Jump to content

Stergatoare A4 B6/B7


asergiu
 Share

Postare recomandată

Salutare. AM primit la job un audi a4 b6 203 avant. Pe langa alte lucruri lipsa de la el, imi lipsesc si clipsurile originale ale stergatoarelor. Momentan are niste lame clasice prinse cu soricei direct prin gaurile bratelor. Ce variante am sa pun stergatoarele intr-un mod corespunzator?  Clipsurile lipsa le gasesc in reprezentanta? Multumesc anticipat

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia vezi daca asta e ce trebuie 8E0955247

pe modelul ala sunt 2 tipuri de brate, clasice cu carlig si din cele cu cioc lateral. de care ai tu?

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema cu stergatoarele, poate are cineva o idee. 

Motorasul original al stergatoarelor s-a ars si am cumparat altul, insa si cu acesta in momentul in care pun contactul imi da aceeasi eroare "windscreen wipers defective" si nu functioneaza. Testat cu 3 motorase in total si eroarea persista. 

trebuie codate motorasele? Nu am gasit nimic in VCDS.

Masina in cauza este un Audi A6 4F 2007. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul l-ai verificat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, instalatia este in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu problema asta a mea? Am un A4 B6 si dintr-o data intr-o seara cand veneam de la facultate nu a vrut sa mai spele parbrizul si nici luneta. In schimb, cand dau sa spal parbrizul, activeaza automat si stergatorul de la luneta, iar stergatorul de parbriz sterge normal fara apa. Nu se aude pompa deloc. Daca dau sa spal luneta, se invarte doar o data si atat. Pot sa tin eu cat de mult apasat pe maneta. Ceva idei ce ar putea fi? Sa nu ma pun sa schimb chestii aiurea. Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai da quote postarii anterioare!

 

mai simplu la pompa. vezi siguranta , daca spui ca nu se aude pompa.

nu stiu daca ai comanda maneta-releu , poate fi de acolo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranța și pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Ieri am constatat ca nu mai merge un stergator (cel de la sofer). Efectiv nu misca deloc. L am ridicat putin si nu opune deloc rezistenta la mutare. Cel din dreapta merge fara probleme. S a mai lovint cineva de problema asta sau stie cineva daca stergatoarele au in motoras comun sau separate? 

Masina este un Audi A4 B7

Multumesc

Modificat de Mackayus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras comun, Ori parghie rupta ori se invarte stergatorul pe ax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,
Detin un Audi A4 B7 2008 berlina, 1.6 benzina.
De aproximativ 2 luni nu imi mai functioneaza stergatoarele si stropitoarele de parbriz.
Problema aceasta a aparut brusc si in aceasta perioada au mai functionat doar o singura data pentru maxim o ora.

Inainte de a avea aceasta problema, am schimbat maneta pentru stergatoare cu una care are calculator de bord, problema aparand dupa vreo 3 saptamani de la schimbarea manetei (nu stiu daca are vreo legatura, poate e doar o coincidenta).

Ce am incercat pana acum :
- verificat sigurante - OK
- cumparat o alta centrala electrica (calculator lumini) SH - nu s-a rezolvat nici cu aceasta
- schimbat maneta pentru stergatoare cu cea veche (fara calculator bord) - problema persista
- verificat switch capota motor - OK

Poate s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema si are o idee ce as mai putea incerca.
De asemenea poate cineva sa imi spuna principiul de functionare al stergatoarelor ? Este vreun releu pe undeva dupa centrala electrica ?

Multumesc anticipat!

Modificat de cogdao
Deschiderea unui topic pentru o problema deja discutata se sanctioneaza. Foloseste functia seach!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Stergatoare A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!