Jump to content

Vreau sa-mi cumpar Polo


gabitzu
 Share

Postare recomandată

am avut clio dar benzinar si urmeaza pe 20 oct sa intru in posesia unui polo 1.4 16v . Clio e bunicel, nu pot spune ca au fost probleme mari cu el , dar calitativ cred ca e inferioir fata de polo ; de fapt , si pretul dovedeste asta ... eu unu te-as sfatui la polo , daca ai finante...plus ca la vw , pretul se "conserva" mai bine ..pe clio nu am reusit sa iau mare lucru dupa 3 ani . la consum stiu ca renault sta mai bine decat vw, dar si vw e mai de durata ...

nu pot decat sa iti urez o decizie inteleapta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    8

  • google

    8

  • negoctav

    5

  • gabitzu

    4

Clio 1,5 dci au mari probleme cu pompa de injectie din cate stiu eu dar pana acolo e o mare diferenta intre tinuta de drum,confort,finisaje si dotari.Cat despre motorul de 1.4 tdi nu am auzit decat de bine iar puterea cred ca e suficienta pentru aceasta caroserie daca nu chiptuning.......eu as alege fara sa stau pe ganduri Polo...daca as avea si banii bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zice polo numai din "patriotism" ptr VAG...dar e clar ca sunt multe puncte in care polo este superior clio-ului. clio e o solenza putin mai bine inchegata si cu sigla renault pe ea...in rest..."aceeasi marie cu alta palarie"...daca banii nu constiuie un criteriu dupa care faci alegerea as zice polo cu toata inima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

Clio 1,5 dci au mari probleme cu pompa de injectie din cate stiu eu ............

Asa este,datorita unor prelucrari gresite ale cotelor pompei de inalta presiune(1600 Bari!!) in timp cateva luni sau cateva zeci de mii Km se aduna pilitura in tot sistemul de injectie acest lucru ducand la infundarea si distrugerea sis. de injectie Common Rail :P Pt. remediere se schimba tot(pompa de inalta presiune , 4 injectoare ,filtru, conducte...........) peste 200 mil. lei.... :P .

Pe cand la un POLO exista sistemul PD (pompa injector ) care s-a dovedit a fi foarte fiabil de-a lungul timpului,deci un POLO este varianta cea mai buna :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca clio asta ar fi cel bicorp ar mai fi o chestie.. dar symbol.. e un mare rateu de masina.. am avut de la firma o perioada asa ceva.. si in afara de portbagaj nu am ce sa apreciez la masina aia.

Motorul de 80cp de pe clio insa e mai rafinat decat cel 3 cilindri de pe vw care zici ca e tractor si la turatii mari face ca matizul.. insa trage bine.

Oricum Polo e mai cu stil..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Polo>prima oara am vrut sa imi iau clio bicorp extreme 1.5 dci de 82 cp.Am ales polo.

Al meu are 75 cp ,dar in realitate depaseste cei 82 ai lui clio.Iti pot spune ca in afara m-am tinut fara probleme in spatele unui prieten cu Megane de 1.5 dci 100 cp.Abia de la 165 km/h incolo se distanta f usor,dar nici el nu mai putea.

Alt avantaj la polo :ii faci remapare f usor....traiasca voinea!

Problema la Renaulturi o rrepr suspensia:flansele de la amortizoare pica in draci,si altele; klla motor sau cutie de vit :pica semeringurile,cum a patit taica-miu cu meganeul pe la vreo 2000 km :P ...Interiorul incepe sa scartaie.

Avantajul lui clio o repr portabagajul,care este cu vreo 200 l mai mare decat la polo.Spatiile interioare sunt asemanatoare,un plus in spate pt Polo...

Polo are multye reglaje,scuan volan,are sertarashe,are cotiera spate si multe multe altele pe care clio nu le are.

SIngurul dezavantaj la polo: Serviceul!!!!! Traisca PBN ca isi face reklama ""buna"...

Ia POLO!!!!

de preferat de 80 cp....nu o sa iti mai iubesti nevasta/prietena

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca problemele cu pompa de inalta presiune la DCI-uri crapa pe modelele de 64CP nu cele de 80 care au alta pompa. Au dat si ei chix cum a dat si VAG pe ici pe colo cu MAF-uri sau altele (stergatoare Passat, clipsuri geam electric samd).

Pentru 3000 EUR in plus nu prea inteleg ce ofera Polo.

Chiptuning merge pe amandoua, fiind cu injectie de inalta presiune, turbina cu geometrie variabila si intercooler se obtin destui cai la remapare.

Sigur ca tin cu VAG dar o oferta trebuie cantarita obiectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nemtzoteii rlz...am stat cu "frantzuzisme" 3 ani...e urmatorul pas de la Dacie...plus ca Symbol nu prea e frantzuzesc..e trecut prin apele teritoriale turcesti...e adevarat ca tdi e mai zgomotos decat dCi dar are viata mai lunga ...si parca si "calutzii" nemtzesti sunt mai de rasa.. m-am dat cu un prieten care avea un vento de 75 de cai..eu eram cu un megane dTi 100 cp...se tinea cu mine bine de tot...cu meganu eram obisnuit (era al tatei) de nu se pune prb ca nu stiam masina..a doua oara m-a facut iar vento era stoc..si cu 130000 km ..meganu avea 70000...concluzia o tragi singur.... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo all the way!!!Si daca tot ti se par putini 70 de cai,ia 1.4 TDI-80 cai!!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara fiscutie -Polo-are un prieten si (salutari D-lui Voinea)dupa remapare are o herghelie de 115 cai si chiar putin peste,nu are nici un fel de probleme,e foarte mindru de ea si se tine dupa mine la drum de nici nu-mi vine sa cred,deci traiasca polo si remaparea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa achizitionez urgent o masina. Am de ales intre urmatoarele:

1. VW Polo 1,4 tdi / 70CP nivel echipare attractive

2. Clio Symbol 1,5 dCI / 80CP nivel echipare fidji

Polo are urmatoarele performante

0-100km/h=14,6s

consum mediu 4,5-4,7

pret de catalog 12.483 euro (cip) cu reducere 10% este 11.235 euro (cip).

Clio are urmatoarele performante

0-100km/h=12,2s

consum mediu 4,6

pret de catalog 9.122 euro (cip) cu reducere 600 euro este 8.522 euro (cip)

Nivelul de echipare ar fi cam acelasi.

Acum vin cu intrebarile:

1.Cum este motorul la polo vis-a-vis de fiabilitate, consum real si performantele la drum lung (cum se infige)?

2.Cum este tinuta de drum?

3.Merita diferenta de pret?

4.Stiu ca symbolul este facut in Turcia dar nu stiu pe unde se fabrica polo.

<{POST_SNAPBACK}>

Sa inteleg ca esti hotarat asupra lui Polo...ca vad la masina.Polo 1.4 tdi ,70 cp..

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, un Polo owner care are scris in semnatura:

Clio Bicorp 1,5dCI/80CP Dynamique Full Option.

Mai esti asa sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, un Polo owner care are scris in semnatura:

Mai esti asa sigur?

<{POST_SNAPBACK}>

Unde Andy ca eu vad numai Polo si o Octavia+Solenza???? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde Andy ca eu vad numai Polo si o Octavia+Solenza???? :)

<{POST_SNAPBACK}>

Ma refeream la "google". Ar mai fi o chestie, pentu a nu crea confuzii zi-mi "andREI" sau "AndREI" sau "Andrei" sau "andrei". Exista deja un membru marcant "Andi TDI" - de aici riscul de confuzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa lamurim un pic "problemele".

Sub user apare Polo ca pe asta vreau sa-l achizitionez (ca masina de servici) si trebuia trecut ca sa intru pe forum (bine puteam sa trec si Caddy-ul Life de la servici, pe care-l schimb, sper, cu Polo)

La semnatura apare Clio ca pe asta il detin deja ca masina personala (mai mult nevasta-mea eu margand cu masina de servici) si mi s-a parut fair-play sa anunt.

Revenind la subiect. Varianta de motorizare, respectiv echipare nu prea am de unde sa aleg intrucat nu am timp de asteptat si sunt obligat sa iau ce au pe stoc (respectiv ce este in comanda si vine repede, conform agentului de vanzari de la PoRo).

Despre clio symbol ii cam stiu si bunele si relele.

Problemele la pompa de injectie au fost pe motoarele 1,5 dCI/65CP care au echipat seria Alize pana in 2003 dupa care au fost schimbate de Renault.

Probleme la flansele de la amortizoare sunt la actualele Megane-uri II, mai ales din cauza drumurilor (Clio nu are sistemul acesta de amortizoare, are el alte "belele").

Pe voi va rog sa-mi spuneti ce stiti, cat mai realist, despre polo. Nu luam in discutie service-ul PoRo ca-l cunosc deja si nu e cu foarte mult mai rau decat service-urile Renault (cu service-urile e cam la noroc, depinde peste ce mecanic dai si in ce toane e in ziua respectiva).

Nu discutam nici despre pret deoarece fiind masina de servici si trebuindu-mi repede (si 3 bucati) nu se pune problema banilor atat timp masina e din clasa supermini si nu depaseste 12000 euro (cip).

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am rasfoit forum-ul aproape cap coada (la sectiunea asta), pana la urma a ramas Polo-ul pe care l-am trecut in semnatura.

Am platit avansul joi pt. cele trei bucati, primul Polo vine in jurul datei de 02.11.05, al II-lea in jurul datei de 21.11.05 si al III-lea in jurul datei de 15.01.06.

Modificat de google
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Prima surpriza placuta de la PoRo. A venit masina mai devreme si nu una ci doua. Dar ca sa nu mor de inima si-au revenit repede si au programat montarea alarmelor pe 22.11.05. Chiar si cu scandalul de rigoare nu au vrut sa devanseze data si nici sa accepte montajul in alta parte sub pretextul pierderii garantiei la instalatia electrica.

Primele impresii vis-a-vis de renault, masina este mai zgomotoasa si franele sunt foarte slabe, dau senzatia ca aluneca. Daca n-ar fi facut ambele masini la fel la franare as fi crezut ca mi-au dat-o defecta. In urma discutiilor cu ei au afirmat ca isi mai revin dupa ce se mai "aseaza" placutele si ferodourile. Poate sa confirma cineva daca a "patit" asa ceva sau asa o sa moara masina, cu frane slabe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit sunt putin moi la inceput,pe urma te baga cu capul in volan (figurat vorbind)!!!Acum depinde ce intelegi si tu prin "frane slabe"???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca senzatia e data de ABS,aceeasi "problema" (daca se poate spune asa) a fost semnalata si la noul Passat,care da impresia ca la nu franeaza chiar grozav,dar repet e doar o impresie!!!Masina franeaza fara probleme!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de incurajare. Am mers azi vreo 130km si ori m-am obisnuit eu cu ea ori parca franeaza mai bine. Am citit aseara si cartea tehnica si in ea apare descrisa aceasta problema specificandu-se ca s-ar imbunatatii franarea dupa 200-300km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!