Jump to content

Stergatoare A4 B6/B7


asergiu
 Share

Postare recomandată

Stati sa ne lamurim... "aero" nu este firma ci TIPUL de stergator. Acele Stergatoare lamelare, dintr-o bucata, care atunci cand le ridici de pe parbriz se curbeaza, se numesc "aero". Ele pot fi produse de Valeo, Bosch sau alte firme. Cele OEM sunt produse de Valeo. Deci daca ati luat Valeo si sunt lamelare, atunci ati facut alegerea corecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot valeo am pe masina tip aero.am masina de 1 an si jumatate si cine stie de cand erau montate pe masina.nu am nici o problema cu ele.sterg perfect.data viitoare cu siguranta tot de astea o sa-mi cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la A4 din 2004 incoace au pus ei in standard brat si stergator Aerotwin, insa, daca masina nu are asa din fabrica trebuie sa iei tot bratul, e mai bine decat sa iei tot felul de adaptari, ca iese un kitch! si merita! eu am avut pe un A4 din 2002 schimbate cu totul si au mers perfect vreo 8 luni cat am mai tinur masina si actualul proprietar inca le mai foloseste de 1 an fara probleme!...deci merita investitia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am Aerotwin pe masina de serviciu (Ford Focus) si sunt total nemultumit de ele. Vibreaza la viteze de peste 50-60km/h. Nu stiu de cine sunt produse, dar sunt cele OEM.

In schimb la masina personala le-am schimbat de vreun an si jumatate cu stergatoare clasice, originale. Functioneaza excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am luat Valeo grafitate la 98 ron (Vitan ) . foarte multumit . sunt special pentru A4 . Au sistemul click . Nu poti sa pui alte stergatoare de pe piata. Nu se potrivesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vi-l recomand pe Answers.Am avut gripate stergatoarele la A4 ,si a rezolvat-o rapid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva prin brasov unde as putea face si eu operatiunea aceasta?Azi dimineata la jumatea cursei s-au blocat si cu greau le-am adus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ca sa nu deschid un topic nou, as avea si eu cateva intrebari oarecum legate de problema din tilu:

- de cand a venit gerul nu mai merge instalatia de spalare a geamurilor, nu e vorba de inghetare a apei deoarece am avut solutie de iarna in vas; am observat ca motorasul nu mai bazaie cand apas pe maneta, oare s-a ars motorasul?daca s-a ars aveti idee cam ce pret are?

- mai nou, am observat ca pe la spoilerul din fata in partea stanga cum te uiti la masina, deci nu in partea dreapta unde este vasul, imi picura apa de parbriz(locul este mai exact in dreptul proiectorului, undeva sub spoiler);fac precizarea ca am spalatoare de faruri, oare s-a spart conducta care merge la spalatorul de far?

- este posibil sa mi se sparga si furtunul/conducta si sa se arda si motorasul in acelasi timp?

Mentionez ca stergatoarele merg fara probleme si am verificat si siguranta de la instalatia de spalare care este OK.

Va multumesc anticipat.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi curgea solutie de spalat parbriz de la un spalator de far, dar mi l-a aranjat cineva cu niste poxilina si nu mai curgea si functiona bine.Iar in legatura cu motorasul parerea mea e daca poti sa-l pui cumva pe direct la baterie sa vezi daca merge.Asta ar fi o solutie de a mea, asteapta si parerea celorlalti.

Modificat de bullibutton
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Stiu ca nu e locul aici ,dar am un A6 Avant si vreau sa intreb pentru stergatorul (spate)de la luneta stie cineva cum se procedeaza.

Asta pentru ca ieri am avut si eu surpriza ca stergatorul sa se miste in reluare,s-a oprit undeva la jumatatea cursei si deabia dupa circa 30-40 min.am putut sa-l duc la loc din maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Stiu ca nu e locul aici ,dar am un A6 Avant si vreau sa intreb pentru stergatorul (spate)de la luneta stie cineva cum se procedeaza.

Asta pentru ca ieri am avut si eu surpriza ca stergatorul sa se miste in reluare,s-a oprit undeva la jumatatea cursei si deabia dupa circa 30-40 min.am putut sa-l duc la loc din maneta.

Guma stergator e ok?stergatorul e bine fixat,rigit pe bratul ce l roteste?parbriz cu impuritati?Bateria slaba?Ar trebui si sa desfaci haionul,si sa urmaresti ce se intampla in timp ce stergatorul merge.Poti sa -l si ridici de pe geam sa nu se uzeze pe geamul uscat.Eu l a mai unge un pic.

Asa am patit eu la parbriz ,mi se intrerupea si am rezolvat cu niste vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Probabil ca si bateria slaba e o cauza

Am mers astazi citiva km buni cu masina -si probabil bateria s-a mai incarcat.Deci merge mult mai bine stergatorul -dar nu e exact cum trebuie.

Am dat si cu WD-40 acum dupa amiaza -am "spritzuit' pe acolo-sa vad daca se mai inbunatateste ceva.

Va tin la curent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si io am patit la fel i-am luat lu fratimiu spraiu degripant (unu cu furtunas suptire)se gaseste la benzinarii si l-am bagat intre plstic si stergator am pulverizat in abundenta ,am dat drumu la stergatoate si leam mai ajutat cu mana si nu mai am probleme cu ele spor la treaba (la porsche 500 de ron numai angrenaiul de stergator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caut stergatoare originale pentru A4 din 2004. Cei care au aceasta masina stiu ca sunt niste stergatoare mai atipice cu prindere in 2 locuri, stergatoare care nu le gasesti prin hipermarket-uri si benzinarii.

Am fost astazi la PBN si mi-au dat pretul: 112 ron stangul si 95 ron dreptul.

Daca stie cineva si alte preturi sau si-a cumparat mai ieftin de undeva rog sa posteze locul si pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat stergatoare Aero de la volksman, 100 si ceva de lei ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mie personal pretul mi se pare super ok.

Eu am luat Valeo la pretul de 112ROn/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
sunt niste stergatoare mai atipice cu prindere in 2 locuri

Nu arata asa?

h4zs2isqhkcp1nz8ontx.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata asa?

h4zs2isqhkcp1nz8ontx.png

nu arata asa.

Am sunat si la Augsburg si mi-au zis ca pe original nu au decat stg la 102 ron. Au mai zis ca ar mai merge si Aerotwin sau cam asa ceva (cu adaptor) care ar fi cam 100 si putin de ron perechea.

A pus cineva la Audi a4 2004 (penultimul model) Aero? Adaptorul ala nu este urat? Nu strica din estetica?

Eu am luat stergatoare Aero de la volksman, 100 si ceva de lei ambele.

Sunt cumva Bosh? Cum arata pe masina ta? (ca vad ca avem masini identice)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa schimb lamele dar pentru modelu meu nu se fabrica lame aerotwin, doar daca schimb bratele cu totu, ceea ce cred ca voi face in viitorul apropiat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris pe undeva pe forum impresia mea (poate gresita sau poate am intalnit eu o situatie mai deosebita) referitoare la Aero. Pe masina de serviciu am astfel de stergatoare, echipare de fabrica. Masina are acum 50,000km - am preluat-o de noua. Deja dupa cateva mii de km au inceput sa vibreze si sa faca un zgomot mai mult decat enervant. Ca sa nu mai comentez de modul in care sterg.

Pe masina personala am inlocuit de aproximativ un an si jumatate cu originale. Nu stiu daca sunt identice cu cele pentru modelul 2004, dar sigur nu sunt din cele ce se gasesc la orice magazin. Le-am luat de la Cardinal Motors si retin ca m-au costat in jur de 160RON amandoua.

Pe de alta parte, in Kaufland se gasesc lamele de cauciuc ce pot inlocui pe cele uzate de pe stergatoarele vechi. Iar pretul cred ca este mai mult decat interesant (vreo 10-15RON setul). La banii astia poti rezolva 10 seturi din aceeasi bani ca unul original.

Sper ca informatiile sunt de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt pentru stergatoarele originale cu toate ca toti comerciantii ma indreapta spre Aero in care nu am incredere pentru ca s-a umplut piata de fff multe Aero contrafacute. In al doilea rand imi plac f mult cele originale cum arata pe masina si vreau sa le pastrez numai ca cel din stg face un tzac atunci cand ajunge la capat in stg (atunci cand e pe verticala si se intoarce spre dreapta). Asta e singurul motiv ca in rest sterge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, hai sa lamurim ceva. AeroTwin, este o denumire comerciala folosita intial de catre Bosch pentru gama lor de stergatoare cu o singura lama, contrar celor existente pana atunci formate din arcurile acelea metalice intretesute...nu imi vine in cap acum o descriere mai buna, dar stiti despre ce vorbesc.

Ulterior si alti producatori au adaugat la modelele lor cuvantul "Aero", pentru a descrie acest tip de lama/stergator. Stergatoarele OEM de pe masina sunt facute de Valeo, prin intermediul diviziei lor OEM, ceva cu 3 litere (SKG sau ceva de genul asta), am uitat cum se cheama exact.

Pe Audi 2004 stiu ca se pun de fabrica modelul acesta gen Aero, dar nu este acelasi lucru cu un stergator Aero retrofit. Acestea (retrofit) sunt stergatoare cu prindere pentru bratul normal "clasic" (acela care are ca un carlig in capat) si care au diverse tipuri de adaptoare pentru brat. Cele OEM nu au nici un adaptor, bratul este diferit si in capat are o scobitura in care intra axul stergatorului peste care culiseaza capacul de plastic ce acopera articulatia.

d_crisu, cele din pozele tale sunt tip Aero si sunt cele OEM pentru VW...la Audi arata altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele OEM nu au nici un adaptor, bratul este diferit si in capat are o scobitura in care intra axul stergatorului peste care culiseaza capacul de plastic ce acopera articulatia.

Din astea de zici aici caut eu. Astea cu scobitura sunt la mine pe masina. Stie cineva codul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cumva Bosh? Cum arata pe masina ta? (ca vad ca avem masini identice)

p1000177_resized.jpg

N-am acum o poza mai buna, o sa incerc sa fac daca te-ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, nu cred ca-s la fel. Ale tale sunt la fel cu ale mele si sunt de Audi. La VW sunt cele care le are puse in postul acela mai sus cu schitele alea. La VW lama sta cumva pe langa bratul stergatorului, la noi este suprapusa (in ax) cu acesta.

d_crisu, poate ar fi bine sa specifici daca tu cauti stergatoare OEM de Audi (cum e in titlul topicului) sau de VW (cum e masina din semnatura ta)...pt ca ambele sunt cu lama si scobitura, dar difera atat bratul cat si lama. Cele din schitele puse de tine, dupa cum am spus, sunt de VW nu Audi. Le vrei pt tine sau pt alta masina? Intreb pt ca si in oferta primita de tine de la Porsche, imi pare ceva ciudat. Lamele sunt egale, nu stiu de ce difera pretul pentru stanga fata de dreapta

Si ca sa dau si un raspuns (ca pana acum doar am dezbatut de care model), gasesti astfel de stergatoare la Volksman. Eu dupa ce mi-am luat de la el, am mai gasit intr-un loc, la un service aproape de casa, acolo unde si-a facut Fusco cate ceva pe la masina (service-ul lui Tavi). Pretul in ambele locuri este aprox la fel, ceva gen 110 RON setul (doar lamele, fara brate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Stergatoare A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!