Jump to content

Functionarea echipamentelor (Tiguan 5N & 5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Decat cu senzorul de lumina original (cel care se monteaza pe parbriz, langa oglinda centrala) vei putea avea functional CH/LH. Chinezaria asta doar iti aprinde/stinge farurile in timpul functionarii masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Dar atunci neluand in calcul senzorul de lumina, as putea face cumva sa pot pune CH/LH pe becurile de ceata? Teoretic nu ar trebui sa aibe legatura cu acel senzor. Spun asta deoarece la o alta masina pe care am pus testerul a observat optiunea Coming home (CH) via Fog Lights active disponibila, iar la mine la Centr. Elect. nu am regasit-o. Ar putea fi altundeva sau alta varianta?

 

Stima!

Modificat de wassupady
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia de fata poti pune doar CH manual pe farurile de ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds codezi CH manual  si pe proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inafara de setarile ce le-am facut in imaginea de mai sus, mai trebuie altceva bifat? Deoarece am incercat toate variantele si nu am reusit in nici un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

byte 23 bit 5 bifat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare

Am un Tiguan 2015, fara senzori lumina. Am activat functiile Coming home/Leaving home in calculatorul masinii dar nu sunt functionale. 

Trebuie sa fac ceva? E vreo procedura? Le pot folosi daca nu am senzori de lumina?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar nu vor functiona amandoua la modelul tau, avand in vedere ca nu ai senzor de lumina.

inainte sa te dai jos din masina, da un flash - pentru a activa functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu flashul o sa functioneze sa unu,in functie de cum a codat CH, manual sau automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am senzor de lumina si tot cu flash inainte de coborare merge. Cand descui merge automat. E ciudata procedura cu flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza cu VCDS fara flash, adica pune pe automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, camsonat said:

Eu am senzor de lumina si tot cu flash inainte de coborare merge. Cand descui merge automat. E ciudata procedura cu flash.

Au gandit sistemul asa, sa te lase pe tine sa alegi cand sa functioneze si cand nu. Poate nu vrei sa lucreze, atunci nu dai flash - cand ai nevoie de el, dai flash si lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Daca nu am senzor de lumina leaving home va functiona pe automat, adica atunci cand deschid masina (unlock) sa se aprinda farurile?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate coda ch/lh sa mearga pe proiectoarele de ceata si nu pe faza scurta cu xenon? Mie mi se pare mai ok pt ca nu se uzeaza asa tare becul de xenon. Daca stie cineva...multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua,

Am modelul Track & Field din 2015 2.0 TDI si in cotiera am mufa AUX IN (RCD 510 ) intrebarea este pot conecta un bluetooth cu mufa jack pentru a ma concta la RCD ?

Va multumesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Am o nelamurire in legatura cu pilotul automat de pe un Tiguan 2010 echipare Team. 

Functionarea e oarecum limitata . Comenzile de setare ale vitezei sunt pe maneta de semnalizare ca si la golful din semnatura, dar in momentul activarii nu apare nimic pe ceasuri.

Se poate cumva memora doar viteza care o ai in momentul activarii. 

Am mai vazut asta si la alte Tiguan-uri. 

E nevoie de alt calc de coloana pt ca informatiile despre pilot automat sa apara pe ceasuri si sa se poata modifica viteza din butoanele UP/Down de pe maneta? 

 

 

Multumesc. 

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor. Am o problema si eu cu un tiguan din 2012. Dintr-o data geamul soferului nu mai funcționează cu functia confort adica daca apas butonul o data mai tare nu urca sau coboara singur doar atat timp cat tin butonul apăsat, restul geamurilor merg perfect. Si tot la aceiași usa nu mai merge becul de sub oglinda care lumineaza jos pentru accesul in masina. Am scant cu vcds de cateva ori  si nu am nici o eroare. Astept opinii pareri orice este binevenit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Xtremu said:

Salutare.

Am o nelamurire in legatura cu pilotul automat de pe un Tiguan 2010 echipare Team. 

Functionarea e oarecum limitata . Comenzile de setare ale vitezei sunt pe maneta de semnalizare ca si la golful din semnatura, dar in momentul activarii nu apare nimic pe ceasuri.

Se poate cumva memora doar viteza care o ai in momentul activarii. 

Am mai vazut asta si la alte Tiguan-uri. 

E nevoie de alt calc de coloana pt ca informatiile despre pilot automat sa apara pe ceasuri si sa se poata modifica viteza din butoanele UP/Down de pe maneta? 

 

 

Multumesc. 

La mine apare pe ceasuri. La fel se poate modifica viteza +/- de pe maneta. In mod cert tine si de cluster.

2 hours ago, Urukuno said:

Buna tuturor. Am o problema si eu cu un tiguan din 2012. Dintr-o data geamul soferului nu mai funcționează cu functia confort adica daca apas butonul o data mai tare nu urca sau coboara singur doar atat timp cat tin butonul apăsat, restul geamurilor merg perfect. Si tot la aceiași usa nu mai merge becul de sub oglinda care lumineaza jos pentru accesul in masina. Am scant cu vcds de cateva ori  si nu am nici o eroare. Astept opinii pareri orice este binevenit. 

Refa un basic settings. Tine butonul apasat cateva sec in poz superioara si cea inferioara. Va functiona pe confort. Ptr puddle light verifica sa nu ai fire untrerupte, bec ars. In bord banuiesc ca iti arata usa camd e deschisa. Daca nu arata, pb e la swich-ul acesteia. Nu am auzit sa fie pb frecvente cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat de nenumărate ori sa memorez geamurile cel de la sofer nu merge si tinut cateva secunde si metoda cu ridicat pana sus si apasat butonul de 3 ori, nu a mers nicicum. Oglinda am desfacut-o nu are nici un fir intrerupt becu e bun. Pe scanare nu arata nimic in bord nici o eroare nu arata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 9/23/2017 at 8:01 PM, onospy said:

Se poate coda ch/lh sa mearga pe proiectoarele de ceata si nu pe faza scurta cu xenon? Mie mi se pare mai ok pt ca nu se uzeaza asa tare becul de xenon. Daca stie cineva...multumesc anticipat.

Da, din central electrics intri si codezi ch/lh pe fog lights, o sa mearga.

On 4/6/2017 at 11:45 PM, dorinms said:

Salutare

Am un Tiguan 2015, fara senzori lumina. Am activat functiile Coming home/Leaving home in calculatorul masinii dar nu sunt functionale. 

Trebuie sa fac ceva? E vreo procedura? Le pot folosi daca nu am senzori de lumina?

Multumesc

Nu, iti trebuie o noua baza de oglinda retrovizoare cu antiorbire automata, oglinda cu antiorbire automata, senzor de lumina/ploaie in baza oglinzii, cablaje. Eu am facut retrofitul, merge perfect, fara sa schimb parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai pus senzorul fara sa schimbi parbrizul ?

De comutatorul de lumini cu AUTO ai uitat ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

O intrebare baieti: la masina din semnatura, nu pot deschide portbagajul fara daca am cheia in contact. Trebuie sa o scot si sa apas butonul de deschidere portbagaj. Am facut vreo setare aiurea prin menu? Sau exista vreun buton pe care nu l-am gasit?

Varianta este Sport*Style, cu toate optiunile. De asemenea, cum pot activa optiunea de leaving home? Farurile se aprind (am setat 10 sec) cand o deschid, insa nu si cand o inchid.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!