Jump to content

Tratament Chedere


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

salut.

este vorba despre chederele de la usi.

Am citit pe forum si am gasit niste solutii, insa erau pt iarna, contra inghetului, sa nu se lipeasca, etc.

Pe mine ma intereseaza sa nu mai scartaie, sa nu se mai auda asa tare la gropi. E evident ca o sa se auda, insa putem reduce zgomotul.

La masina mea, nu se aud asa tare. Daca ma deranjeaza ceva e putin la usa de la sofer. Insa cred ca mai bine e sa previi decat sa schimbi.

Din ce am citit eu, am intele :

- ca NU ar fi bune produsele pe baza de silicon..

- ca multi folosesc glicerina boraxata si zic ca sutn f. multumiti ...

- referinte bune, am mai primit pt : spray special pentru chedere de la wurth SAU de la Nigrin

A mai folosit cineva astfel de produse ? Cum s-au comportat ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spryaul pentru chedere la wurth il folosesc cei de la Alto Syncro, am observat cand am fost ultima oara in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi o solutie: pudra de talc. N-am folosit-o, dar am auzit ca dispar "scarturile" 100%. Nu stiu daca se vede pudra pe chedere si cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spryaul pentru chedere la wurth il folosesc cei de la Alto Syncro, am observat cand am fost ultima oara in service.

ai observat diferente ? dispare zgomotul ?

... andi, despre pudra cu talc am auzit si eu, si normal ar fi sa dispara, dar ... ce culoare o sa fie chederele... date cu praf alb... si e inevitabil sa nu te atingi de ele... mi se pare o solutie ok, dar o sa ne murdarim, si se ia repede, parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai aici e problema, ca tot se aud, desi mi s-au reglat si usile sa se inchida mai in interior. Ca solutie am realizat ca e mai bine ca dupa ce spal masina sa sterg bine chederele cu un servetel umed. Cateva zile nu mai scartaie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am folosit un spray cu urme de silicon... iarna a trecut usor peste chedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cat costa ala de wurth si unde-l gasim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Are idee cineva cu ce se curata chederul de la geamuri...Am inteles ca este ceva spray,da' nu stiu nimic despre el(cum se numeste,de unde sa l iau,etc...).

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit , la toate masinile pe care le-am avut, vaselina siliconica( din aia care seamana, ca aspect, cu chitul siliconic). Am sters chederele cu o laveta astfel incit sa nu ramina f. multa si sa o iau pe haine si a dat rezultate foarte bune, inclusiv la O2.

"Tratamentul" trebuie repetat cam la 1 luna.

Modificat de ot26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si tratament pentru cheder recomand un silicon de la ELF care se gaseste cam in toate magazinele mari, care pe langa faptul ca protejeaza de inghet protejeaza si de imbatranire cauciucul din care sunt facute chederele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bun,bun...da' pt mizeria care se strange acolo??? Mie mi se ridica geamul mai mult de jumatate,se opreste si apoi coboara...Mi a zis cineva ca s a strans mizerie pe cheder...Cu ce il curat ???

Ms anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema am si eu, chederul poros de la geamuri este imbacsit cu praf, cu ce il sterg sau cum inlatur praful? M-am gandit cu un jet de aer....o fi bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E bine si cu jet de aer cu presiune, dar e indicat de folosit si o substanta care sa ajute la curatare si la intretinere.

Am vazut in Practiker ca au tot felul de solutii printre care si pt chedere. Toate produsele sunt de la NIGRIN. Eu am folosit pt plasticele din interior si ma declar f multumit de cum a iesit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am luat de la Radu Sarbu o solutie de la Wurth si pot spune ca face minuni.Imediat a intrat in cheder si acum e cu totul alta treaba! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit silicon la toate masinile pe care le-am avut si am fost foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti para rau pentru siliconul ala... :)

Scartaie chederele de la el de-ti vine a plange...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit produsul din foto, este pe baza de silicon cu burete "a la crema de pantofi" si sunt multumit, deoarece dupa folosire nu mi-a mai scartzait usa din dreapta.

post-26748-1237134627_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata nu au scartait. Nu am avut nici un fel de probleme cu inghetatul usilor. Oricum fiecare face cum crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sorin_balan

Mie mi-au scartait chederele de cand am luat masina atunci cand treceam peste denivelar mari la viteza mica. Solutia a fost aplicarea pe chedere a unui ulei siliconic o data la cat timp imi aduc aminte (la 2-3 luni).

Uleiul folosit prima data venea intr-un flacon ca de medicamente si scria ceva cu Skoda pe el :banghead:. Il luasem de la un magazin cu piese auto din Gaesti cu ~4 lei.

Cel pe care-l folosesc acum este de la Winny si vine intr-un fel de sticluta in forma de bradut. Este luat din Cora cu ~ 5 lei.

Aplicarea se face cu un burete sau o carpa moale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit iarna trecuta, produsul din fotografia postata de GAD. Se numeste "Gummi-Pflege" - in flacon de 75 ml . Sunt multumit de el...calitate germana.

Vi-l recomand cu placere. :)

Modificat de Uncas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Spray special de la Wurth. Se gaseste si la reprezentanta 43 de ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

intreb si eu aici...ca nu stiu unde mai exact... daca cineva stie unde pot gasi produse nigrin online?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit mereu Einszett Gummy-Pflege, este un flacon cu 100 ml solutie si cu un burete in capat (cum erau tuburile acelea de crema de pantofi). Si pe langa curatarea chederelor, aceasta solutie si protejeaza si elimina zgomotele facute de cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit vaselina siliconica cu rezultate foarte bune.Protejeaza, intretine cauciucul si nici nu mai ingheata.

Modificat de metalworker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!