid pentru auto are proprietatile afectate incepand cu diferetele de temperatura ( ''vinul cu cat este mai vechi este mai bun'' in cazul masinilor devine paradisul mecanicilor ) si sa nu uitati niciodata ca la dezmembrari si reprezentante exista piese de schimb... cele de intretinere sunt pentru ''prosti''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitaţi că lifetime se referă la durata de viaţă normată a automobilului, nu a noastră. :) Adică vreo 7 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta este semnificativa in modul cum schimba vitezele. Orice ulei se invecheste si isi pierde din proprietati.

Eu am insistat sa il schimb la toate masinile la 3-4 ani, "la cerere", pentru ca la reprezentanta recomanda insistent sa nu il schimb, nu trebuie. Intrebarea mea simpla a fost daca ii face rau cutiei schimbul, iar raspunsul a fost cel firesc, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!