Jump to content

Tratament Chedere


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc de multi ani solutia oem de chedere VW Gummipflege , are aplicator cu burete cod VAG 000096310B

 

Si eu tot asta il am de cel putin 5 ani :) comandat de pe ahw-shop.de.

 

nu am ce sa-i reprosez, dau de 2 ori pe an pe toate chederele inclusiv cele de la geamuri.

singura treaba, daca chederul e ud de la zapada, ploaie, spalat, etc sa il stergeti cu o carpa uscata seara si n-ai stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revincu un update mic.

Am folosit glicerina pe chedere si sunt OK. Insa dupa un drum s-a incalzit masina, apoi cand s-a racit au inghetat chederele alea pufoase de langa pavilion. S-a topit gheata de pe pavilion si s-a scurs pe ele si au inghetat usile spate ... doar partea de sus. Voi cu ce le tratati pe alea.? Ca sunt paroase si nu stau unse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc tratamentul de bord de la ArmorAll pentru tot ce este plastic cauciuc si vinil atat interior cat si exterior. Este o solutie alba, laptoasa si se aplica foarte usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. La MK6-le meu incepe sa apara o problema la chederele usii spate, de care am vazut ca se plang si cei de afara. Incep sa scartaie si devine enervant in mers. Eu am tot folosit Nigrin si incep sa cred ca substanta asta nu lubrifiaza absolut deloc, ba dimpotriva. Baufixul ar fi mai ok? Are rol si de lubrifiere? Mai nou vad ca si pe WD40 scrie ca e "safe on rubber".

 

La mine problema era ca incepusera sa faca zgomot chederele acelea cu perisori, care stau pe caroserie. Dupa tratarea lor totul e ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Buna seara. Am o intrebare. De curand am achizitionat un vw golf 6 si la deschidere respectiv inchiderea geamului din stanga fata se aude un scartait cam enervant. Ar putea acest spray sa remedieze problema? https://m.emag.ro/spray-intretinere-cauciuc-wurth-300-ml-00890110/pd/D2S0YYBBM/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata zona bine. Ai nisip intre geam si cheder iar in final te vei alege cu niste zgarieuri permanente.

Modificat de lupo_bv
NU MAI DA QUOTE LA MESAJUL ANTERIOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat zona la spalatorie am insistat in zona chederelor iar dupa am suflat si cu aer comprimat sa nu ramana nimic acolo dar totusi scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scartaie pt ca ceva freaca.

freaca geamul in cheder / freaca sinele sau cablul de la macara.

intai identifica sursa zgomotului.

daca freaca in cheder, curata-l bine. baga in santul ala ceva detergent si o carpa ajutata de o tija de surubelnita (grija sa nu impingi prea tare sa strici ceva).

eventual poti pune putin lubrifiant siliconic sau dry ptfe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.06.2017 at 18:19, PopMarian a scris:

Buna seara. Am o intrebare. De curand am achizitionat un vw golf 6 si la deschidere respectiv inchiderea geamului din stanga fata se aude un scartait cam enervant. Ar putea acest spray sa remedieze problema? https://m.emag.ro/spray-intretinere-cauciuc-wurth-300-ml-00890110/pd/D2S0YYBBM/

Acel spray nu remediaza problema.Acel spray este foarte bun pentru intretinerea chederelor  si se aplica foarte bine cu ''dischete de bumbac pentru demachiat invelite in putin tifon '' furate de la nevasta.Daca il aplici asa si mai bate si vantul ti-l imprastie pe toata tapiteria masinii.Un alt spray de chedere foarte bun este de la Lidl.

Pentru a rezolva acel scartait la ridicarea sau lasarea geamului ai nevoie de un spray cu ulei.Lasi geamul jos de tot,cu o mana tragi de cheder pe exterior dupa care ridici  geamul pina ai sa vezi 2 cleme albe ce tin geamul de mecanismul de culisare si aplice acel ulei pe langa cele 2 cleme.Acum 3 ani cand am facut eu procedura am folosit WD40 iar efectul a avut loc a 2-a zi si de atunci nu am mai avut probleme.Recomandarea ar fi sa folosesti un spray cu ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Recent am achizitionat din Carrefour produsul din imagine. Nu stiam ca Pro-X are in gama lor astfel de produs... L-am incercat si sunt foarte multumit de rezultat pana in prezent. Ramane sa vad cum se comporta si la temperaturi foarte scazute si revin cu detalii.

Trigger - Nero Guard 500ml 1600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi fac chederele când trec peste denivelări la viteze mici de zici ca imi sar usile,  la un A4 B8 facelift. 1z Gummi Pflege Stift a dat rezultate in cazul cuiva la problema relatata mai sus?

Sau ce produs eficient recomandati? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand sa reglezi balamalele in primul rand.

ce scrie pe eticheta nero guard, ce are in compozitie in apara de apa, parfum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat anul trecut in Decembrie solutie pentru chedere de la Nigrin, am dat pe la chederele de la usi si portbagaj.

S-a comportat foarte bine pe parcursul iernii, o sa le aplic tratamenul si acum. Cu un an inainte cand nu am folosit asa ceva, am cam avut probleme cu usile si portbagajul la inghet.

1032399.jpg.a3f6dfa39325fa03015bfc0dc351b45d.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

L-am folosit in trecut si mi s-a parut foarte slab. Are un efect imediat dupa aplicare dar dispare repede.

Alternativele de la Sonax si Nextzett sunt mult mai eficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

link-ul nu merge dar cred ca acelasi produs l-am luat si eu.

de la sonax am unul solid, ca un stick dar lasa urme albe si trebuie (probabil ) aplicat la cald si intins/masat f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Eu sunt multumit de asta. am dat si la mansoanele de cauciuc care acopera firele electrice, la usi si la portbagaj. Recipientul e ca o crema de pantofi, are un burete in cap cu care aplici solutia.

IMG_20180803_093636.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Orice solutie dedicata este ok: Sonax Gummi-Pflege, Nextzett Gummi-Pflege, 303 Aerospace Protectant, Nanolex Tyre & Rubber Restore, Gyeon Preserve, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La EOS-ul meu,cand trec peste denivelari,se aude deasupra la trapa,in ambele parti,cum scartaie foarte tare,parca ar fi niste soareci care chitaie.Ce e de facut?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

A venit iarna si se pare ca la viteze mari imi sufla vantul inauntru. Chederele sunt foarte distantate de usa si cand trece un camion, ma zgaltaie cu totul. A mai patit cineva? Se pot face reglari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!