Jump to content

Stergatoare A4 B6/B7


asergiu
 Share

Postare recomandată

BogdanS a avut aceeasi probleme si le-a rezolvat prin demontare, curatare, ungere si remontare. Cred ca cipos a fost cel care-a facut operatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mursielagro13

ok..maine o sa le dau jos le curat le ung...sper sa isi revina ca ma enerveaza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema asta , le-am dat jos cu tot mecanismul( angrenajul bratelor) le-am bagat vaselina ptr ca nu mai aveau..........si acum zburda

faza e ca am reusit sa dau cu o cheie in parbriz cand desfaceam pe acolo si l-am spart

noroc cu casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mursielagro13

;) ok,maine sper sa reusesc si eu sa le fac.o sa va spun..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am observat ca mi s-a dus un stergator, s-a dezlipit in anumite locuri cauciucul, astfel incepand sa frece parbrizul. Asa ca vin cu intrebarea, ce stergatoare mi-ati recomanda, care ar fi mai bune?

Modificat de Dusul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina de serviciu am aero - si nu sunt foarte de multumit de ele (ba lasa urme, ba vibreaza, etc.), pe cea personala le-am schimbat in urma cu cateva luni cu unele modelul original si sunt multumit de modul cum lucreaza. Tragi singur concluziile.

Pe de alta parte am citit pe undeva pe forum ca exista lamele de cauciuc, nu ar trebui sa schimbi tot stergatorul (si nu ma refer la brat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mi s-a rupt la un mom. dat lamela de la un stergator, si am incercat mai multe tipuri, insa nici o pereche nu s-a potrivit. Daca ai bratul stergatorului original, e greu sa gasesti pe piata ceva sa ti se potriveasca.

Eu am luat originale pana la urma, de la volksman, ~110 ron parca. La dealer erau 180 ron.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Cred ca o sa merg si eu pe cele originale, ca sunt cred eu cele mai bune. Stii cumva codul de la ele? Sau ce i-ai cerut lui volksman, ca ma gandesc ca sunt mai multe modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie Volksman ca si eu si Ice am luat de la el si l-am tot batut la cap cu ele (si or mai fi luat si altii). Daca ii spui de stergatoare originale tip "aero" stie despre ce e vorba. Vezi ca alea originale vin intr-o punga de plastic transparenta. Mai poti lua si Valeo in cutie de carton. Cele originale sunt produse tot de Valeo, scrie alta firma pe ele, am uitat cum ii spune ceva cu 3 initiale ce incepe cu "S" dar mi-a spus Volksman ca e divizia ce face piese OEM de la Valeo asa ca sunt cam acelasi lucru. De asemenea mai exista si Bosch tot acelasi model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci lui volksman ii cer stergatoare originare audi. Ai zis ceva de aero, cele care vin pe a4 sunt aero? Intradevar am o bucata de plastic pe un brat dar n-as fi zis ca asta inseamna aero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut stergatoare lenese, asa dintr-o data. am fost la service si mi-au schimbat tot mecanismul de sub parbriz care plimba bratele. Mi-au spus mecanicii ca nu se pot unge, ci trebuie schimbat tot mecanismul.

Toata afacerea: 350 RON.

M-as supara tare de tot daca as afla ca de fapt se rezolva totul cu putina vaselina...

chiar sunt curios daca au mers unse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg desfacute, eu mi-am facut singur operatiunea. Mare grija in schimb sa nu spargeti pistonasele in care intra tijele stergatoarelor, ca sunt din antimoniu si sunt foarte casante. La mine cel din stanga a fost foarte intepenit si numai incalzit cu lampa de gaz am reusit sa il desfac ca apoi sa le ung etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mursielagro13

asa a fost si la mine,mai greu pana le am scos...unul era gripat..l am scos cu grija sa nu sparg pistonasele din antimoniu l am curata...apoi uns si merge foarte bine acum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La A4 se scoat stergatoarele, apoi partea de plastic care este dintr-o parte in alta a parbrizului se scoate capacul la cutia de la calculatorul de motor, apoi stergatoarele sunt date sa se opreasca intr-o pozitie aflata mai sus ca sa se poata scoate bratul mai usor, se scoate tot mecanismul si cu grija se scot sigurantele din capatul bratului partea de sus unde se infileteaza piulita ce tine stergatorul si se desface ansamblul. De obicei pe acel cilindru in interior sunt multe depuneri care trebuie indepartate cu smirghel foarte fin (eventual daca sunt prea multe depuneri se pot indeparta intai cu o surubelnita) si de asemeni se curata cu smirghel si partea care intra in cilindru. Dupa curatare se pune vaselina si se ansambleaza in ordine inversa demontarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am problema asta cu stergatoarele lenese.poate este pe aici un DiY si nu am vazut eu?daca nu ceva sfaturi despre cum se demonteaza si pe unde.......multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

[da drumul la stergatoare si pune ului din abundenta timp de vreo 10 minute la bucsa in care se invart stergatoarele. nnu e nevoie sa deschizi capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Postez aici, pentru a nu mai deschide un topic nou.

Am coborat azi la masina si mi-am mai facut treaba, am mai sters cate ceva pe la motor, pe ici pe colo si am observat ca bratele stergatoarelor ating in plasticul de la baza parbrizului.

Am aruncat un ochi pe acolo si am vazut ca "tija" pe care intra bratul nu iese chiar pe mijlocul decupajului (cerc) din plastic. Cum de cand am masina nu am schimbat parbrizul (ca sa zic ca as fi putut schimba pozitia plasticului) si nici nu am umblat la mecanismul stergatoarelor (ca sa intre in discutie modificarea pozitiei tijelor pe care se prind bratele), am ajuns la concluzia ca asa a fost masina. Si acum ma intreb, "asa face toate" sau... totusi am o problema?

Singura interventie care am facut-o la stergatoare a fost sa dau jos bratele si sa le vopsesc, insa nu am bagat de seama daca si inainte de vopsire atingeau acolo deoarece vopseaua era sarita bine (nici nu m-am uitat atent pt ca nu ma asteptam la asa ceva, dar tind sa cred ca nu atingeau). Eu ma gandesc ca stratul de vopsea prea gros (3 "maini") aplicat de mine sa fie vinovatul?

As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu ceva explicatii si eventual cu poze sa vad si eu cum e la alte A4.

Atasez si eu cateva poze (cam slabe calitativ, ca eram murdar pe maini si nu am mai umblat la setarile camerei. modul AUTO nu e chiar punctul forte al ei) ca sa va dati seama despre ce vorbesc.

img0029wv3.jpgw2133.png img0027oo5.jpgw2133.png img0028id7.jpgw2133.png img0029xj1.jpgw2133.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pentru late response;) :D

Rezolvare problema:mers la service,expus problema, facut constatare;

Una bucata meserias competent cu scule , demontat stergatoare cu presa speciala( mama ei de presa, ca daca o aveam si singur faceam treaba :) ) demontat in menghina axele stergatoarelor, curatat, uns, montat inapoi, daca tot demontat ansamblul stergatoarelor dat jos si plasticul de protectie de la baza parbrizului si curatat bine-bine sina aceea in care se fixeaza acel plastic, montat tot inapoi cum a fost, facut proba, mers brici.

Durata: aprox 1:30-1:45 ore

pret 50RON.

supermultumit. :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca acea parte de plastic de la baza parbrizului, care se vede in pozele de mai sus se poate demonta fara a afecta parbrizul sau a ma trezi cu apa prin masina dupa operatiune? Voi avea nevoie de silicon sau altceva ca sa o pun la loc, sau pur si simplu se scoate si se pune inapoi ca si capacul de deasupra bateriei?

Masina mea este A4 B6.

Stie careva ceva sigur, ca eu m-am uitat la ea si am crezut ca nu se poate scoate fara a afecta parbrizul sau a fi necesar alt produs de etansare dupa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pulveriza ulei penetrant ( W40 parca) pe axe si intr-un minut este rezolvata treaba. Nu spun ca ese ceva definitiv dar asa ceva i-am facut unui prieten asta vara si de atunci nu a mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acea parte de plastic de la baza parbrizului se poate demonta fara a afecta parbrizul ?

Da, se poate demonta fara probleme. Si nu trebuie nici silicon, nici altceva. Eu am fost nevoit sa o schimb pentru ca era sparta de mecanici, cand au schimbat bateria !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit acelasi lucru!! Stregatoarele nu mai functionau pur si simplu. Ele merg desfacute, eu am fost la un mecanic. Mare grija in schimb sa nu spargeti pistonasele in care intra tijele stergatoarelor. La mine cel din stanga era blocat si numai incalzit cu lampa de gaz mecanicul a reusit sa il desfaca si apoi sa le unga si sa le monteze la loc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:somnmare: precum zice force turbo: cu incredere!

doar ca atunci cand o montezi inapoi trebuie sa fie ambele suprafete (plasticul si sina parbrizului) foarte bine curatate

altfel nu prea se mai lipeste la parbriz..... :D si arata ca la dezmembrari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am luat de la volksman si am cerut sa mi dea stergatoarele originale ale masinii si mi-a dat in cutie de carton Valeo la 1mil100 si erau ca cele originale ca le-am schimbat pe loc .Eu nu am aero pe masina deci orginale sunt cele valeo pt mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Stergatoare A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!