Jump to content

Filtrele de polen


ender
 Share

Postare recomandată

nu are cum sa fie o diferenta de 50 roni intre ele ... p-ala de carbon l-am luat si eu cu 37 roni, din Vitan. Doar daca l-a luat de undeva din vreo reprezentanta, unde ajunge pe la 70-90 roni !!! (hhhuuuuooooo ....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKODA OCTAVIA (1Z3),BOSCH ROBERT 1 987 432 097 (32 lei),1 987 432 397 (53 lei carbon),CORTECO CP1129 (46lei),CC1129 (85 lei carbon),UFI 54.124.00 (35 lei carbon),HENGST E998LI (36lei),E998LC (50 lei carbon),MAHLE LA181 (30lei),LAK181 (45 lei),MANN cuk 2939/1 (65 lei carbon),cu 2939 (27lei).etc.Daca iti iei un filtru ASAS sau mai stiu eu ce pocnitoare de 25 lei si compari pretul cu un CORTECO care sunt cele mai bune filtre de habitaclu 85 lei ..iti rezulta o diferenta de 60 lei.Si la VALEO e diferenta intre ele de 40 lei. ;)

la 37 lei sigur ti-ai luat UFI :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu schimbati filtrele de polen asa de des din cauza dezvoltarii bacteriilor in umezeala si racoarea din conducte, mai dati din cand in cand caldura si ventilatia la maxim vara. Asta omoara bacteriile si usuca conductele. Eu asa fac si nu am folosit niciodata spray de igienizare la care probabil coloniile de bacterii dezvolta rezistanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc varianta normala a filtrului de praf/polen. Am incercat de 2 ori varianta cu carbune activ insa eficienta carbunelui activ scade dramatic dupa 3-4k km parcursi (aka carbunele se impregneaza foarte repede cu de toate si devine inutil), basca ca este/devine o frana dinamica in circultia aerului in masina. Deci folosesc varianta normala cu inlocuire pe la 10-15k, depinde de sezon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKODA OCTAVIA (1Z3),BOSCH ROBERT 1 987 432 097 (32 lei),1 987 432 397 (53 lei carbon),CORTECO CP1129 (46lei),CC1129 (85 lei carbon),UFI 54.124.00 (35 lei carbon),HENGST E998LI (36lei),E998LC (50 lei carbon),MAHLE LA181 (30lei),LAK181 (45 lei),MANN cuk 2939/1 (65 lei carbon),cu 2939 (27lei).etc.Daca iti iei un filtru ASAS sau mai stiu eu ce pocnitoare de 25 lei si compari pretul cu un CORTECO care sunt cele mai bune filtre de habitaclu 85 lei ..iti rezulta o diferenta de 60 lei.Si la VALEO e diferenta intre ele de 40 lei. ;)

la 37 lei sigur ti-ai luat UFI :lol:

Folosesc filtre MANN. NU sunt cumparate de la reprezentanta insa. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 37 lei sigur ti-ai luat UFI :lol:

... Mann, cu carbon ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BLiTZ,ai mare dreptate in ceea ce spui despre filtrele cu carbon,eu dupa 5 luni il scot si il suflu la compresor.Adevarat retine mult mai bine praful si impuritatile.Acum depinde si de mediul in care se merge cu masina,in bucuresti e jale cu praful asa ca....

Am uitat sa specific..depinde si de modelul constructiv a instalatiei de filtrare.Cele la care se face schimbarea prin interior,sau care sunt amplasate ori stanga pedale ori torpedou tin mai mult si ajung mai putine impuritati la ele.Cele care sunt amplasate la exterior(gen golf 4..etc)sunt destul de expuse si dupa maxim 4000km de mers vara deja sunt pline de praf si impuritati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am impresia ca e placebo ... treaba asta cu "mai bun"

am avut ambele tipuri si nu mi s-a parut cu nimic mai breaz cea cu carbon, decat sa platesc in plus mai degraba le schimb mai des. eu intre 8-10 luni maxim il schimb .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat si cu carbon activ, dar sincer nu mi s-a parut o mare diferenta. Fluxul de aer este mai mic la cele cu carbon (rezistenta mai mare), mirosuri ceva mai putine, dar nu substantial.

De cand cele normale sunt 20-30 lei .. numai din astea folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carbunele activ neutralizeaza o parte din bacterii/fungii etc. In plus, filtrarea pe carbune activ permite indepartarea compusilor organici volatili (COV), clorului, solventilor, surfactantilor, mirosului, a metalelor grele din apa, aer/gaze. Deci nu e chiar degeaba. Daca si la acvariu pun filtru cu carbune activ si la masina va fi la fel. Consider ca sanatatea mea este mai importanta.:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

poate cineva sa-mi spuna cand anume se inlocuieste filtrul de habitaclu? am meu era plin de praf si frunze. l-am curatat cu un betigas,l-am scuturat, a iesit praful din el, apoi l-am pus la loc. arata mult mai curat,dar era cam negru.

intrebare: trebuia schimbat sau merge curatat si refolosit? nu de alta,dar mi-a spus un vecin ca se schimba atunci cand nu mai circula aerul prin el, sau degaja miros urat in habitaclu.

P.S. scria pe el 07/07.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spre exempul Corteco care este dupa mine ceel mai bun producatoare de filtre de ac recomanda la 15.000km sau la 12 luni.Eu consider ca o data pe an e ok.Acum depinde cat de mult se merge cu masina.Daca mergi zilnic / pe an..daca nu mergi mult cu masina la 15.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Bun tutorial :

.

La mine lipseste acel capac de pe plasticul ce vine scos..cred ca nu e prea bine..imi intra apa pe acolo si mi uda inauntru. De asemenea ..m am uitat la un seat Leon si am constatat ca e mult mai bine protejat de apa ..mizerie gen frunze etc.. de ce oare la skoda l au facut asa ..deschis sa intre tot felul in el.

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schomba plasticul cu unul cu capac.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesc la dezmembrari pe ebay il schimb ..daca nu.. i pun eu un capac !:) . Prost gandit plasticu ala..iti dai seama ca l iei jos de pe geam la fiecare schimb de filtru..daca imi schimb filtru de 2 ori pe an in 5 ani am dat jos de 10 ori guma de la baza parbrizului ..nu o sam ai stea lipita cum trebuie veci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!