Jump to content

Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)


gynel
 Share

Postare recomandată

Salutare.

As dori sa imi cumpar jante pe 17.... pentru un Tiguan din 2009...intrebarea este daca ma puteti ajuta cu date specifice pt jantele ce pot fi montate pe Tiguan. Exemplu.... J-ul si ET-ul pentru jantele ce le pot pune pe un Tiguan. 

Si nu stiu care sunt jantele potrivite pentru TIGUAN...

Si alta intrebare ..... Ce ati recomanda voi ....jante pe 17 sau pe 18?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, vezi postarea mea de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si postarile tale....dar tot nu sunt lămurit....ce ET ar fi ok intre cat si cat? J-ul am observat ca majoritatea jantelor de 17 pt tiguan ar fi de 7J.

Dar la ET imi da cu virgula.?

Mai ajuta mult daca sti tu ce ET ar fi ok pt jantele de 17.

Multumesc.

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos pentru ajutor.

Mare domn!

Si scuze pt citare. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! are cineva  anvelope 215 \60\17 pe jante cu J 7 ?

Eu am acum roti de anvelopele de vara 235\55\17 si din ce stiu jantele sun 7J .

Oare pot pune anvelope 215 60 17 all season? am vazut ca ar fi recomandate pt jante 6.5 J...

Sa fie asta o problema ?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mark21 nu văd nici diferență din calculatorul de jante, dar poate are cineva combinația și o să îți răspundă exact. 

Screenshot_20190806-064400_Chrome.thumb.jpg.56f7e5a4f3efa89da32a4f88b5e3b270.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul are o ingrijorare legata de latimea cauciucului versus latimea jantei, ca sa nu stea flancurile intinse ... eu am 205 pe 7j si nu stau intinse. Va indemn calduros sa continuati discutia aici:

 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna ziua,

doar ce sunt posesorul unui tiguan R-line si are jange pe 19.

e din august 2010.

sa inteleg ca o sa trebuiasca sa imi iau alte jante si implicit cauciucuri mai mici ca sa pot sa trec rar-ul cu bine?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit de 10 ori si nu am inteles. Poti sa ne explici in limba romana ce probleme ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@redryver

Ce dimensiuni ai în coc-ul mașinii?

Acolo vezi ce este din fabrică pentru mașină și ce este valabil pentru rar

Modificat de K
Selecție pentru user ca și răspuns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze,

am scris in graba si nu m-am facut inteles deloc.

mi-am cumparat un tiguan R-line

are jante pe 19

eu vreau sa imi fac rar-ul si din cate am citit mai sus nu cred ca o sa mi-l dea,deoarece jantele si cauciucurile nu sunt ce trebuie.

in cartea verde e trecut 215 60 r17

am fost la automitric si mi-au dat de acolo 10 pagini cu tot ce ar contine masina de cand a iesit pe poarta reprezentantei.

in acele 10 pagini e trecut 255 40 r19,faza e ca eu acum pe masina am 225 45 r19

m-am uitat in actele ce le-am primit si din pacate nu am acel coc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@redryver: la omologare îți vor cere jantele și cauciucurile din carte, iar 225/45/19 nu e talon de Tiguan. Dacă nu ai 255/40/19 trecute în carte, le iei degeaba, tot nu vei trece RAR-ul. Soluția fără probleme este sa respecți ce scrie in carte sau sa omologhezi dimensiunea corectă pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, si daca pe cartea verde scrie 215 60 r 17

ce et si j ar trebui sa aibe,ca m-am uitat pe site-ul de mai sus https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/tiguan/ si acolo scrie et33 si 6.5jx17.

am vb cu cineva sa cumpar astfel de jante si mi-a spus ca nu exista,ca alea sunt dimensiuni pentru jante de tabla,iar pt cele de aliaj altele sunt dimensiunile.

nust ce sa mai cred si ce sa cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi explic cum de apare in "cartea verde scrie 215 60 r 17". Cred ca este o eroare.
Dimensiunile cu care au fost echipate Tiguanurile sunt exact cele din link-ul pe care l-ai postat.
Ar trebui sa vorbești la RAR. Daca in cartea verde e o eroare, ar trebui corectata. Mi s-ar părea absolut aberant sa o implementezi si pe mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bine v-am gasit pe acest site! Sunt un nou membru al forumului, detinator al unui VW Tiguan 2,0 TDI, 150CP 4Motion, DSG, nivel de echipare R-Line si as avea o intrebare tehnica referitoare la jantele de aliaj. Am cumparat masina cu jante Sebring de 8,5JX19 inch, cu ET38 si cu anvelope de iarna bonus, de tipul 255X45X19, dar fara jante. Nu as vrea sa le montez pe jantele cu anvelope de vara, vreau sa cumpar un set de jante de 19 inch pentru aceste anvelope. Din pacate modelul gasit de mine are un ET mai mare, de 42 fata de 38 cum este cel de de la Sebring. Revenind la dilema mea, ma adresez celor avizati si mai experimentati, as vrea sa stiu daca diferenta de ET de la 38 la 42 ar putea sa-mi creeze unele probleme tehnice. Multumesc.

Modificat de Donbalon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand cu caldura ca inainte de a mai posta pe forum, sa cauti cu incredere in prealabil pentru ca exista sanse mari ca subiectul sa se mai fi discutat. Pentru asta ai un avertisment. Cauta aici:


https://vwforum.ro/forum/14-jante-si-anvelope/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 mm intrate mai in interior. Nu te va afecta, poate doar optic, dar nu cred ca vei sesiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Alex G Tiguan

Salutare,

Din pacate nu am reusit sa gasesc un raspuns si apelez la ajutorul celor care s-au lovit de acest lucru. Detin un Tiguan din 2009 cu jante pe 16. Urmeaza sa fac un drum de peste 1000km si vreau sa imi cumpar rezerva slim pentru portbagaj. 

Am gasit kitul de rezerva cu spuma, capac, etc dar are rezerva slim pe 19. Mi se pare diferenta intre 16 si 19 mare (nu am un anume argument, doar ca sunt diferite). Am tot cautat informatia si unii zic ca, fiind slim, nu trebuie sa fie la aceeasi dimensiune (R16). 

Imi puteti spune daca e ok sa ai jantele standard de 16 si rezerva pe 19? Bineinteles, doar pentru mers pana la prima vulcanizare cu viteza redusa.

Multumesc anticipat!

 

Modificat de Alex G Tiguan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex G Tiguan  NU era necesara deschiderea unui topic nou , daca foloseai functia SEARCH gaseai imediat in acest topic ,  raspunsuri la intrebarile tale .  

Daca ai nevoie de ajutor in a folosi functia search ma poti contacta.  

Acest mesaj are rol si de avertisment verbal. 

Spor la citit ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

235 55 18 merge pe Tiguanul vechi ? 5N2 (R-Line) ? Am gasit aici in topic ca pe modelul nou merge ... am gasit ceva AT-uri si nu gasesc pe 50 doar 55. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In COC, din cate stiu eu, sunt trecute doar 235x50x18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este doar 235 50 18 dar eu nu gasesc AT la 50 doar 55. Nu vreau alte jante si am crezut ca cineva a incercat ! Cauciucuri normale gasesc noi o gramada la dimensiunile corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!