Jump to content

Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)


gynel
 Share

Postare recomandată

Pe scurt, a circula cu altceva decit ai in CIV este contraventie si motiv de refuz al despagubirii de asigurare, dar asta nu e subiectul acestui topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca are legatura directa cu titlul topicului, pentru ca se pare ca nu am anvelopele potrivite pentru al meu Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Titlul topicului nu este despre ce e legal sau nu ci despre dimensiunile potrivite, chestiune la care ti s-a raspuns si pe care, de altfel, puteai sa o afli si singur cu trei clickuri pe internet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveam cum sa aflu, pentru ca am trait cu impresia ca pe masina, anvelopele sunt dimensiunile legale. In fine, am sa incerc sa scriu la obiect, despre anvelopele si jantele potrivite pentru Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 25.03.2018 at 2:11 PM, grp said:

@dannyb: Cred ca se trec doar cele omologate, cele din cartea de identitate in primul rand si daca le faci dovada ca sunt si alte dimensiuni omologate de producator, le vor trece si pe alea. La Tiguan sunt urmatoarele dimensiuni, din ce stiu eu:

  • 215/65/16
  • 215/60/17
  • 235/55/17
  • 235/50/18
  • 255/40/19

Constructiv poti pune si pe 20 sau mai mari, dar nu cred ca se vor trece la RAR pe certificat/carte.

Au fost trecute primele patru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut colegi! 

Știe cineva dacă se potrivește o roata de rezerva slim de golf 5 pe Tiguan 5N? 

Are dimensiunile 3 1/2 J ET25, 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, categoric nu se potrivește o roata de rezerva de Golf pe Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna tuturor. va rog sa imi recomadati si mie ce anvelope de iarna folositi pe tiguan 4 motion  cu dimensiunea de 215.65.16, urmeaza sa schimb cele de iarna si nu stiu spre ce sa ma orientez. nu conteaza bugetul . optrez intre Dunlop Winter Sport 5, Nokian WR D4,  si BFGoodrich gForce Winter 2. ce pareri aveti sau care ce ati folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental Cross Contact Winter. Foarte bune. Concepute pentru mașini cu 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua,

Îmi puteți spune cu ce roți trebuie să merg la RAR pentru omologarea mașinii adusă din afară.  Obligatoriu cu ce e scris în fișa tehnică cu care a venit mașina? Menționez că e vorba de un Tiguan din 2014 și că pe el are roți pe 18 inchi.

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce ai in Cartea de Identitate sau documentul echivalent, sau alta dimensiune pe care o prezinti la RAR intr-un document certificat de producator/importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

In certificatul de inmatriculare nemtesc scrie doar o dimensiune de roti 215-60-R17 dar stiam ca pe Tiguan merg si roti pe 16 "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ii poti ruga pe cei de la RAR sa iti treaca toate dimensiunile pana la jantele de 19" si nu vor fi probleme, desi si cele pe 19' sunt legale si omologate. Eu le am pe toate trecute, pana la cele pe 19'' . Dimensiunile anvelopelor le ai putin mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti “ ruga “ la RAR sa modifice Cartea de Identitate. Modificarile se fac cu document de la importator/producator sau in lipsa lui cu omologare individuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos: ma refer strict la dimensiunile legale, cele aflate deja in baza lor de date, nu la modicari de talon sau dimensiune janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea se fac pe fiecare masina in parte. Degeaba au ei in baza de date dimensiuni de la 16” la 20” pe acel tip de masina, trebuie o hartie de la importator in care sa scrie ca pe acea masina se pot pune si alte dimensiuni decat cele trecute in carte. Si hartia asta este valabila doar pentru acea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/3/2018 at 11:00 AM, vick said:

Bună ziua,

Îmi puteți spune cu ce roți trebuie să merg la RAR pentru omologarea mașinii adusă din afară.  Obligatoriu cu ce e scris în fișa tehnică cu care a venit mașina? Menționez că e vorba de un Tiguan din 2014 și că pe el are roți pe 18 inchi.

Mulțumesc 

In brief nu sunt trecute toate dimensiunile. Acestea sunt mentionate in CoC. Pe baza lui iti trece RAR-ul dimensiunile in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar eu de unde pot afla dimensiunile din CoC pe baza carora RAR-ul face CIV-ul? Acum vreau sa cumpar niste roti de iarna pentru Tiguan -2014 si nu stiu daca dimensiunile lor le voi regasi si in cartea de identitate dupa  eliberarea ei de catre RAR. Mentionez ca acum masina are roti de vara pe 18", in certificatul nemtesc e trecuta doar dimensiunea pe 17" iar eu as cumpara roti de iarna pe 16"

Nu mai cita postul anterior, se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
wrong word
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai cumparat masina din DE nu ai primit si CoC-ul? E o fila a4 cu datele masinii. 

Te rog nu mai da "quote" la mesajul anterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate. Acum am vazut EG- Ubereinstimmungsbescheinigung.  La punctul 35 (Reifen-Radkombination) e trecuta dimensiunea 215/60/R17 96H 6,5J ET33 iar la punctul 54 ( Anmerkungen) sunt trecute trei dimensiuni : 215/65/R16 98H 6,5J ET33, 235/55/R17 99H 7J si 235/50/R18 97H 7J. 

Sper ca la RAR sa mi le treaca pe toate in CIV.  

Modificat de vick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De curand sunt posesorul unui VW Tiguan AllSpace nou - model 2018. As fi interesat de recomandari pentru roti(jante + anvelope) iarna.

Dimensiunile ce apar in carte sunt: 215/65 R17 99V 7.00J X 17

Presupun ca dimensiunea jantelor ar trebui sa fie: 

  • diametrul = 17
  • PCD = 5 X 112
  • ET = 38
  • Latime = 7

Are cineva recomandari/review-uri/preturi pentru jante de dimensiunea specificata mai sus - OEM si non-OEM. Pentru modelul acesta de Tiguan are cineva idee daca senzorii de presiune roti sunt in janta sau sunt in ABS/ESP?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La Rar când am dus masina fiind iarna aveam jantele de 16 iar în portbagaj am pus o roata de vara 255/40/19 și i-am explicat la individul acela care a luat Masi a sa treacă toate dimensiunile la roti care sunt date de vw pt tiguan.  Când am luat masina în carte sunt trecute toate de la 16 la 19. Deci undeva RAR are tote dimensiunile la fiecare model de masina. Doar și eu am fost instruit sa ii zic la tipul ala sa treacă tot. Și din cate știu sunt obligați sa treacă toate dimensiunile date de constructor, dar din comoditatea tipic românească  "mai uita". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,
Tiguanul meu nu are roata de rezerva. Vreau sa cumpar un kit complet cu roata slim cu tot cu suportul acela de spuma. Ideea e ca nu stiu ce sa caut mai exact. Problema e ca rotile de vara sunt pe 17" iar cele de iarna sunt pe 16". Se potriveste rezerva slim in ambele cazuri ?
Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsurile se afla, bineinteles, in acest topic dar nu-i asa, trebuie cautate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Jante, anvelope & TPMS (Tiguan 5N & 5N2)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!